ENERGIPOLITIK. Starka vindar i Norrland får elpriset att backa till 30 öre/kWh i elområde 1 och 2 under onsdagen. Söder om Dalälven är förändringarna mindre. I elområde 3 sjunker priset något till 83 öre/kWh samtidigt som det i södra Sverige ligger stilla på 1,2 kronor/kWh.
Vindkraften producerar på tisdagen mer el än både vattenkraften och kärnkraften under större delen av dygnet, skriver TT. Liknande förhållanden väntas under onsdagen, med mer vind i norr än i söder.

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Vindkraften generera bäst när vi minst behöver den.
Det är det som gör vindkraften till en dålig affär.
Dyra investeringar som inte levererar när det ska levereras är inget framtida investeringsobjekt.
Det fattar till och med en 10 åring med endast veckopeng att investera.
Bort med bidragen till vindkraften, går det inte ihop lägg ner.
Det händer men inte när det var – 40 då stannade även luft-luft V pumpar också, så då blev det reserven spilloljebrännaren på fullt skaft !!!