ISLAM. Sveriges utrikesminister Tobias Billström (M) bjuder in en stor muslimsk organisation från 57 länder till möte om kampen mot islamofobi. ”Under många år har Sverige välkomnat en stor grupp muslimer från många olika länder, en grupp som berikar vårt land”, skriver utrikesministern i inbjudan.
Brevet skickades till den Islamiska konferensorganisationen (IKO) den 10 juli, samma dag som Turkiets president Recep Tayyip Erdogan gav klartecken för den svenska Nato-ansökan efter förhandlingar med statsminister Ulf Kristersson (M). IKO består av 57 medlemsländer och har tidigare reagerat kraftigt på den den uppmärksammade koranbränningen utanför Stockholms moské den 28 juni. Efter manifestationen höll organisationen, med bas i Saudiarabien, krismöte och krävde åtgärder, skriver SvD bakom betalvägg.
-Pettersson skulle gärna vilja att Tobias Billström ger ett enda exempel på vilket sätt en stor grupp muslimer berikar vårt land, ett enda Tobias!
Alla går att integrera utom muslimer, inget land i västvärlden har lyckats
INVANDRING (från bloggen 2011). För några år sedan firade Singapore 50 år som självständig stat, och under dessa år har landet gått från att ha varit ett u-land till att bli ett av världens rikaste. Singapore är en sekulär stat och regeringen verkar för harmoni mellan anhängare av olika religioner. Landet har få egna naturtillgångar men har ändå lyckats bygga upp en stark tillverkningsindustri. Singapore blev självständigt från Malaysia den 9 augusti 1965 och blev på några årtionden ett av världens rikaste länder.

Singapore är en nation som är oerhört framgångsrik, de har Asiens högsta levnadsstandard och ligger på 11 plats i världen. Bakom en stor del av denna framgångssaga ligger Lee Kuan Yew, republikens Singapores förste premiärminister som satt vid makten mellan 1959 och 1990 och var långt efter det en av landets mest inflytelserika politiker. Tyvärr dog han den 23 mars år 2015. Singapore framhävs ofta som ett land som lyckats och där mångkulturen lever och frodas. C:a 15 % av befolkningen är muslimer. Under de senaste åren har dock landet fått lite problem och landsfadern Lee Kuan Yew skrev år 2012 en bok “Hard Thruths” där han var ärlig om muslimer ”Jag vill inte såra det muslimska samfundet men jag måste vara uppriktig om det jag säger ska ha något värde. Jag menar att idag kan vi i Singapore integrera vem som helst, förutom muslimer. Jag bedömer att Singapore utvecklades positivt fram tills det att vi fick en kraftig ökning av muslimer i vårt land” och Lee råder de muslimer som redan bor i Singapore att vara ”mindre strikta” beträffande sin religion. Ät med oss säger han! …mer HÄR.
-Pettersson säger igen, ett enda exempel Tobias, ett enda exempel på att islam och många muslimer är bra..
***
Stöd bloggenPetterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.Du kan även SWISHA till 0760 858 480 IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Billström var ju migrationsminister i Reinfeldts regering. Ränderna går aldrig ur?
Detta krypande för ”Kalkon-Hitler” (Erdogan) har blivit löjligt. Förnedrande. Och förnedringen fortsätter.
Som en känd amerikansk politiker sa: Ombilda Nato och deras stadgar. En eller två länder bör inte få sådan makt att de kan styra. (jmf S och Mp inverkan på svensk politik).
Vem är det som avgör/bestämmer vad som är berikande eller inte?
Utrikesministern/staten eller den enskilde medborgaren?
Och, vem berikas? – Nationen, eller medborgaren?
Frågorna är retoriska eftersom tyckandet är både individuellt och spontant, vilket gör det utom individens kontroll… och är dessutom inkonsekvent/varierat, beroende på person och situation (i det individuella ’mötet’).
En icke-retorisk fråga är, hur beskrivs en stat/regering som deklarerar för medborgarna vad som är rätt och fel att tycka?
– Som demokratisk? Totalitär?
Och, den medborgare som inte känner sig berikad av de muslimer som ger uttryck för sin privata religiösa övertygelse i offentligheten (en osvensk/invandrad sed) är… en rasist? Enligt utrikesministern/staten?…
# 2020-02-29 SVT:
”Läraren Naouel Aissaoui [muslim med slöja] möter Loubna Stensåker Göransson (M) [muslim utan slöja]: Slöjförbudet handlar om rasism”
– ”Politikern Loubna Stensåker Göransson (M) var med och drev igenom det omdiskuterade slöjförbudet på skolor i Skurups kommun.”
… och som ska straffas av staten/rättsväsendet när denne uttrycker sitt (spontana) tyckande?…
# 2020-10-28 Sveriges Radio
”Ovanlig dom: Kvinna döms för FÖROLÄMPNING”
– Den kvinnan som stått åtalad för förolämpning mot en apoteksanställd i Jönköping döms till 40 dagsböter på sammanlagt 3.600 kronor och ska också betala skadestånd på 5.000 kronor.
