UKRAINA. Ett Moskvafinansierat privat militärföretag har tagit på sig uppgiften att rekrytera kvinnliga krypskyttar och drönaroperatörer till kriget i Ukraina, skriver brittiska försvarsdepartementet i en uppdatering på X.

I mars 2023 uppgav den ryske försvarsministern Sergej Sjojgu att 1 100 kvinnor var utplacerade i Ukraina, vilket endast motsvarar 0,3 procent av den totala styrkan. Dessa kvinnor har sällan deltagit i striderna vid frontlinjen utan istället arbetat med att tillhandhålla vård och mat, enligt den brittiska analysen.
”Det är fortfarande oklart om officiella ryska försvarsstyrkor kommer att försöka följa efter och erbjuda fler stridsroller för kvinnor”, skriver departementet.
I annonsen från militärföretaget Redut erbjuds kvinnor ett kontrakt på sex månader och militär träning i Dontesk, skriver den ukrainska dagstidningen Kyiv Post.
-Pettersson säger att Ryssland säkert kan hålla igång kriget, men Ryssland har inte råd, kriget kostar motsvarande 5-10 miljarder kronor om dagen och Rysslands ekonomi är 1/25 av EU/USA:s och så länge Putin krigar blir allt annat lidande.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
När jag läste boken ”Kriget har inget kvinnligt ansikte av 2015 års Nobelpristagare i litteratur Svetlana Aleksijevitjs bok förstod jag att det fanns kvinnliga hjältar och bland män i den Röda Armen när de befriade Sovjet från Hitlers nazister. Nu när Rysslands folk, passivt eller aktivt deltager i Special Operation i Ukraina har alla ett ansikte av nazismen. Värst av alla är fascisten Putin. I det innersta kring Putin finns det många som förstår att Ryssland kommer att gå till botten både ekonomiskt och mänskligt och att deras makt och ekonomi kommer inte finnas kvar om Putin känner sig tvingad att använda kärnvapen mot Ukraina. För att rädda vad de har återstår inget annat än starta operation Stauffenberg, d v s någon eller några måste likvidera Putin., von Stauffenber var den officer som försökte plocka bort Hitler men misslyckades. (läs mer här https://svenska.yle.fi/a/7-1401890)
Trots att de som nu finns kring Putin också bär skuld måste de gå fria från ansvar för sina krigsbrott annars går de hellre i döden med hela Ryssland och kanske Europa om Putin känner sig tvingad att använda stora kärnvapenmissiler. Den som lever får se resultatet!
Till dess #StandWithUcraine
Undrar hur Medvedev tänker
https://www.msn.com/sv-se/nyheter/other/dmitry-medvedev-europa-har-blivit-rysslands-v%C3%A4rsta-fiende/ar-AA1j5dQO?ocid=msedgntp&pc=HCTS&cvid=895d31e49e4d4626a076e6d0382b7f73&ei=15
Om Fascist Ryssland drog tillbaka sina trupper från Ukraina hade nog relationen med Europa varit bättre. Vad tror ni?
För Europa och Sverige är Fascist Rysslands lakejer ERDOGAN och ORBAN ett sår som blir svårt att läka
Har karlarna tagit slut redan ??