UKRAINA. Ukraina använde USA-tillhandahållna ATACMS långdistansmissiler för att träffa ryska mål i det ockuperade Ukraina för första gången natten mot tisdag den 17 oktober. Wall Street Journal och andra västerländska medier bekräftade den 17 oktober att USA ”i hemlighet” försåg Ukraina med ATACMS med en räckvidd på 165 km de senaste dagarna och rapporterade att ukrainska styrkor redan använde ATACMS för att slå till ryskkontrollerade flygfält i ockuperade Berdyansk, Zaporizhia Oblast och Luhansk City, Luhansk Oblast, rapporterar ISW med flera.

Ukrainas president Zelenskyj har bekräftat uppgifterna om att landet både tagit emot och använt ballistiska robotar med lång räckvidd. Detta när han tackade USA i ett videotal:
- Vår överenskommelse med president Biden har hållits. Väldigt precisa – ATACMS-missilerna bevisade sin effektivitet, sade Zelenskyj.
Enligt den ukrainska armén förstördes nio helikoptrar, ett luftvärnssystem, ammunitionsdepåer och ett flertal militärfordon och landningsbanor i städerna Berdjansk och Luhansk. Man hävdar även att människor dödades.
Kreml har ännu inte kommenterat attackerna men ryska krigsbloggare har kallat det en av de mest förödande attackerna mot ryska styrkor hittills under kriget.
ATACMS-robotar har en räckvidd på över 30 mil och når därmed mål över hela det ryskockuperade området.
Rysslands regering har tidigare meddelat att leveranser av ATACMS skulle korsa en av dess ”röda linjer” avseende kriget.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Trevligt att höra att de nya leksakerna fungerar bra.
Träffsäkra sa Zelenskij. Självklart, ATACMS är 30 år gamla, och väl beprövade arbetshästar som gör jobbet elegant. Man kan lita på dem helt enkelt! (Till skillnad från allt möjligt skrot ryssarna har passat på att testa i kriget…)
USA har förhalat leveransen av dessa väldigt länge för att inte förvärra situationen, men Ryssland har uppenbarligen inga planer på att avsluta aggressionerna, och då finns bara en väg. Fler och bättre vapen till Ukrainas försvar. Det lär fortsätta tills Ryssland är borta från Ukraina, av fri vilka eller av tvång!
ja Saab har väl en del nya prylar att testa i ett skarpt läge?
man borde göra något åt kassa flödet där !
Robotförsökplats Ukraina. Det är tydligt att vapenfabrikanter passar på att testa de vapen de tillverkar och att ingen därför vill stoppa kriget och det lidande det förorsakar. It takes two to tango, så ingen av parterna är ens beredd att diskutera ens ett eld upphör medan befolkningen lider och dör. Kriget kommer inte att upphöra förrän alla vapen är testade och ammunitionen är slut. Det torde för var och en att ingendera parten kommer att segra då inte bara Ukrainas och Rysslands resurser är på upphällningen utan även de länders som förser parterna med vapen. Det är synd om människorna.
Putte kan stoppa kriget imorgon genom att ge order om att hans terrorister drar sig tillbaka bakom 1991 års gränser.
Argus
Skitsnack! Det finns bara ett land som kan avsluta kriget. Ryssland. Detta kan ske imorgon.
Ukraina kan inte avsluta, då de isåfall hamnar under förtryck och blir en slavprovins i den vedervärdiga totalitära staten Ryssland.
Ukraina kämpar för hela det civiliserade Europa.
Argus, det är synd om människorna men Putin kan ge order om tillbakadragande när som helst. Han började kriget, olagligt och onödigt. Han ljög och bröt mot ett dussin internationella och bilaterala avtal. Putin och den ryska regeringen är ansvariga.
ja man kan gissa att detta är orsaken till att Putin sprang iväg till Hamas gråtande och bad om hjälp mot dom stygga kristna judarna i USA!
undrar hur det går det verkar som att få en het vinter oavsett vad vad dom kåta kärringar i Europa tycker det kommer att bli en jätte brist på toyboys i Sverige !!
Vad är det för dumheter om Rysslands ”röda linjer”?
Ryssland överträdde omvärldens röda linje genom att attackera Ukraina! Punkt.