Bekräftat att Ukraina sänkte ryskt marinfartyg igår

UKRAINA. Ryskt fartyg sänkt i Svarta havet, rapporterade bloggen igår. Då var uppgifterna obekräftade men idag bekräftas de av Storbritanniens försvarsdepartement och tankesmedjan ISW. Detta reducerar ytterligare Rysslands förmåga till amfibieoperationer i Ukraina – men den var redan obefintlig, eftersom marinsoldaterna redan är utspridda i Ukraina och tidigare bombningar förpassat Svartahavsflottan till havets östra del, skriver ISW.

Caesar Kunikov sänktes utanför det ockuperade Krim.

Enligt Storbritannien har nu Ukraina det militära övertaget i Svarta havet. Det 112 meter långa fartyget Caesar Kunikov hade kapacitet att transportera och landsätta tio stridsvagnar och 340 soldater. Kreml har inte kommenterat uppgifterna.

Flera Kremlvänliga ryska militärbloggare uppger att Svartahavsflottans befälhavare Viktor Sokolov sparkats efter händelsen, enligt oberoende Moscow Times.

-Pettersson noterar att 20-30 procent av Rysslands Svarta havsflotta är förstörd av ett land som inte har någon marin, och en stor del av resten har tvingats långt österut i Svarta havet.

Svarta havet med marinbasen Novorossijsk i öster, men även dit når Ukraina.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Bekräftat att Ukraina sänkte ryskt marinfartyg igår”

  1. För den som måhända osannolikt har läst boksamlingen ”Islandsböckerna” i tre band, så finns ett bevingat lakoniskt uttalande:

    ”Den pilen fann sin väg”

    Bo.

    17
    3
  2. Det är bra att Ukraina lyckas skada ryssens flotta. Det jag skulle vilja se mer av är att Ukraina skulle börja attakera ryska militär fartyg också vid östersjöns, ishavets och stilla havets hamnar. Nära Krim vet ryssarna att faran finns nära, men skulle ukrainate lyckas sänka ryssarnas enda hangarfart eller en atomdriven U-båt… typ kursk2.0 🍎

    10
    5
    • Varför slösa tid och energi på ett hangarfartyg som i praktiken är skrotfärdigt och inte kan bedriva flyguppdrag.
      Bättre i sådana fall att sänka Puttes kryssare.

      9
      3

KommenteraAvbryt svar