Centerpartiet hotar att utesluta L

EU-VALET. Centerpartiet vill driva på för att utesluta ur paritets gemensamma partigrupp i EU-parlamentet – om SD-samarbetet fortsätter, säger toppnamnet Emma Wiesner till Aftonbladet.

Översta raden:Heléne Fritzon (S), Ilan De Basso (S), Carina Ohlsson (S), Erik Bergkvist (S), Evin Incir (S), Tomas Tobé (M). Andra raden: Jessica Polfjärd (M), Jörgen Warborn (M), Arba Kokalari (M), Peter Lundgren (ex-SD), Johan Nissinen (SD), Charlie Weimers (SD). Tredje raden: Alice Bah Kuhnke (MP), Jakop Dalunde (MP), Pär Holmgren (MP), Abir Al-Sahlani (C), Emma Wiesner (C), Sara Skyttedal (KD). Fjärde raden: David Lega (KD), Malin Björk (V), Karin Karlsbro (L).

Efter EU-valet kommer förhandlingar om partigrupperna inom EU-parlamentet att inledas. Då tänker Centerpartiet verka för att Liberalerna ska uteslutas ur partigruppen de båda är med i – om L fortsätter samarbeta med Sverigedemokraterna. – Om vi som liberaler inte ställer upp för liberala värden. Vilka ska då göra det? Tiden för tomma ord är över, säger Centerns toppnamn i parlamentet Emma Wiesner till Aftonbladet.

I maj skrev bland annat C och L:s partigrupp under en deklaration där de lovar att inte samarbeta med ”ytterhögern eller radikala partier på några nivåer.” – Jag ser inte att de uppfyller kraven i deklarationen som det ser ut i dag, säger Emma Wiesner till Aftonbladet.

Enligt C-ledaren Muharrem Demirok har ”Kalla faktas” avslöjade om SD:s anonyma konton spelat stor roll för det nya kravet, säger han till tidningen.

-Pettersson säger att med lite tur så försvinner Centerpartiet från EU efter valet.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

11 thoughts on “Centerpartiet hotar att utesluta L”

  1. Det verkar som om Erdogan genom ombud tagit över Centern. Nu läser man varje dag hur man hotar och hatar andra demokratiskt valda svenska partier.

    17
  2. Enligt C-ledaren Muharrem Demirok har ”Kalla faktas” avslöjade om SD:s anonyma konton spelat stor roll för det nya kravet, säger han till tidningen och Pettersson säger att med lite tur så försvinner Centerpartiet från EU efter valet, är undertecknad benägen att hålla med om, med tillägg nedan.
    Kalla Faktas benämnda trollfabriker visar att de använt i Sverige politiskt styrd korrumperade enväldes-härskare-metodik tillika finns naturligtvis ett stort antal hederliga Socialdemokrater som är bestörta över ledningens agerande inför EU valet innefattande att S ledningens avfällingar, övriga släkt och bekanta ska kommande år utan enda kunskap promenera på Socialdemokraternas Svikna Löftens EU Boulevard.

    Tobias Baudin attack avseende SD är mer än märklig för Baudin trovärdighet contra motsatsen är lindrigt sagt väl känt, däremot är garanterat inte känt att i hans socialdemokratiska kommuners tolkning av demokrati är att boende i kommunala hyresfastigheter som redan via skattsedeln betalat TV avgift dessutom påläggs hyran flera hundra kronor om året i ytterligare TV avgift, som går rakt ner i fickorna på?
    SD i socialdemokratiska kommuner har med näbbar och klor försökt att beivra socialdemokraternas dessa TV avgift oegentligheter men inte lyckats med det och inte heller känt är att Baudin socialdemokratiska kommuner dessutom ger bluff-lån på tiotals miljoner kronor till kommunala bostadsbolag som trotts bluffen, används till? och extrema hyreshöjningar drabbar hyresgästerna.