– Det var i somras som den åtalade kvinnan i kön på apoteket kommenterade den SLÖJA som den anställda bar, och undrade om hon var tvingad att bära den och att den var ful.
– Receptarien har i förhör berättat hur ledsen och kränkt hon blev och att hon diskuterar gärna varför hon har slöja, men inte på det här sättet.
– DEN DÖMDA KVINNAN HAR NEKAT TILL ATT HA BEGÅTT NÅGOT BROTT.
… samtidigt som staten garanterar… deklarerar, i demokratisk anda, att åsikts/yttrandefrihet råder i Sverige?
Yttrandefrihet bara när dom bestämmer. Och så lite bara ibland. Det är ingen ordning på yttrandefriheten i Sverige. Lite från dag till dag.
Det har ramlat ut samma dårskap ur Billströms käft , som ur ”Ulltotten på pallen ”sa när han talade om för folket att det var Zig…re som byggt upp Sverige.
Ta steget fullt ut Billström, konvertera till islam!
Var står ALTERNATIV FÖR SVERIGE i islamistfrågan??
Var står MEDBORGLIG SAMLING i islamistfrågan?
När nu mer eller mindre samtliga riksdagspartier vurmar för islamisternas hat och ondska borde det vara en enkel match att skrapa ihop 20-30% i valet 2026.
Vilket parti vågar ställa sig upp och utmana mullor, imamer, islamister och andra religiöst efterblivna?
Vilket parti vågar öppet och sanningsenligt slåss för demokrati, jämlikhet, vetenskap, HBTQ, yttrandefrihet ………….. mot ISLAMS underkastelse filosofi och medeltidsideal?
(M) har kastat masken och visat var man står genom Tobias Billström
(S) har El-Haj och Malmö
(C) har Turkiet som förebild
(L) befolkas av godheten själv, ondskan vill man ”tänka” bort
(KD) naiva idioter
(V) gör som Putin säger
(MP) har redan valt islamismen
(SD) svek de som trodde på en förändring och stopp för all form av islamisering
Valet 2026 borde handla om ”UT MED ISLAM UR SVERIGE”
Så fort regeringsföreträdarna gör bort sig, så går du igång om att SD ska förklara sig på det en eller andra sättet. Du missar hela tiden alla uttalanden som tidigare gjorts av Åkesson, Jomshof och flera andra. På dina inlägg ser det ut som att SD är ansvarig för alla utspel som denna regering gör.
Håller med. För mej får dom gärna slänga ut alla kriminella muslimjävlar.
Det finns INGET som islam och muslimer ”berikat” Sverige inget alls. Innan, speciellt Reinfeldtmoderaternas massimport av muslimer var Sverige ett av de säkraste länderna i Världen. Nu är Sverige ett av de farligaste länderna. Räknar Billström det som berikning?
Jag skulle gärna vilja veta på vilka sätt Tobias Billström menar att muslimer har berikat Sverige. Får man något svar om man skriver och frågar?
Vilken skitstövel..lämna Sverige du behövs inte här !
Det låter skumt. Om det är sant. Har vi en skuggregering, som lyder under främmande makt? Det var nog droppen. Jag ser bara nyval, som enda vettiga lösning nu.
Arga Andersson blir statsminister och regerar sen ihop med Demirok och Stenevi, med stöd från Noshi Dadgostar.
Skräckregemente. Detta överlever vi aldrig.
Så klart gör han uttalandet med tanke på NATO ansökan! HD vägrade ju utvisa två misstänkta terrorister nu och då får utrikesministern jobba litet. Alla normala svenskar inkl Billström vet att vissa enskilda personer tex inom vården, mm, kan vara en tillgång. Men som grupp är muslimerna 100 % en belastning i vårt samhälle!
Tack Hanna!
Ja, man kan liksom Pettersson verkligen undra på vilket sätt muslimer berikar vårt land som Tobias Billström tycker. Menar han kulturellt?
Ur kulturell synpunkt och i de flesta etniska svenskars ögon, är islam värdelöst. För hur många svenskar känner sig berikade av islamisk kultur genom att besöka moskéer, läsa Koranen, lyssna på arabisk musik, etc. Inte ens den islamiska hijaben har blivit mode bland svenska kvinnor. Det enda islam tillfört och “berikat“ Sverige med är kulturkrockar, konflikter, hot, utpressning och våld!
Muslimsk invandring har fört med sig värderingar som är oförenliga med våra i det västerländska Europa, där t.ex. hedersmorden till 96 procent utförs av muslimer. Och här i Sverige föredrar 52 procent av alla muslimer sharialagar, framför svenska lagar.
