Miljöpartisten och islamisten

Den svenska vänstern har oturen att ständigt frottera sig med islamister av diverse slag. Okunskap eller medvetenhet? Svårt att säga då etablerade medier inte lägger samma fokus vid detta som när högerpolitiker och i synnerhet Sverigedemokrater gör det. Senast i raden är Miljöpartiets Lena Östholm Munkberg, styrelseledamot för partiet i Helsingborg.

Bulletin uppmärksammade att Miljöpartiet i Helsingborg bjöd in Hamas-vurmaren Ahmed Suleiman från Svensk-palestinska centret i staden till deras årsmöte 3/3.

Suleiman har förnekat att Hamas är en terrororganisation och att inga civila dödades i terrorattentatet den 7:ee oktober. Svensk-palestinska centret deltog i den omfattande hyllningen av Hamas blodiga attentat, från vilken man publicerade filmklipp i sociala medier. Klipp som togs bort när media konfronterade organisationen med frågor. På bilder från årsmötet syns Ahmed Suleiman och Lena Östholm Munkberg (iklädd trendig palestinasjal) hålla en karta där staten Israel är raderad. Känner ni igen detta? Precis, Hillevi Larsson från ett annat Palestina-vurmande parti gjorde detsamma 2014.

Det finns mer fakta om Svensk-palestinska centret och Suleiman. Som antisemitiska uttalanden och stöd till kända terrorister. Även Doku uppmärksammade firande palestinier efter Hamas terrordåd i Israel, inte minst från just Helsingborg där jubelrop och antisemitiska slagord ekade bland palestinska flaggor.

Svensk-palestinska centret i Helsingborg har även i andra sammanhang haft nära kontakt med representanter och partier på vänsterkanten. Vi får anta att Helsenbury är liktydigt med Helsingborg då denna tweet verkar vara översatt från arabiska med hjälp av Google translate.

Ola Muller är liktydig med Ola Möller, riksdagsman för Socialdemokraterna, som talade på den uppmärksammade manifestationen i Helsingborg.

Lena Östholm Munkberg (Mp) är uppenbart ett ytterligare ansikte för den typiske socialisten. Det handlar mycket om bidrag och utgifter med andras pengar, det vill säga skattebetalarnas.

”En nedläggning av Flyktinghälsan ökar risken för att människor inte får den vård de har rätt till”, tyckte Östholm Munkberg i ett uttalande 2023. Det handlar om asylsökande och papperslösa som ges vård på skattebetalarnas bekostnad. Mp var emot att centret dit de bägge grupperna kunnat vända sig för vård ska läggas ned och att verksamheten istället ska spridas till olika vårdcentraler.

Vård för papperslösa innebär samma kostnad som för asylsökande. Det vill säga en patientavgift på 25-50 kronor för vård som inte kan anstå.

Kostnaden för vård till papperslösa kan man ta del av i en publikation från statskontoret. Förvisso siffror från 2015, men även om ingen vet med bestämdhet så lär antalet papperslösa uppgå till ett antal tiotusen.

Så här såg i alla fall kostnaden ut för vården av papperslösa ut 2015. Landstinget/Region Skåne där Flyktinghälsan ingår understrucket.

9 thoughts on “Miljöpartisten och islamisten

  1. Varför är vänsterpolitikerna kompis med världens alla fattiga länder? Antar att dom känner sig duktiga när dom ger bort våra skattepengar. Tänk om vänstern också kunde vara kompis med några länder som är jämnbördiga Sverige och som vi kunde ha nytta av.

  2. Ja detta är intressant
    Ja antar att man för eller senare kommer att ramla på vänster dilemma. Man lalla till vansinnig med jihadister och terrorister sen hamnar man plötsligt själv i skottlinjen .
    Ungefär som Putin och hans muslimer..

    18
    2
  3. Dessa ”vänstertjejer”, de som fick beröm av progressiva, nyutbildade lärare på 70-talet, beundrade Palme, Arafat, Guillou, Schyman och de farliga killarna iklädda ”äkta” militärkläder med kulhål och blodfläckar. Därmed inte sagt att de inte var pacifister… d.v.s. förutom vid framtida, rättmätiga, blodiga revolutioner.
    Det sägs att ”ädel frukt mognar långsamt”, men i verkligheten finns det människor som når sin mognads höjdpunkt tidigt och blir kvar där.

    25
    1
  4. Att den svenska vänstern frotterar sej med islamister beror varken på otur eller okunskap utan på det faktum att dom har en gemensam fiende i det kapitalistiska samhällsystemet. Dock har nog inte vänstern tänkt ut hur deras förhållande ska vara efter att ”kampen är vunnen”.

    36
    1
  5. (MP) Lena Ö ser sig nog själv som en godhjärtad och fin människa . En sådan som ALLAH skulle vara. Med en värdegrund formad i den naiva känslosåsen som det är omöjligt att ta sig upp ur då den fullkomligt omslutit henne och hennes likar.

    Hamas är för henne frihet!

    Att de våldtar kvinnor och halshugger barn gör knappast något intryck på henne då det ju bara gäller israeliter. Och dem är det enligt hennes och partiets värdegrund rätt att hata.

    Så sprids islamismen genom de naiva och godhjärtades försorg. Men kanske kommer det en dag när det avslöjas vad islam och islamismens mål är.

    Vad händer då med värdegrunden?

    När HBTQ folket slaktas, när kvinnors frihet att lämna säng och kök är avhängigt vad mannen tycker, när djur öppet plågas, …………. Kommer då den godhjärtade Lena Ö att kunna ta sig ur känslosåsen och se verkligheten som den verkligen ser ut?

    Lyssna på tex Douglas Murray.

    Varken ISLAMISM eller FASCISM är svaret på jordens problem!!!!

    45
  6. Man måste komma ihåg att socialisterna ser muhammedanerna som kamrater i kampen mot judendomen och kristendomen. Detta då båda sekterna ser den judeokristna världen som sin största fiende.

    41
    1
  7. Det har historiskt aldrig funnits någon palestinsk stat i området utan området bebos i huvudsakligen av etniska araber. Tidigare var området under många århundraden en del av osmanska riket och därefter engelska eller franska protektorat. Finns bara en lösning på ’Palestina” konflikten, låt Gaza tillfalla Egypten och låt Västbanken tillhöra Jordanien, båda eventuellt med visst självstyre från Kairo och Amman.

    28
    • Nils Dacke, i sak håller jag med dig. Men jag funderar över om Egypten och Jordanien klarar att hantera den sörja av lögner som Sovjetunionen började sprida när de skapade PLO.

      26

KommenteraAvbryt svar