Kongoles döms för våldtäkt av barn – utvisas ur landet

BROTTSLIGHET & INVANDRING. En 43-årig Södertäljebo våldtog ett barn vid flera tillfällen under flera års period. Nu har tingsrätten dömt mannen till fängelse samt utvisning på livstid. En Södertäljebo, medborgare i Demokratiska Republiken Kongo, har dömts för sexuella övergrepp mot ett barn och våldtäkt vid flera tillfällen under en fyrårsperiod.

Rättegången inleddes i början av juli efter att mannen tidigare i år häktades på grund av misstankar om brottet. Trots att mannen förnekar anklagelserna har tingsrätten fastställt hans skuld och fällt domen. Fängelsestraff, utvisning på livstid och ett skadestånd på 650.000 kronor har beslutats av domstolen. Tingsrätten har beslutat att hålla mannen fortsatt häktad efter bedömning om hög risk för fortsatt brottslig verksamhet och att undvika utvisning.

-Pettersson noterar att SVT nämner utvisningen men inte att ”södertäljebon” är medborgare i Demokratiska Republiken Kongo. Mitt förslag är att strunta i fängelsestraffet och utvisa direkt.

Demokratiska republiken Kongo

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

10 thoughts on “Kongoles döms för våldtäkt av barn – utvisas ur landet

  1. Sen är väl försörjningsstödet pensionsgrundande, så vi får väl pröjsa för honom resten av hans eländiga liv?

  2. Gratislandet måste va känt i hela världen för sin generösitet, det är ju tur att Kineserna
    får för siig att åka till Sverige ty dom är många

  3. Enligt kartan så har ”flyktingen” och våldsverkaren flytt genom 9-10 länder innan han fann det lämpligt att söka asyl!?
    Det kan liknas vid en Malmöbo som springer till Kiruna istället för rakt över gatan pga att hans bostad börjat brinna!

    21
  4. Notera att tingsrätterna har inga problem med att utvisa utlänningar om de är kristna. Det är bara muhammedaner som ska särbehandlas och få stanna i landet eftersom de är en stor del av Partiets väljarbas och Partiets ledare är den som utser flest domare i Sverige.

    26
    1
    • Sant, och eftersom man på Migrationsverket har anställt ett flertal muslimer så blir det heller inte precis lättare för kristna att få asyl och uppehållstillstånd i Sverige!

      21
      2
    • Precis, han blir nog kvar i landet i vanlig ordning. När han kommit ut efter 66% av tiden får vi läsa om honom igen och några nya barn har fått sina liv förstörda.

      21

KommenteraAvbryt svar