    Avseende Måwe Teodorescu trovärdighet synes hennes politiska svängdörrsåsikter fått sig en törn och EU landning på egna törnetaggar utgör att hon sannolikt ändå är nöjd för i avsaknad av svenskt EU veto är enda uppgift att tiga still med extremt högt arvode betalat av svenska folkets skatteintäkter som enligt i Sverige demokratur regler inte heller har något att att säga till om avseende EU.
    Den ohederliga uppmaningen till SD att ”det är dags att fokusera, identifiera och åtgärda de samhällsproblem som skapar ofrihet, otrygghet och orättvisa” visar bristande allmänbildning för SD har på intet sätt varit eller är inblandade i rådande samhällsproblem, däremot bör Måwe Teodorescu hedras för att hon konstaterar att också hennes politiska parti hopp är att SD om drygt två år lyckats vända den av övriga partier inkluderande KD skapade ”eskalerande kriminaliteten, segregationen, vårdköerna, sjunkande skolresultaten och Sveriges ekonomi,
    för det är väl det hon menar, eller.

    Vem som helst kan ”endast i Sverige” gå från livsinkomst socialbidrag till politiskt-partifärgs-minglande kommun och rikspolitiker med arvode per månad högre än socialbidragen per år varit och det är möjligen också orsak till att etablerade rikspolitiska partier i EU valet oegentligheter – utom SD – synes gå över lik för att vilseleda folket, innefattande.

    KD, MP. C. L .S har saboterat artisters musikaliska verk på bland annat youtube med hjälp av likasinnade Google och i strid mot egna regler och ett antal stiftade lagar, gjort Immaterialrättsintrång och orätt pekas upphovsrättsinnehavare ut som suporters till KD, MP. C med klanpartier och dessutom står i den olagliga reklamen, sponsrat av KD.C ,,,,,
    vilket gör att ägarna till verken oavsett att de upptäckt och dem som är ovetande om bedrägerierna kommer att beskattas.
    Dessutom möts lyssnarna till ock med av Alice Bah Kuhnke personligen politiska tal och dem som äger verken är maktlösa.

    Drabbade upphovsrätts-ägares kontakter med samtliga benämnda etablerade medier frågade enhälligt om SD också gjort intrång i verken och svar Nej, bemöttes med att de endast var intresserade om SD begått oegentligheterna!

    MVH PG.

  3. Centerpartiet och Demirok bör verkligen säkerhetsprövas.
    Muslimer i Sveriges riksdag skall förbjudas.
    Vem bryr sig om Centerpartiet sedan Demirok kom in i bilden ???
    Möjligen kommunister och invandrare dom riktiga Centerpartisterna är idag sverigedemokrater som allt fler blir tack och lov.
    Gissar på uppgång för Sverigedemokraterna !!

    36
  4. I en demokrati är det väljarna som avgör vilka som får vara med. Jag tror inte att pedofilpartiet behöver bekymra sig så mycket, för när väljarna sagt sitt är det tack och ajöss med både KD, L och C. De som gapar mest borde läsa på om hur en demokrati fungerar.

    65
  5. Om man strikt ser hur Sverigedemokraterna har röstat i EU-parlamentet och Riksdagen vill jag påstå att på demokratiskalan är SD ett nationalliberalt parti. Tyvärr är SD ensamma på den skalan då övriga Riksdagspartier arbetar för att överföra mer makt till EU, vilket diskvalificerar dem från demokratiskalan. Det som övriga partier även gör är att de blandar ihop illegala flyktingar med legala flyktingar vilket SD inte gör. Flyktingar med stort skyddsbehov har vad jag vet SD inte nekat till.

    65
    • Ja det verkar bra om c faktiskt bestämmer sig för det. Då kan bönderna i c gå samman med idioterna I L som vägrar att ta del i regeringsarbetet .
      Och ffter eu valet så får vi reda på väljarnas åsikter.
      Det kan vara farligt att gapa för mycke vid fel tillfälle.

      38
  6. Visar ju bara vilket oseriöst pajasparti centern är. Sen att välja en Muslimsk Turk till ledare är ju sinnessvagt.

    72
  7. Initativet är en halmdocka eftersom Sverigedemokraternas definition som extremhögerparti är något som Centerpartiet hittat på själv. Den får möjligtvis stöd av Vänsterpartiet och Magdalena Andersson (en gång, när hon tappade lappen hon fått från sin pressekreterare och gick loss med några påståenden som hon sett på Twitter) men sen är det slut.

    58

KommenteraAvbryt svar