Över 600 moraliskt vänsterblivna kulturarbetare

TERRORISM. Över 600 svenska kulturpersonligheter manar till eld upphör i Gaza. Initiativet kommer från det globala nätverket Artists for Palestine, där uppropet i Storbritannien samlat över 2000 kulturprofiler, bland annat Tilda Swinton och Mike Leigh. Texten är baserad på den engelska versionen

-Pettersson undrar hur det är möjligt att skriva ett upprop utan att med ett ord nämna Hamas och andra som för två veckor sedan torterade, våldtog, halshögg, brände människor levande och mördade 1400 israeliska kvinnor och män, barn och åldringar. Inte ett ord om dem som startade våldet. Nedan finns namnen på de drygt 600 moraliskt efterblivna kulturarbetarna, jag tror de flesta lever på skattepengar:

Tamar, Yonatan och deras barn Shachar, Arbel, Omer. En hel Israelisk familj utplånad av Hamas-terrorister.

UPPROP. Just nu pågår ett brutalt brott mot de mänskliga rättigheterna. Vi bevittnar en humanitär katastrof. Israel har reducerat det mesta av Gaza till spillror och stängt av tillgången till vatten, elektricitet, mat och medicin för över 2 miljoner palestinier. Som FN:s koordinator Martin Griffiths uttryckt det: dödens spöke hänger över området.

Gaza är redan till stor del befolkat av flyktingar och barn till flyktingar. Nu bombarderas dessa flyktingar från alla håll: luft, hav och land. Palestinier, vars mor- och farföräldrar under vapenhot tvingades lämna sina hem ställs ännu en gång inför ett ultimatum: fly eller bestraffas på sätt som inte går att föreställa sig. 

De fråntas sina rättigheter och kallas av den israeliska regeringen för ”human animals”. Denna avhumanisering har gjort dem till ett folk som det går att göra nästan vad som helst mot. 

De europeiska regeringarna inte bara tolererar detta krig, utan understödjer och bistår det. Sveriges regering har nyligen frusit allt utvecklingsbistånd, vilket ytterligare drabbar den palestinska civilbefolkningen.

Vi fördömer allt våld mot civila och varje överträdelse av internationell lag, oavsett vem som utför den. Det är vår skyldighet att göra allt vi kan för att stoppa det brutala våldet mot Gazas befolkning. Vi står bakom den globala rörelsen mot förstörelsen av Gaza och fördrivningen av dess invånare. Vi kräver ett omedelbart stopp av det militära, politiska och ekonomiska stödet till Israels handlingar. 

Vi uppmanar till ett omedelbart eld upphör och kräver att gränserna till Gaza öppnas så att humanitärt stöd och hjälp obehindrat kan komma in”. 

  • Farnaz Arbabi, regissör och dramatiker 
  • Frida Röhl, regissör 
  • Erik Uddenberg, dramatiker 
  • Evin Ahmad, skådespelare 
  • Jason ”Timbuktu” Diakité, artist 
  • Athena Farrokhzad, författare 
  • Taliah Pollack, författare och filmvetare
  • Asta Kamma August, skådespelare 
  • Ida Klamborn, designer 
  • Suzanne Osten, regissör och dramatiker 
  • Ardalan Esmaili, skådespelare 
  • Parham Pazooki, artist
  • Karin Dreijer, artist
  • Oscar Töringe, skådespelare 
  • Stefan Böhm, skådespelare och regissör 
  • Dritëro Kasapi, regissör 
  • Beri Geriwise, artist och skådespelare 
  • David Levi, skådespelare och regissör
  • Agneta Fagerström-Olsson, filmregissör 
  • Amanda Adolfsson, filmregissör
  • Ninja Thyberg, filmregissör 
  • Pablo Leiva Wenger, skådespelare 
  • Björn Melander, regissör
  • Nanna Blondell, skådespelare 
  • Angelika Prick, skådespelare
  • Bianca Kronlöf, skådespelare
  • Emma Nordenstam, musiker och kompositör 
  • Shadi Golchin, artist
  • Mikael Karlsson, kompositör
  • Judith Kiros, författare
  • Ronny Danielsson, regissör 
  • Linda Kulle, skådespelare och regissör 
  • Nioosha Shams, författare
  • Jens Sjögren, regissör
  • Leonard Terfelt, skådespelare 
  • Ida Linde, författare 
  • Pekka Tuppurainen, scenmästare 
  • Siri Hjorton Wagner, filmproducent 
  • Balsam Karam, författare och universitetsadjunkt
  • Elise Karlsson, författare 
  • Ninja Thyberg, filmregissör 
  • Ida Börjel, poet 
  • Johan Schinkler, operasångare
  • Salad Hilowle, konstnär och regissör
  • Mari Carrasco, koreograf 
  • Ossian Melin, regissör

Resten av de över 600 namnunderskrifterna från svenska kulturpersonligheter återfinns på uppropets hemsida.

Dessutom är upproret i sak felunder vapenhot tvingades lämna sina hem” de flesta som flydde/flyttade vid kriget 1948 gjorde det på uppmaning av ledarna i de arabiska länderna som anfallit Israel. Det var mot löfte att komma tillbaka när judarna var kastade i havet. De araber som stannade kvar är idag medborgare i Israel och en del av dem tjänstgör i den Israeliska försvarsmakten. Dessa araber vill absolut inte ha en arabisk korrupt regering i Israel.

Den dagen Hamas, Fatah och de andra terrororganisationerna lovar att inte attackera Israel så upphör blockaden och araberna kan börja utveckla Gaza och Västbanken. Nu har de slängt bort 75 år på vapen och våld, dags att prova något nytt.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

11 thoughts on “Över 600 moraliskt vänsterblivna kulturarbetare

    • sanningen är ju debatt dessa muslimer lustmördade nästan två tusen i Israel ? det självklara är att man är något irriterad på dessa terrorister?! och Israels problem är större än Sverige när det gäller mördande muslimer

  1. Många utlänningar och personer med utländsk bakgrund på listan. De är mer än välkomna att förstöra sina hemländer men bör tänka på att de bara är gäster här och gästfriheten har sina gränser.

    11
    1
  2. ” Israel… stängt av tillgången till vatten, elektricitet, mat och medicin”

    På vilket sätt är det ens Israels ansvar att förse Gaza med detta från första början? Om Israel inte skall ha med Gaza att göra så måste väl detta paradis till att börja med se om sitt eget hus och inte göra sig beroende av Israel?

    Att i det läget sedan anfalla Israel kallas ”bite the hand that feeds you”, men det reflekterar nog inte Timbuktu och alla hans 600 kommunistpolare ens över. Precis som en massa missanpassade element i Sverige ses det som självklart att skrika rasist och sedan ta emot pengar av samma folk man skriker åt.

    26
    1
  3. Upprop!
    Låt oss skriva under på att allt våld måste sluta, såväl i det historiska Palestina som i gamla Sovjet, hela ”Islamien” och Svärje.

    7
    1
  4. Gazaborna fick den politik de röstade på. Nu får de stå sitt kast och det blir inget eldupphör förrän Gaza kapitulerar villkorslöst och lägger ner sina vapen. Precis som tyskarna var tvingade att göra 1945.

    38
    1

KommenteraAvbryt svar