Varför flyr afrikaner från det rika och växande Afrika?

UTRIKES. Det är mycket tydligt att Afrika är den mest resursrika och snabbast växande kontinenten i världen. Varje land i Afrika har något att skryta med, som en faktor för ekonomisk och sociokulturell utveckling. Av denna anledning har några av dess länder vuxit snabbt med ett ökande antal förmögna individer, företag och expertis inom olika domäner, vilket har gjort dem mycket rika idag.

Afrikas yta är c:a 68 gånger större än Sveriges

De flesta östliga och sydligaste länderna i Afrika har upplevt betydande ekonomisk tillväxt under de senaste decennierna, driven av faktorer som du ser i videon nedan. Vilka är de 10 rikaste länderna i Afrika? Hur rika är de och hur går de tillväga?

-Pettersson säger att det finns enorma möjligheter i Afrikas 54 eller 55 länder, beroende på tolkning. Afrika är enormt, i storlek större än Kina, Indien, USA och största delarna av Europa – sammanlagt. Europa, som är världens näst minsta kontinent på ca. 10.180.000 km2 och ca 50 länder, utgör bara en bråkdel av Afrikas storlek. Afrika är långt ifrån överbefolkat och borde lätt kunna ge sina invånare ett bra liv.

Våra ”journalister” rapporterar om Afrika som ett land med en sinande ström av katastrofer, finns det faktiskt bara 15 afrikanska länder som lider av krig eller spänningar som följd av väpnade konflikter. Alltså finns 40 fredliga och lugna länder i Afrika.

Fattigdomen sjunker, antalet barn i skolan ökar, dödsfall i sjukdomar sjunker, i största delen av Afrikas länder hålls fria val, osv.

En snabb utveckling med hjälp av kontinentens ungdomar har gripit tillfället i akt att förändra sina samhällen.

Vilka är det som flyttar norrut mot Europa? -Pettersson tror att de afrikaner som tar sig till Europa är de som Afrikanerna inte vill ha kvar?

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

11 thoughts on “Varför flyr afrikaner från det rika och växande Afrika?”

  1. Därför att dom kan tvingas ut i jobb i framtiden, bättre då att fly till länder typ Sverige där
    dom får det mesta gratis utan att jobba!

  2. Svar : Vill inte jobba ! Bara bidrag, Bara bidrag, Bara bidrag.
    Citat från en svårt sjuk Moderat : TACK FÖR ATT NI VALDE SVERIGE !

  3. den enklaste förklar är att man numera skall införa ras kvoter ?
    man kan ju fundera på vad det innebär ? förutom den vålds spiral som utgår från Sydafrika !!
    men vem bryr sig det mest vettiga man kan göra är ju att draln bidragen som finansiera dessa ständiga krig med allt och alla en muslimsk framgångs saga ?

    3
    1
  4. Intressant är det faktum att det som på alla kontinenter även i Afrika är de länder där islam frodas som har dom största problemen!
    Välstånd och islam går bevisligen inte att kombinera?

    20
  5. När mediafavoriten Hans Rosling började tala om detta blev han plötsligt inte alls lika intressant att lyssna på.

    26
    • Orsaken är solklar. Babbarna är lata oduglingar som tar chansen att leva alldeles för gott på bidrag. Skulle de senare dryga ut inkomsterna med kriminalitet, dyker hela vänstern upp och bortförklarar det hela, som den vite mannens fel!

      34
  6. Svaret stavas BIDRAG, BIDRAG, BIDRAG, ……………… utan ansvar och arbetsinsats.

    Tobias Billström (M) kanske kan ge en annan förklaring då han ser dem som kulturberikare!

    34
  7. Ryktet har redan gått..
    Här i 🇸🇪 Sverige går villiga kvinnor omkring på gatorna..
    (och det är n ä s t a n sant..)

    Det ytterst beklagliga i det hela är; Att en alltför STOR % VILL HA en negertoyboy.
    Det är smäller skyhögt i bekantskapskretsen, bland de andra tjejerna.
    De’ modernt med en neger bmellanb ..

    27
    2

Kommentera

Turn on JavaScript to leave a comment.