MELLANÖSTERN. Det finns uppskattningsvis 350 svenskar eller personer med uppehållstillstånd i Sverige i Gaza som vill lämna området, uppger utrikesdepartementet. Men det finns inget UD kan göra.

– Vi kan göra väldigt, väldigt lite tyvärr. Och det är viktigt att vara tydlig med det, säger Svante Liljegren, chef på UD:s konsulära enhet.
UD kan hålla viss telefonkontakt med personerna men situationen är väldigt svår. Det enda tänkbara sättet att lämna landremsan är genom gränsövergången Rafah till Egypten, enligt Liljegren. Och den övergången har endast öppnats för vissa lastbilskonvojer med humanitär hjälp.
UD avråder sedan tio år tillbaka från alla resor till Gaza. Avrådan mot alla resor till Gaza ligger kvar.
-Pettersson undrar om en enda av de 350 är svensk? Jag undrar också varför de frivilligt åkt till vad som beskrivs som världens största utomhusfängelse?
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
UD har haft avrådan att besöka Gaza i minst 10 år, ändå åker dessa högintelligenta figurer dit utan att blinka. Stanna gärna kvar där och vi kan även skicka dit fler.
Visst vill dom lämna Gaza. Har dom åkt dit mot alla varningar så får dom ta sig därifrån bäst dom kan. Inte en svensk skattekrona ska ödslas på dessa ”svenskar” Asylbedragare allihop.
Det kanske är svenskarna som vill flytta till något trevligare land innan det är försent?
https://nyheteridag.se/plus/ledig-militar-gjorde-envarsingripande-slogs-medvetslos/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ledig-militar-gjorde-envarsingripande-slogs-medvetslos
Frågan som bör st6ällas: Hur många av dessa är ”sponsrade av Hamas för att tränas i kampen mot Israel?
Man kan ju hoppas att UD meddelar respektive hemkommun så socialbidraget dras in, men det är troligen inte tillåtet med nuvarande regler om informationsutbyte.
Mycket informativ:
”Sanningen om den israelisk-palestinska konflikten”
(en komplett historik, från första början till idag):
https://youtu.be/dEoVzKyD_IM?si=Q-4LckNfkreeK8c4
Problemet är inte att det finns 350 ”från Sverige” i Gaza. Problemet är att många från Gaza finns kvar i Sverige.
Det är unikt i världen att få bli kallad flykting och att ärva flyktingstatusen från ett krig man själv startade och förlorade.
Men att man har en egen avdelning inom FN, kan vara en anledning och likt mycket av så kallad ”Palestinsk” verksamhet så är förmodligen korruptionen vida spridd.
Resevarningen för Gaza/Palestina har väl funnits i flera år ?
Den som klättrar in till gorillorna eller lejonen på ett zoo ska väl själv stå sitt kast . . Eller hur 🤕