ISLAM/TERRORISM. Den tidigare kommunisten, numera socialdemokraten Ylva Johansson är EU-kommisionär har sedan 2019 ansvar för att
- Utforma en ny EU-strategi för inre säkerhet.
- Lägga fram åtgärder för att förebygga, lagföra och ingripa mot terrorism, bland annat en kraftfull tillämpning av lagstiftningen.
- Fördjupa samarbetet inom brottsbekämpningen och särskilt fokusera på Europols mandat.
- Säkerställa genomförandet av lagstiftningen om interoperabilitet mellan EU:s informationssystem och förbättra samarbetet över gränserna mellan brottsbekämpande myndigheter i olika länder.
- Driva EU:s internetforum vidare för att samla internetplattformar och myndigheter i kampen mot hatpropaganda och terrorisminnehåll på nätet.
En nystart för migration
- Utforma en ny migrations- och asylpakt, stärka de yttre gränserna, reformera reglerna för asyl, återtagande och återvändande, främja integrationen samt säkra konkreta lagliga vägar till EU genom att vidarebosätta personer som behöver internationellt skydd och erbjuda jobbmöjligheter för kvalificerade arbetstagare.
- Utforma en mer hållbar, tillförlitlig och permanent strategi för sök- och räddningsinsatser.
- Trappa upp kampen mot människohandlare och människosmugglare för att slå hål på deras affärsmodeller.
- Förverkliga en förstärkt europeisk gräns- och kustbevakningsbyrå som ska bidra till starka yttre gränser.
- Garantera ett fullt fungerande Schengenområde med fri rörlighet, se till att Schengenreglerna följs och utreda hur vi kan förbättra dem och bana väg för nya medlemmar.

-Pettersson tycker inte Ylva och hennes stab av medarbetare har skött sitt arbete speciellt bra och när hon pratar om en enorm risk så talar hon inte om från vem/vilka. Tror Johansson att det är judar som tänker spränga folk i julhandeln i luften eller industriarbetare som sympatiserar med Sverigedemokraterna.
Ylva, tala klarspråk och berätta varför importen av dysfunktionella muslimer fortsätter. Varför är EU:s yttre gräns inte stängd för illegal migration? Vilka har orsakat polariseringen i samhället?
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Låt sosse kärringarna sjunga ”jag ljuger så bra” schlagern med linda bengtzing. Detta istället för att sjunga vi är tjejer och internationalen. Paus underhållning i mello.
Geten vaktar grönsakslandet.
Terrorism är det nya normala nu. Sverige är ett föregångsland när det gäller ”vardagsterrorism” som t.ex att bomba hus.
Ja du Ylva Johansson ditt parti Socialdemokraterna har starkt bidragit till den hotbild du nu står och varnar för.
Som man bäddar får man ligga heter det visst.
Nu är bara frågan vem Ylva Johansson väljer att lägga skulden på ?
Går nog lite dåligt att lägga den på sverigedemokraterna iallafall.
Tant Johanssons käft
inkasserar stora summor pengar
– åt henne själv ..
Knappast den vassaste kniven i lådan. Att först importera en jädrans massa terrorister/sängvärmare. Och sen varna för att den egna importen kan medföra terror-attacker. Var någonstans hittar såzzarna alla sina dumhuven ?
Varför skicka en värdelös representant, som tack för lång tjänst inom S, till att bli EU-kommisionär?
Har hon gått med skygglappar under regeringstiden? Läser hon inga tidningar? Ser hon inte på TV? Lyssnar hon inte på radio? Har hon gått genom vuxna livet klädd i foliehatt?
Ja, hon har gått genom livet iklädd foliehatt.
Kom hon på det nu!! De har ju arbetat med att förstöra Sverige och Europa, nu har de lyckats, så varnar tanten för terroristattacker! Det är ju precis detta de har skapat med sin vänsterpolitik, snacka om att inte leva i den världen de skapar.
Hon kallas stubinen i Eurokretsar ..
Den lilla veke som kan tända en explosion i Europa ,
Den Socialdemokratiska förljugenhrten som ligger till grund för läget i Sverige .
Akta er för den ödlan .
Ylva Johansson,
Alla som upplever henne som trovärdig,
räck upp en hand!