I Indien behöver man skapa 115 miljoner jobb fram till 2030. Detta för att hålla ekonomin flytande och hålla arbetslössiffran i schack.
Indiens ekonomi väntas stiga med 7% i år, en av de högsta siffrorna i världen. Det är dock inte tillräckligt mycket för att skapa jobb till alla och den stora utmaningen för landets sittande regering är den höga arbetslösheten bland unga.
Det senaste årtiondet har det skapats 12,4 miljoner nya jobb årligen, men fram till 2030 behöver man växla upp och skapa 16,5 miljoner för att landets ekonomi inte ska påverkas av höga arbetslöshetssiffror.
Det är givetvis svindlande siffror för oss som bor i ett land med 10,5 miljoner invånare.
FN släppte 2022 en prognos där man spådde att jorden kommer att befolkas av 11 miljarder människor år 2100 och detta kommer att få konsekvenser för inte minst miljön. Störst befolkningsökning väntas i Afrika där kontinenten väntas ha fördubblat sin folkmängd fram till 2050. En kontinent som redan brottas med hög arbetslöshet, fattigdom och ständiga konflikter.
115 miljoner nya jobb i Indien. Hur många som krävs i Afrika kan vi bara ana oss till. Detta i en tid med robotisering, digitalisering och nu AI som kommer att ersätta väldigt många riktiga jobb. Vi har redan sett stora flyktingströmmar från främst Afrika och man ska nog vara extra nervös inför de kommande årtiondenas befolkningsexplosion.
Människor ska som sagt ha jobb, men också någonstans att bo och mat att äta. Det är nog ett större problem än kor som fiser och människor som kör fossildrivna bilar.

Betydligt viktigare med barnbegränsning.
Men vad bra !
Då kan ju alla uber super duper mega smarta indiska IT-konsulter och genier som jobbar 26 timmer per dygn, lever på en skål ris och säger ja och amen till allt vad deras ”big big boss” säger till dem att göra åka hem och jobba i Indien istället
Stefan K: ”…man ska nog vara extra nervös inför de kommande årtiondenas befolkningsexplosion”.
1950
Kina: 544 miljoner
Indien: 357 miljoner
Afrika: 227,5 miljoner
2021
Kina: 1,43 miljarder (+163 %)
Indien: 1,41 miljarder (+295 %)
Afrika: 1,39 miljarder (+511 %)
Befolkningstillväxten beskrivs utförligt i sajten ”Our World in Data”, som både i text och i 35 interaktiva diagram, visar hur världens befolkning har förändrats, hur den är fördelad, och vad demografer tror kommer att hända.
https://ourworldindata.org/population-growth
En ordningsfråga: Afrika består av 54 länder samt några ”omtvistade” regioner till skillnad från de gigantiska, folkrika nationerna Indien och Kina.
En tanke – alla skall ha tre mål mat om dagen – svindlande! Eller?
I Afrika behövs väl inga jobb? Dom kan ju bara skicka räkningen till oss.
Nu börjar uppsidan av den påhittade trollfabriken visa sig .
Efter Dagens möte med partisekreterarna uttalade sig Sossarnas magsure talesman att det var dags att de börjar arbeta för Sveriges bästa .
Och det har inte Sossarna gjort de senaste 30-40 åren .
Det är nog ett smärtsamt lappkast för dem .
Ja det är väl bra och varför skulle inte Indien lyckas med det. Kineserna är ju en och en halv miljard. Och dom lyckas ju med konst stycket att att förse folket med mat
Dom e da som inte klarar av att försörja sig eget folk är ju afrika. Där har man ett system med svält krig hungersnöd . Som då minskar befolkningen det finns antagligen en koppling till islam fär man slår ihjäl minst halva befolkningen antagligen i sina egna länder eller länder man invaderat
Den fete.
Att muslimer tar livet av av varandra är bara bonus för resten av världen, inget vi ska lägga oss i, öka takten bara, det behövs matjord där.
Indien kanske skulle ta hjälp av Stefan Löfven (som konsult). Han hade ju allting klart för sig när han tillträdde!
Såzzarna kan säkert skatta bort 115 miljoner jobb på 6 år, de har visat sig fenomenala på sånt.