UTRIKES. Columbiauniversitetet i New York har börjat stänga av studenter som demonstrerar mot kriget i Gaza och Israel samt trotsat universitetets uppmaning om att flytta protesterna från campus, skriver NBC.

Universitetet hade sagt till studenterna att lämna universitetsområdet senast på måndagskvällen, svensk tid. De som inte hörsammar uppmaningen ”stängs av i väntan på ytterligare utredning” och stoppas från att fullfölja vårterminen.
”Denna motbjudande skrämseltaktik betyder ingenting i jämförelse med de över 34.000 palestinier som dött”, sa studenterna under en pressträff efter att deadline passerat. Det framgår inte hur många elever som stängts av hittills.
Columbiauniversitetet är bara ett av flera platser det demonstreras och judar hotas.
-Pettersson säger att det är samma folk som bråkar där som här och de verkar ha glömt vilka som startade kriget och den israeliska gisslan.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Det är snart glömt och packet är tillbaka på universitetet.
Ser man på nyheterna i tv så är det främst araber och socialister som protesterar. Det verkar ligga i deras gener.