ISLAM & TERRORISM. Tunisiern Abdesalem Lassoud jagas för terrormorden i Bryssel i går kväll. Kort efter dådet publicerade den utpekade mannen en video på sociala medier. I klippet säger han bland annat att “vi dör för våran religion” och att han “hämnas för muslimer” och att han dödat svenskar. Han svär också trohet till IS.
Lassoud är 45 år, medborgare i Tunisien och uppges ha fått avslag på asylansökan.

Två svenska medborgare dödades i en skottlossning i Bryssel. Det bekräftar belgisk polis för Reuters. En tredje svensk vårdas på sjukhus efter attentatet, men är inte livshotande skadad.
Offren ska ha burit svenska matchtröjor och var på väg till EM-kvalmatchen mellan Belgien och Sverige. Deras svenska nationalitet utgjorde motiv för gärningsmannen, uppger åklagaren i fallet enligt Reuters.
Matchen avbröts i halvtid och supportrarna hölls kvar. Vid midnatt uppgavs att de belgiska supportrarna börjat släppas ut sektion för sektion. De runt 700 svenska fansen får poliseskort till en säker plats.
Gärningsmannen ska ha skjutit med automatvapen och skrikit ”Allahu akbar” under dådet. Han ska också i ett videoklipp ha svurit trohet till terrorgruppen IS, enligt belgiska medier.
Terrorhotnivån har höjts till fyra på den fyragradiga skalan, enligt Sudinfo. Flera tunnelbanestationer i Bryssel har stängts.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Skamlösa Magdalena Andersson i P1 morgon försökte som vanligt att blanda in SD, även om hon inte nämde partiet vid namn:
”Det vi behöver i Sverige nu är mer gemenskap, mer sammanhållning, mer förnuftigt resonerande och mindre ökade spänningar och starka känslor i form av konflikt, men det har ju även nu sent i går kväll varit ett väldigt högt tonläge från ett parti”…(kl.07:40)
”Mer gemenskap” betyder här att vi skall visa förståelse för att en mycket hög andel av våra muslimer stödjer Hamas terror. Vi skall se genom fingrarna när de paraderar på våra gator till stöd för terrorn. Än så länge har INGEN ens åtalats för hets mot folkgrupp.
”Mer gemenskap” betyder att islam inte får problematiseras och att vi skall låtsas som att invandrarvåld inte är importerat utan ett gemensamt problem som vi svenskar bör känna oss delaktiga i.
”Mer gemenskap” betyder att vi skall möta terroristers, islamister och kriminellas bomber och gevärsmynningar med handhjärtan och dialogpoliser.
Pålsjö
Och det ska komma från Ljugarlena. Den kärringen saknar varje form av skam i knoppen!
Förbannade korruptionsbitch!
Några klipp från SvD med kommentar:
”Skottlossningen inträffade vid 19-tiden i centrala Bryssel, i närheten av ett torg i stadsdelen Molenbeek.
..
Belgiens nationella säkerhetsorgan som fastställer hot mot landets säkerhet (OCAM) har ombetts att göra en analys för att slå fast om det finns ett ytterligare hot mot huvudstaden.”
Skall vi hjälpa OCAM och berätta för dem att hela Molenbeek är ett säkerhetsproblem? Där låg sambandscentralen för Parisdåden. Platsen är en av islamismens huvudstäder, inte bara i Europa. Den borde rensas precis som Gaza.
..
”(Belgien) är ett av de länder, tillsammans med Frankrike, som har störst problem med jihadistisk terrorism, vilket den här personen tycks vilja förknippas med. Att något sådant här händer i Bryssel är på så sätt inte oväntat, säger han.”
Belgien och Frankrike är också länder med högsta andelen muslimer, sedan lång tid. Tids nog har vi samma i Sverige. Såhär blir det när man låter Mellanöstern flytta in på bakgården. Grattis Västeuropa!
Jag hörde att Fredrik Reinfeldt var med på matchen. Han kunde väl talat till svenskarna?
