Trump utlovar ”stor rapport” om påstått valfusk 2020

UTRIKES. USA:s expresident Donald Trump kommer att hålla en ”stor pressträff” på måndag nästa vecka där han ska presentera en rapport som påstås bevisa valfusk i Georgia i presidentvalet 2020, skriver han på sin plattform Truth Social.

”En stor, komplex, detaljerad men obestridlig RAPPORT om presidentvalsfusket som skedde i Georgia är nästan färdig och kommer att presenteras”, skriver Trump.

Politico konstaterar att inlägget kommer timmar efter att ex-presidenten åtalats för försöket att omkullkasta valresultatet i delstaten. I inlägget skriver Trump att pressträffen bör leda till att åtalen läggs ner. Men alla är inte lika övertygade: – Trumps presskonferens på måndag kan ge ett nytt rekord i användandet av ögonrullsemojin i iPhone och Android. Vem kommer att tro på detta galna skitsnack? säger den republikanska strategen Barrett Marson.

Pressträffen sker två dagar före första republikanska debatten och Trump kommer återigen att stå i centrum där han vill vara.

-Pettersson undrar varför Donald Trump inte visat några av dessa bevis för alla domstolar där han försökt påvisa valfusk men förlorat och det har även varit domstolar med republikanska domare.

Jag är tror att Donald Trump gör det som han tror är bäst för Donald Trump. Vad som är bäst för USA och världen kommer långt, långt ned på skalan…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

9 thoughts on “Trump utlovar ”stor rapport” om påstått valfusk 2020

  1. Snart börjar ni väl gnälla på Reagan, Thatcher och Churchill också? Konstigt nog var det få som klagade på Churchill när det begav sig. Men vänta, det var före 1968 och civilsamhällets fienden hade inte hunnit organisera sig.

    Men för all del, fortsätt titta på SVT, TV4 och CNN och fortsätt läsa DN, Aftonbladet och New York Times så kan ni fortsätta att inte oroa er. Det är så dags när proletariatet eller islamisterna tagit över.

    Eller så letar ni upp nyheter som inte lutar dikt babord. Ni hittar inte dessa i marksänd TV eller på Pressbyrån. Ni får allt jobba lite om ni vill att era barn ska ha en framtid.

    17
    36
    • Varken Putin eller Trump är några goda alternativ till proletariatet och islamisterna. Däremot stöttar Putin Trump, och vill samarbeta med islamisterna som han kallar sina muslimska bröder. Somna om du! 😴

      25
      12
  2. Man skulle önska att Sverige hade ledare av Trumps kaliber, hans kunnande, intelligens och vishet!

    31
    61
    • De kunniga, intelligenta och visa genomskådar honom dock snabbt och ser en psykopatisk, narcissistisk mytoman.

      Även Hitler lyckades samla stora skaror, så det är inget konstigt. Hälften av folket har en IQ under genomsnittet. Är de dessutom bittra och har misslyckats i livet kan de lätt hemfalla åt hat och extremism. I dessa vattnen jagar de flesta despoter och ”wannabes” sina följare.

      (Indrar om Mussolini är Trumps idol? Studera mimiken…)

      47
      23
  3. Otroligt tjatande om detta ”valfusk”. Många republikanska domare har granskat Trumps påståenden och kommit fram till att det är bullshit. Hela grejen om massa lastbilar med förberedda extra valsedlar som kunde kallas in på valnatten är så sjukt dum så det förtjänar ingen kommentar.

    Ägna uppmärksamheten åt bevisat valfusk istället. I Putindiktaturen och kremlregimens marionettstater kan ni hitta valfusk som heter duga! Men det kanske ni accepterar för den goda sakens skull?

    Trump må vara hyfsad för USA. För Putin och Putins ”muslimska bröder” är Trump en riktig vinstlott, men för Europa är han en mycket tragisk katastrof. Bara de som vill oss riktigt illa (puttenazzar och islamistbröderna) vill se Trump segra i nästa val. (Och trollfabriken naturligtvis.)

    51
    22
  4. Dom här åtalen är snarare ett svar på det uppvaknande som har skett i USA. Valfusket var enormt i dom viktiga nyckelstaterna.

    USA är precis som Sverige. Inget av partierna jobba för folkens bästa, inte ens ländernas bästa, bara särintressenas bästa. Det har folk förstått nu.

    26
    67
  5. Påminner om Svenska Socialdemokrater som vara tänker på sig själv och makten .Sverige skiter man i .
    Lägg märke till hur Shekarabi krattar manegen för Iran .
    Iran som leder ”kriget” mot Svensk Demokrati.
    Med sådana vänner som Shekarabi behöver vi inga ovänner .

    35
    1

Kommentera