Kina attackerar filippinska fartyg med vattenkanoner

UTRIKES. Kina har gränskonflikter med Indien, Taiwan, Bhutan, Vietnam, Filippinerna, Japan, Malaysia och kanske något mer. Tidigare var Kina även rejält osams med Ryssland men där är det lugnt för närvarande.

Bild från den filippinska kustbevakningen visar ett kinesiskt kustbevakningsfartyg som avfyrar en vattenkanon.

Filippinerna anklagar Kinas kustbevakning, CCG, för att skjuta med vattenkanoner mot landets fartyg i den Sydkinesiska sjön. ”Den filippinska kustbevakningen fördömer starkt den kinesiska kustbevakningens farliga manövrar och illegala användning av vattenkanoner mot kustbevakningsfartygen”, skriver Filippinernas kustbevakning i ett uttalande på söndagen, enligt Philstar. Den senaste vattenkanonattacken kom på lördagen, när filippinska kustbevakningen, PCG, eskorterade båtar med mat, vatten och bränsle till militärer som var stationerad på BRP Sierra Madre i Ayungin Shoal, skriver den filippinska tidningen.

PCG uppmanade CCG att hålla tillbaka sina styrkor, respektera Filippinernas suveräna rättigheter i dess exklusiva ekonomiska zon och kontinentalsockel, avstå från att hindra navigeringsfriheten och vidta lämpliga åtgärder mot de inblandade i incidenten.

Peking, som hävdar suveränitet över nästan hela Sydkinesiska havet, fortsätter att ignorera den internationella domen som ogiltigförklarade dess expansiva maritima anspråk.

-Pettersson har hört att den som är stor ska vara snäll. Det gäller tydligen inte Kina och Ryssland.

Kinas territoriella krav i Sydkinesiska havet. Det finns internationella uppgörelser men dem bryr sig Kina inte om. Det är nog tur att ”världspolisen” USA finns ibland.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Kina attackerar filippinska fartyg med vattenkanoner

  1. nja detta är något man lärt av Norge !? där har man utökar sin gräns ? med en så kallad ekonomisk zon ? där man trakasserar alla på havet..
    kineser är ju väldigt lyhörda och tar efter allt som européerna gör !?
    så hela Taiwan ligger ju numera kå kinesiskt vatten !? detta tack vare Norge ??

    • Inget hat är så starkt som det sekteristiska hatet. En socialistisk grupp sprutar vatten på den andra. Men det är olagligt och räknas som ofredande alternativt misshandel.

      16
      1

KommenteraAvbryt svar