VÄDER. -Pettersson vet att de blivit något varmare på vår jord jämfört med slutet på lilla istiden då det var svinkallt och rådde hungersnöd. Jag vet också att det har varit varmt i södra Europa och att våra ”experter” sa att sommaren i Sverige skulle bli lika varm och torr som 2018.
Igår morse vid 6-tiden hade jag 8,7 grader utanför torpet i Södermanland, idag är det 13C och på dagarna runt 18-21 grader i juli.
Jag vill därför varna för helgens väder. Meteorologens prognos är växlande molnighet, regnskurar, lite sol och svaga till måttliga vindar. Så har det sett ut hela juli.

På sikt finns två alternativ, tiden mellan istider eller istid…
Kan den underbara Värmetiden komma tillbaka?
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Jag såg i Forskning och Framsteg (april 2023 om jag minns rätt) om våtmarker. Det är endast återställning av torvvåtmarker som kan ge en minskning av co2 och tydligen är endast en mycket liten andel av Sveriges våtmarker av denna typ. Så motorvägsklistrarna och tavelförstörarna är tydligen ute i mestadels ogjort väder. Det blir väl så när man tror på besvärjelser och vidskeplighet.
Enligt Svt så har det inte varit så varmt i mänsklighetens historia.
Ska man skarva och ljuga så får man faktiskt vara lite smartare.
I morse 9 grader i Göteborg. Det måste vara en istid vi är på väg emot. Inte varit så kallt i juli i mannaminne. Fake news SVT mörkar som vanligt.
Det är därför dom bara visar bränderna i södra Europa, för vi har en vanlig industrisemester sommar med regn och 17 grader… kort sagt… vanlig svensk sommar
Apropå Sveriges o. andra länders klimatsatsningar.
Kinas kolförbrukning var förra året 4,5 miljarder ton, och som ökar !
– jämfört med Indien, USA, EU och övriga Världen = 3,8 miljarder ton.
https://static.toiimg.com/thumb/imgsize-23456,msid-102180026,width-600,resizemode-4/102180026.jpg
Städer brinner för ljuget, Sverige har inte brunnit upp än, men kanske snart om juvelerna får hålla på utan kraftig åtgärd, ställ upp ksp:n..rensa ur pipan för ljuget.
https://frihetsnytt.se/hogtryck-for-medias-klimatskramsel/
Roger P
Den arktiska kylan hör man däremot inte mycket om i MSM.
https://electroverse.info/
Skönt att det inte är så ämla varmt.. Har man kommit en bit på stigen och kanske har ett bekymmer eller två, så är högre värme en ovälkommen gäst. ..
Pettersson. Du tjatar om vädret. Du är patetisk. Tjata om vädret när hela landet går åt helve.
Vem kommer att hjälpa oss när inbördeskriget kommer? Inte Nato oavsett om vi har lyckats ta oss in i klubben eller inte. Våra nordiska grannar, Troligen inte.
Var finns Jimme Åkesson?
Jönsen, skärp dig. Av mina drygt 50 senaste inlägg handlar ett (1) om vädret. Resten handlar om invandringen, muslimer, brottsligheten och något annat men du kan tydligen inte räkna.
Det kanske är bättre att du mejlar SD:s kansli och frågar var Åkesson är istället för att tjata på bloggen och du inte förstår de svar du får.
Pettersson: Jag gillar att du tar upp vädret. Tycker det är toppen, för min del får de gärna ta mer.
Jodå! Det var tjat varje dag om vädret på radion innan semestern. Brandrisk och var det nu var. Tror det varit regnfritt 3 eller 4 dagar de sista veckorna. Vattenbrist? Tror inte det.
Bara stå på Pettersson
Sedan det började regna V26 så har jag fått 216 mm, så inte är det torrt precis. Nu behövs den omtalade värmen.
Kollade min regnmätare ett tag, gav upp till slut. Värmen behövs nu, för skulle vara skönt att kunna sitta ute bara en kväll.