Bombdåd vid restaurang i Malmö

BROTTSLIGHET. Klockan 00.36 larmar boende i Sofielund om en hög smäll i området. Polis åker till området och konstaterar att något har detonerat utanför restaurang Burek House på Nobelvägen 17.

Burek House innan bombdådet

Polisen inleder en förundersökning om allmänfarlig ödeläggelse. Platsen spärras av för en teknisk undersökning. Ingen person har gripits misstänkt för sprängningen.

Polisen

-Pettersson vet inte hur man tillagar burek men antar att bomber inte ingår i processen…

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Bombdåd vid restaurang i Malmö”

  1. Det är fascinerande hur massmedia dansar runt dessa sprängningar. ”Någonting har detonerat i Malmö” rapporterar Svt i ett försök att mjuka upp händelsen. Polisen vet inte vad som hänt, de står undrande och tittar på den söndersprängda entren.

    Rubriken borde vara ”Nytt bombdåd i Malmö” eller ”Ännu en restaurang i Malmö sprängd” eller varför inte ”Viktigare att stoppa koranbränningar än bombdåd. Regeringen sover medan kriminella spränger landet.”

Kommentera

Turn on JavaScript to leave a comment.