GAZA. Vi nås dagligen av rapporter om att folket i Gaza är desperata och svälter på grund av kriget som terroristorganisationen Hamas startade. Medier rapportera om palestinska barn som svälter och bombas till döds men vi hör inget om hur den israeliska gisslan mår eller att Hamas fortfarande skickar raketer mot Israel.

-Pettersson undrar om nöden är så stor i Gaza, när den palestinske aktivisten Ahmed Kouta klagar på maten som USA:s flygplan släpper till den svältande befolkningen i Gaza? Maten som är avsedd för USA:s soldater och som bistånd duger inte åt svältande palestinier.
Det är tortyr mer än hjälp säger herr Kouta.
Maten som släpps är MRE (Meal Ready to Eat) paket med kondenserade kalorier som är avsedda för militär, och även används för humanitärt bistånd. Enligt Defence Logistics Agency, ”innehållet i en MRE måltidspåse ger i genomsnitt 1250 kilokalorier” gjorda av ”13% protein” och ”36% fett”.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Har inte Ahmed fått asyl eller varför skrivs det att han är bosatt i Örebro. Om han fått asyl så borde han väl inte vara i Gaza. Och om han är född här så borde han väl inte heller vara i Gaza. Är han där för att hjälpa Hamas i striderna eftersom han tydligen måste köpa mat från Hamas, mat som skickats som nödhjälp och ska vara gratis och inte stjälas och säljas till dom som har råd att köpa.
Han kanske inte är så hungrig och utsvulten som palestinsk media påstår.
Hur understår sig amerikanerna att släppa ned något annat än gourmetmat till de nödställda i Gaza?? Skandal!
SVT: ”Ahmed från Örebro är fast i Gaza”: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/orebro/ahmed-fran-orebro-ar-fast-i-gaza-vi-vantar-pa-att-do
”Ahmed berättar om sin tid i Sverige som basketcoach för barnen i Vivalla i Örebro – och om hur han prisades med tårta för sitt arbete i hemtjänsten. Just nu är han tjänstledig från jobbet som assisterande fysioterapeut på Baggängens vårdcentral i Karlskoga.”
Eländes elände. Skicka regeringsplanet. Nu!
Skicka dit hans fru och barn så han slipper vara ensam.
Det är väl rätt uppenbart att de inte har politiska skäl att få vistas i Sverige.
@Argus, vi Tummar Upp rosar dig för din ironi.
Om dom fick blodpudding skulle jag ha en viss förståelse.
Det kan finnas en orsak till att inget av grannländerna vill ta emor palestinier.
Man måste inte äta gåvorna från USA.
Det brukar vara gratis på Gazaremsan, även Sverige skickar mer än vi har råd med när vi borde främja vår egen sjukvård.
Notera att han säger att USA släpper ner maten gratis men han var tvungen att köpa den. Av vem är då den stora frågan? Av andra muhammedaner, med största säkerhet Hamas eller någon av de andra terrorgrupperna i Gaza. Men han gnällde inte på det eftersom det är hans plikt att stödja terrorn mot de otrogna.
Däremot gnällde han på måltiden som sådan. Vilket han antagligen misslyckades med att tillaga eftersom det faktiskt kräver en någorlunda fungerande hjärna att lyckas med.
Som du skriver, vem köpte han förpackningen av?
Det ska vara nödproviant till invånarna i Gaza.
Vi lär ju inte vara de enda som ser videon, borde inte FN, USA reagera på filmen?
Eller allas våra goda politiker som flitigt spenderar våra pengar till palestinierna?
Varför kan inte dessa muslimer stå på egna ben?
För att de har korkade västerlänningar som ”inte kan med att se dem lida” trots att de själva har dragit olyckan över sig.
Hur länge ska man försöka rädda en katt som insisterar på att gå på vägen innan man säger ”Skitsamma, låt naturen ha sin gång.”
Varför inte ge dem fläskkött – är det inte så att griskött är tillåtet om det gäller överlevnad för en muslim?
Killen i videon skall definitivt inte ha den där påsen. Han ser ut att må alldeles utmärkt och om det finns svältande landsmän borde han skämmas som inte ser till att de får maten som inte duger åt honom.
Otacksamma …..
Var maten inte ”halal” eller ?
Nej det tror jag inte. Jag tycker den ser grisig ut.