VÄDER. Det är snö i luften, svinkallt och ruggigt över hela landet som det kan vara i april. De flesta av oss längtar troligen efter lite vårvärme och sommar.

I det läget går Aftonbladet ut och varnar frusna svenskar för en sommarhetta som de inte har en aning om.
Minns ni förra sommaren? Om inte kan jag tala om att den var väldigt kall och regnig.
I verkligen brukar det bli som nedan…
-Pettersson har noterat att kyla är väder och skön sommarvärme har blivit klimatkatastrof i journalisternas värld.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Blir så trött på den förbannade vinterkylan, nu vill jag har sol och värme ,och allt snack om klimatändring och uppvärmning är bara ren skär bluff och blaha blaha för jag har inte märkt ett dyft av det påstådda ändrade klimatet ,vädret nu 2024 har varit likadant som 1980-talet och januari-mars kallt och snö med undantag för påskhelg då det var cirka 10-15 grader varmt och i april 2024 medeltemp ligger under det normala
Vart fan tog den globala uppvärmningen vägen som vi blivit lovade i 25 år???!!??!!!
Sommaren -64 regnade det 8 veckor i sträck. Klövern blommade i hässjorna .men om det var särskilt kallt minns jag inte.
…om sommarvädret i Sörmland 1964, (bland annat), kan man läsa i en av Elof af Silléns dagböcker, – Juni månad och framåt:
https://zenker.se/Liber/Elofs_dagbok/dagbok_1964.shtml#Juni_1964
…dagboken 1964 från årets början:
https://zenker.se/Liber/Elofs_dagbok/dagbok_1964.shtml#Januari_1964
(Det finns för övrigt 61 årgångar av dagböckerna, som handlar om jordbruk, väder, händelser, m.m. i Mälarbygden mellan 1917-1977).
SMHI spår, men Solen rår.
Jordens klimat påverkas av Mars.
Åtminstone enligt de forskare som hävdar att de har funnit bevis för att Jorden dras närmare Solen genom gravitation från Mars, och att Jorden just nu är inne i en 200 000 år gammal uppvärmningscykel.
”Planeternas banor i solsystemet är inte stabila. Vår analys avslöjar en potentiell kaotisk övergång i Jord-Mars omloppsrörelser. Den upptäckta kopplingen mellan djuphavsavbrottsfrekvensmaxima och excentricitetstoppar i stora cykler, motsvarande ökad solinstrålning och säsongsvariation, tyder på att varmare klimat är förknippade med mer kraftfull cirkulation i djuphavet. Att belysa den roll som astronomiska krafter spelar för att driva djuphavscirkulationen är viktigt för att bättre förstå havets framtida reaktion på global uppvärmning.”
(artikeln, publicerad i mars i år, är riktad till andra forskare, vilket torde framgå):
https://www.nature.com/articles/s41467-024-46171-5
Så delar av Uppdrag granskning på Svt som sände fyra avsnitt som inte var någon granskning utan två timmar klimatsektspropaganda.
En organisation som heter Aurora hjälper hysteriska tjejer att stämma stater över hela Europa för att de inte gör tillräckligt för klimatet. Framtidens nazister framträder i dessa ungdomar. Obehagligt är bara förnamnet.
Att det snöar och är kallt betyder ju att man skall holla koll på el priserna.
Det är det som driver inflation. Glöm inte att tacka maggan haggan för dom skenade räntorna och inflation.