5000 tyska soldater till Litauen

NATO. Omkring 5000 tyska soldater ska vara permanent stationerade i Litauen, cirka tio mil från gränsen till Ryssland, senast 2027. Det står klart sedan Tysklands försvarsminister Boris Pistorius skrev under det han själv beskrev som ett ”historiskt” dokumentet i Vilnius på måndagen.

– Vi är redo att försvara Natos territorium. Vi skickar en tydlig signal till alla som kan hota fred och säkerhet i Europa, säger Pistorius enligt Süddeutsche Zeitung.

Soldaterna kommer att mötas av ”attraktiva villkor” i form av tysktalande förskolor, skolor och boenden, säger försvarsministern.

Enligt tv-kanalen Tagesschau är det första gången som den tyska armén kommer att ha permanent stationerade soldater i ett annat europeiskt land. Tillskottet tas emot med öppna armar i Litauen, vars armé bara består av 15000 soldater.

-Pettersson säger att ingen har gjort så mycket för Nato:s uppbyggnad som Vladimir Putin. Litauen liksom de andra baltstaterna och fler före detta Sovjetstater är rädda för att bli Putins nästa offer.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

2 thoughts on “5000 tyska soldater till Litauen”

  1. Ja sisy tyskarnas hade lekstugs i östra delen av svenskbygden så åkte dom på stor stryk. .
    Berlin och Tyskland brann upp och Adolf förvandlade sig själv till jord förbätrings gössel.
    Kan man verkligen anförtro tyskar liknade uppdrag

    2
    2

Kommentera

Turn on JavaScript to leave a comment.