INVANDRARVÅLD. En man i 35-årsåldern har dött efter en skjutning i Västerås på fredagskvällen, skriver polisen på sin hemsida.
Beskedet kommer efter rapporter om en skottlossning vid ett flerfamiljshus i Södra Skallberget. Mannen fördes till sjukhus men hans liv gick inte att rädda. Offret har kopplingar till gängkriminalitet.
Mannen hittades skottskadad i en lägenhet men det är oklart om det var där skottlossningen inträffade. En stor polisinsats pågår i jakten på en eller flera gärningsmän.
En förundersökning om mord har inletts.

-Pettersson säger att mångkulturen är spännande och berikande.
-Förra året fälldes nummer 47 den 6 oktober så årets skörd är en dryg månad försenad jämfört med förra årets rekord.
Antal skjutna till döds nedan, från 2014 är min privata statistik, där endast gängrelaterade mord med skjutvapen är med, det har varit några fler skjutvapenmord som inte är kopplade till gängkriminalitet, dom är inte medräknade. Minst 90 procent sedan 2015 är invandrare. 2014 och tidigare är alla skjutna enligt officiell statistik.
- 2023: 47 st (flera är oskyldiga och inte kriminella)
- 2022: 58 st, det var rekord. Utöver dessa har några skjutits som inte är gängrelaterade. Totalt har 64 skjutits till döds. Vilket är rekord och sex gånger fler än övriga Norden tillsammans.
- 2021: 45 st tangerat rekord.
- 2020: 43 st
- 2019: 41 st
- 2018: 45 st
- 2017: 43 st
- 2016: 28 st
- 2015: 28 st
- 2014: Stefan Löfven (S) vinner valet och lovar bekämpa den grova brottsligheten med hjälp av justitieminister Morgan Johansson (S).
- 2010–14: 14 st sammanlagt
- 2005–09: 9 st sammanlagt
- 2000–04: 8 st sammanlagt
- 1995–99: 7 st sammanlagt
- 1990–94: 4 st sammanlagt
- Dagens Nyheter: 90 % av gärningsmännen vid skottlossningar är babbar
- 94 procent av de grova brottslingarna har utländsk bakgrund
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Importkultur.
-Pettersson säger att mångkulturen är spännande och berikande.
”Mångfald har alltid varit en självklar del av Västerås”,
säger Ulla Persson (S).
https://www.vlt.se/2016-06-06/mangkulturell-nationaldag-i-vasteras
För sex år sedan, kort ur ett längre inlägg i Västerås tidning
av Ann-Christine From Utterstedt, Oppositionsråd (SD):
”Majoritetsstyret, med S i spetsen, har visat att den inte klarar av att hantera den otrygga situation som råder i vår kommun. Man har inte insett riskerna med att omforma vårt land och vår stad till ett mångkulturellt samhälle. Vi har sedan länge varnat för detta, men styret har valt att ignorera varningssignalerna. Hur vill du som väljare att Sverige och Västerås ska utvecklas från och med nästa val? Vill du ha en förändring på riktigt så finns det bara ett val och det är ett Sverigevänligt alternativ. För trygghet och tradition, för våra barns framtid!
https://www.vasterastidning.se/debatt/sd-s-har-slagit-sig-for-brostet-och-varit-varit-stolta-over-att-de-klarat-av-att-halla-oss-utanfor/212879
”Ulla Persson underströk att nationaldagen handlar om demokrati, fred, trygghet, och alla människors lika värde.
– Varken freden eller demokratin kan tas för given, den måste återerövras varje dag, sa hon.”
Svenska flaggans dag firade Sverige som nationalstat. En nationalstat som upphört vara en nationalstat, ett tryggt hem för svenskar, tack vare våra dyra politiker och deras hobbyjobb. Utvecklingen från nationalstat till mångkulturellt livsfarligt helvete tog trettio år och startpunkten är Bengt Westerbergs ultimatum till Carl Bildt efter den borgerliga valsegern då regeringen fimpade Luciabeslutet.
Jag kommer antagligen att få skit för detta men jag har svårt att tro att dessa för svenska folket skadliga beslut hade gått igenom innan den allmänna och lika rösträtten.
Skall enl. Xpressen vara en av höjdarna bland de tusende kriminella importerna….
Ändå något positivt som fan sa,när han fick se Västerås ! ”)
Får se om vi hinner slå 58
Det är inte klokt att det blivit så här. 20% invandrare står för MINST 80% av morden. Jävla apor, åk hem.
Mångkultur skapar otrygghet. Med mångkultur måste vi ha kameror och gärna revolvrar. Var det värt det?