– Öppna era hjärtan!
– Var inte rädda!
Och turkjäveln gnuggar händerna.
Returnera muslimer till deras hemländer. Avsluta diplomatiska och kommersiella förbindelser. Bygg murar och förhindra alla rörelser till eller ifrån dessa länder. Sedan kan de få sin önskade medeltid för sig själva.
Precis som vi har belgarna mycket att ta tag i. Inte säkert det kommer lyckas, detta är kanske Västeuropas framtid.
Han har ju ett typiskt islamist-skägg,
…och Bilal El Borchali, med liknande skägg, och som i Sverige är en mycket aktiv salafist-predikant, uppmanar här landets alla muslimska män att de ska bära skägg, ”följ Allah, Koranen och Sunnah….”:
https://youtu.be/hIaGufpuXuU?si=v-H1LsKoRbWt1jVk&t=31m30s
Salafisten Bilal El Borchali föreläser flitigt, inte bara på nätet, utan även i landets moskéer och föreningar, och budskapet går ofta ut på att inga avsteg får göras från Koranen. Mer om honom och den extrema islamiska ideologi han sprider, finns att läsa på Doku.nu:
https://doku.nu/2019/01/24/predikanten-som-uppmanar-kvinnor-till-lydnad/
Ser precis den typen av kläder i Stockholms kollektivtrafik och vissa shoppingcenter med jämna mellanrum. Precis sådant skägg, ofta vita kläder, särk eller byxor som inte når hela vägen ner och ofta hätta på huvudet. Och så naturligtvis en eller flera kvinnor (fruar?) klädda i tält som åtföljer.
Terrordådet bekräftar mina ”fördomar” om vilket åsiktspaket som åtföljer klädmodet.
Muslimer ska inte vistas i andra än sina egna länder.
Vi pratar om ytterst farliga sjuka människor.
Bevisligen går ingen säker någonstans.
Tankarna går idag till fotbollssupportrarnas anhöriga.
Och skammen må vila över er i Sverige liksom övriga Europa som släppt in dessa djur i våra länder.
Hur länge ska det dröja innan politiker fattar att detta problem endast går att lösa med massutvisningar.
Det är för jävligt vilket samhälle vi en dag kommer lämna över till våra barn och barnbarn.
Svartlista politiker som suttit och tillåtit invandringen i årtionden och det nu omedelbart.
Inga muslimer på våra gator !!!
Du med fler knäckte näthatsgranskaren. med hat och hot så tryckte du tillbaka demokratin din fega skit. Men, han kommer igen, då starkare än någonsin. Du censurerar de bästa av dina gästskribenter, något du i demokratins namn inte får göra då vi har yttrandefrihet. DET ÄR DITT JUDISKA ARV SOM GÖRO SIG PÅMINT.
De som har blod 🩸 på sina händer är Fredrik Reinfeldt, Stefan Löfven, Arga Andersson, Märta Stenevi, Per Bolund, Bengt Vetbästeberg, Georg Soros, Karl Schwab, Carl Bildt, Angela Merkel, Ursula von der Leyen Bonniers, Schibsteds, Public Service m.fl! Jag anklagar er för medhjälp till rasistiska mord på svenskar. Satan har en särskild plats för er i helvetet.
Ju fler muslimer som dör för sin religion, desto bättre.
Här åker ett gäng glada grabbar ner till Bryssel för att få se Sverige spela fotboll.Supportrar som stolt bar tröjor med våra färger.Två av dom fick dö p.g.a.det då den muslimske dåren utförde ”jihad” mot Sverige och Svenskar.Så fruktansvärt tragiskt och mina tankar går till dom anhöriga som fick mottaga detta hemska besked.Måtte nu den Belgiska Polisen göra processen kort när dom hittar den jä_ln som gjorde detta.
Backa aldrig en millimeter för islam. Här ett exempel på ett satans avskum. Priset för det vansinniga asylsystemet tar sig dylika uttryck. Jimmie/SD har haft rätt hela tiden. VAKNA!!!