Den som inte vill lära sig svenska ska betala tolk själv

INVANDRING & SKATTER. Kostnaden för tolkar i vården skenar. Pengarna tas från de sjuka. Från löner till undersköterskor. Självklart ska den som inte lär sig svenska betala själv. Inte belasta andra, skriver Carolin Dahlman på Expressen.

Carolin Dahlman en ljusglimt i Sveriges mediala mörker. Pressbild Kristianstadsbladet.

Region Blekinge införde nyligen en patientavgift för tolk. Jurister och läkare protesterar, men beslutet är viktigt. Den som inte lär sig svenska – trots generösa erbjudanden om utbildning – bör tvingas betala själv. Det är både rättvist, och skapar incitament för fler att lära sig svenska.

”Det är i princip inte rimligt att skattebetalarna ska finansiera tolkning för den som varaktigt lever i Sverige”, sa sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) i riksdagen i januari.

Det är positivt att ministern sätter ner foten. Beslutet i Blekinge gäller trots allt personer som varit i landet i minst ett par år, och som har haft tid på sig att studera. Den beslutade avgiften är inte jättehög – 300 kronor för tolk på plats, och 50 kronor på distans. Det är mer en markering än en faktisk kostnad.

De som invandrat åtnjuter vår generösa hjälp, nästintill fri sjukvård och diverse andra rättigheter. Att vi ställer krav på dem borde inte vara kontroversiellt, utan fullkomligt naturligt för den som har ett uns av respekt för skattebetalarna.

Frågan upprör. Läkare, jurister och vänsterdebattörer protesterar. Föreningen Läkare mot rasism har anmält Region Blekinge till DO, men detta är verkligen inte en fråga om rasism – utan om respekt.

Tolkavgiften överklagades till Förvaltningsrätten i Växjö, som nyligen beslutade att den inte får införas förrän slutlig dom har kommit.

Juristerna i förvaltningen vägrar hjälpa det politiska styret handlägga ärendet.

Blekinges regionjurist anser att avgifter strider mot kommunallagens likställighetsprincip och vill inte företräda sin arbetsgivare – oss skattebetalare.

-Pettersson noterar att de vänsterblivna som är emot tolkavgiften står på de lata invandrarnas sida mot Sveriges skattebetalare. Sedan tycker jag att den som inte vill lära sig svenska och har för avsikt att leva i Sverige ska åka hem…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Den som inte vill lära sig svenska ska betala tolk själv

  1. Om föreningen Läkare mot rasism inte tycker att kulturberikare inte ska behöva stå för tolkkostnaden så kan ju de solidariskt stå för den kostnaden åt de kulturberikare som inte vill lära sig svenska. Läkare tjänar ju grova pengar så den föreningen måste ha en fin kassa att ta av.

  2. Vet någon om systemet med gratis tolkar i alla sjukvårds- och myndighetskontakter finns i andra länder? Med tanke på upprörda läkare och jurister som arbetsvägrar om tolk inte ska fortsätta vara gratis livet ut för alla som önskar.

    11
  3. Vill dom inte lära sig svenska vill dom inte integreras och ska således skickas tillbaks hem igen.
    För övrigt betalar skattebetalarna tolken vare sig den är gratis eller ej
    Med tanke på alla bidrar dessa icke svensktalande invandrare uppbär så drabbar det ändå skattebetalarna… Inte konstigt det fattas pengar inom vården.

    14
  4. AI i sjukvården lovsjungs i alla möjliga tonarter. Behöver verkligen tolkar vars livs levande människor, när läkare kan (ska?) ersättas med AI? Jag tänker mig att en AI-tolk skulle jämlikt och solidariskt översätta även när svenska patienter inte förstår vad invandrade läkare säger.
    Finns det inte någon pengahungrig innovatör som tänkt på det? Att pungslå regionerna brukar ju locka.

    22

KommenteraAvbryt svar