USA går ur Nato om Trump blir president

USA-VALET. Om Donald Trump blir president igen kommer USA att lämna Nato. Det spår John Bolton, Trumps tidigare säkerhetsrådgivare, i en intervju med Aftonbladet.

Det skulle vara ett ”katastrofalt” misstag för USA, och ”med rätta” intala landets allierade att USA:s försvarsåtaganden mot dem inte längre gäller, fortsätter Bolton. – Och sedan också uppenbarligen med Sverige och Finland som nu går med i Nato efter mer än 75 år av neutralitet. Att USA då går ur, det är tanklöst.

Bolton sparkades av Trump 2019 och släppte året därefter boken ”The room where it happened” om sin tid i Vita huset – en bok som gjorde hans tidigare chef mycket upprörd.

Bolton är nu en av ett 20-tal före detta Trumpallierade som vänt sig mot ex-presidenten och varnat för riskerna om han vinner valet i november. Och han befarar att en andra mandatperiod kan bli betydligt mycket värre än den första. Något han liknar vid en ”vedergällning” för Trump.

– Han är fortsatt besatt av den falska idén att valet 2020 blev stulet. Kommer han att ständigt ge igen och försöka straffa sina politiska motståndare? Jag tror det, säger han och fortsätter: – Jag tror att det kommer leda till fortsatt kaos. Vedergällningsaspekten kommer att ha en påverkan utomlands eftersom det var så många utländska ledare som han inte gillade och som han är intresserad av att göra upp med. Det här är personligt för Donald Trump, säger Bolton.

I vintras infördes lagstiftning som gör det omöjligt för USA:s president att enväldigt ta USA ur Nato utan kongressens stöd.

-Pettersson noterar att ett 20-tal av Donald Trumps nära medarbetare har lämnat honom. Det känns lite för många för att det ska vara en tillfällighet, men jag tror inte John Bolton vet om Trump tänker lämna Nato eller inte, det vet nog inte ens Trump, Dirty Donald verkar vara för impulsstyrd.

Donald Trump ”Dirty Donald” har som ni vet en hel del juridiska problem att ta tag i. Han är åtalad på 91 punkter i fyra brottsåtal plus en del civilrättsliga processer.

En hel del av Trumps tidigare medarbetare har redan dömts till fängelse. Det senaste i raden är den tidigare finanschefen för Trump-organisationen. Allen Weisselberg fick fem månaders fängelse den 10 april efter att ha erkänt sig skyldig till två fall av mened. Anklagelserna härrörde från att Weisselberg gav falskt vittnesmål under Trumps civila bedrägerirättegång. Det var det andra fängelsestraffet Weisselberg har fått, eftersom han fick ytterligare fem månaders fängelse förra året för sin roll som hjälpte till att driva ett år långt skattebedrägeri i Trumps verksamhet.

Från Axios

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

10 thoughts on “USA går ur Nato om Trump blir president”

  1. EU kan väl eskalera kriget i Ukraina Utan US….?

    Både frankrike och england har ju förövrigt kärnvapen som de kan placera så nära fjollträsk som möjligt.

    Dessutom kryllar det av stridspittar, både manliga och kvinnliga, i både Bryssel, Frankrike , Sveriges Riksdag och på Pettssons blogg.

    Ryssarna kommer inte att ha en chans….

    10
    34
  2. Ha höra då behöver vi inte bry oss i USA det är ju den anglosaxiska värden som är Nato som igentligen bar har ett mål att dominera värdshandelen ett Nato i Europa fritt från USA handel dominans det enda Nato behöver göra är ju faktiskt att involvera alla gamla sovjetiska republiken få blir värden civiliserad
    Och det utan att blanda in den stora ondskan som islamister förespråkar.
    Då slipper vi USA gnäll om rödingar i olika former i värden

    6
    5
    • Göte V, menar du att vi ska vara utan försvar eller att Försvaret blir billigare utan Nato?
      Många har kanske tröttnat på Nato men 88 procent var för Nato i riksdagen och någon folkomröstning har vi aldrig haft om säkerhetspolitik, inte om neutralitet eller alliansfrihet heller.

      För min del är det svårt att vara neutral med en galning som styr i Ryssland. Neutraliteten är dessutom överreklamerad, fråga Danmark, Norge, Finland, Estland, Lettland, Litauen, Belgien, Nederländerna, USA med flera som var neutrala 1939.

      Det bästa beslut jag fattat som bloggare är att avstå när Swebbtv ville intervjua mig.

      22
      12
  3. Om USA lämnar Nato så lämnar USA också positionen som världsledande land. Nu är det massor av länder som har dollarreserver. Vad händer om dessa länder går från dollarn till någon annan valuta och enorma dollarmängder översvämmar USA?

    27
    2
      • Hasse, hur stor är hela världen tror du?

        Idag så ingår USD i 88% av alla affärer, medan 32% av alla valutaaffärer har EUR som ett av valutaparen. De tre största valutaparen är USD/EUR, USD/JPY och USD/GBP.

        Vilken valuta hotar dollarn där du bor?

        6
        4
  4. Desinformation och skrämselpropaganda. Nu röstar ju inte några andra natoländer i USAs val så det spelar å andra sidan ganska liten roll ens om propagandan skulle fungera.

    22
    41

Kommentera

Turn on JavaScript to leave a comment.