Beträffande Koranen så ägnas en stor del av den åt att skilja muslimer från icke-muslimer, främst genom att beskriva icke-muslimer i negativa ordalag, samt upprepade gånger förtydliga att de kommer att utstå de värsta formerna av bestraffning i helvetet. De som förnekar Allahs budskap liknas vid hundar och kreatur, och anses som tanklösa, vilsna, döva och blinda. Utöver det påpekar Koranen att icke-muslimer är de uslaste av allt som är skapat (sura 8:55 och sura 98:6).
Muslimernas har dessutom en egen version av FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna, kallad “Kairodeklarationen“, som förespråkar teokrati där islam har religionsmonopol, med begränsad yttrandefrihet, samt ojämlikhet mellan män och kvinnor, såväl privat som offentligt. Dokumentet uppvisar en skarp motsättning mellan muslimska värderingar och västerländska demokratiska grundprinciper.
“Islamiska värderingar kontra västerländska värderingar“:
https://claphaminstitutet.se/wp-content/uploads/2022/02/Clap-rapport6-digital.pdf
Muslimer har aldrig och kommer aldrig berika Sverige!
Berikar???????
Danska politikern Glistrup varnade redan i början på 70-talet för konsekvenserna av muslimsk invandring till Europa. Alla hans profetior förverkligades och nu balanserar vi på randen till avgrunden………………
Alla människor i Sverige som på ett eller annat sätt identifierar sig som ”muslimer” tillhör inte någon homogen grupp. Tittar man t.ex. på välutbildade arbetskraftsinvandrade kulturella muslimer med högavlönade yrken och som ser det som en självklarhet att assimileras så är de knappast något problem och man kan till och med i någon mån även hävda att de ”berikar” oss (om man nu vill göra sig löjlig och använda den gamla trötta floskeln). Så i någon mån har han ju rätt.
Men inkluderar man även de högljudda Shariakrävande gaphalsarna med en förkärlek att kasta sten så blir påståendet in i h**sike falskt.
Ja! Det är frågan! Några som drar in lojtar till skatteslaveriet som vi övriga!
Men resten då? Där är problemet! Vi kan inte dra allah över samma kam.
Imperiet Wallenberg tillåter inte det.
Vilka högutbildade menar du? ”Läkare” som bara har läst en tredjedels termin humanfysiologi?
Kom igen Billström, du glömde skriva att de räddar våra pensioner också. Vi är evigt tacksamma till politikereliten som låter oss uppleva denna invandring.
Tack! Den var bra!
Mvh Toggan
(S) skulle vända Allah stenar
(M) tänker kasta dem. Helst på kvinnor som inte följer sina män
Är (M) de Nya Islamisterna.
Nu blir det kamp om vilket parti som kan slicka imamerna bäst i röven
Det framgångsrika Sverige skall tillbaka till fattigdom och medeltids ritualer med hjälp av islamismen
2026 röstar vi för ett islam fritt Sverige
Faan ta den här regeringen. Dom har lurat oss. Dom fattar inte faran med islam bättre än den förra. Jag kommer aldrig att ge min röst igen till en borgerlig regering. Röda sidan kommer inte att få den häller. Lägger mig tillrätta i soffan.
Rosemarie, vi kommer att ha ett alternativ 2026 som går till val på ett islam fritt Sverige
Paludans parti menar du?
Vi måste ha ett parti som siktar framåt, och har nåt positivt, att vara för, INTE BARA ett som är emot saker!!!
Först då kan det vinna sympatisörer i mängd!!!
Det hade vi även 2022
Trodde vi ja!
Islam är ingen religion. Det är en politisk ideologi med religiösa förtecken. Som om man kunnat kombinera kommunismen och ortodoxa kyrkan. De förhållandevis få ukrainska kvinnor som kommit till Sverige under ett och ett halvt år har bidragit mer till landet än 25 år av muslimsk invandring. Överallt där muslimer drar fram blir det kaos.
Nu borde J. Åkesson tala klarspråk !
Protestera vad Billström säger, rena rappakaljan kommer ur denna Billströms mun.
Hade varit önskvärt om vi hade kunnat byta ut religionen i världen mot kunskap och vetenskap istället.
Jimmie har Sommarlov.
Det räcker inte med Jomshof då?
Nu har Moderaterna visat sitt rätta ansikte. Stridshingsten Reinfeldt har troligtvis påverkat Billström så han inte vet vad han säger.
Vi ser varje dag vad muslimerna gör med Sverige dom totalförstör vad Sveriges folk byggt upp under hundratals år.
Ingen tvekan Islam / muslimerna blir Sveriges undergång. Vi Svenska folk har fått ett helvete sedan den stora muslimimporten startade under Sossarnas styre av Sverige.
Ps MODERATERNAS tid vid makten kommer att sluta med ett haveri för Sverige och Svenska folket.
Alla som ”tjänstgjort” under Ruinfeldt borde vara automatiskt diskvalificerade.
Jo visst! Men sosse Palme var först! ( livserfarenhet på ett bryggeri 1 sommar efter skolan )
Undrar vad som skrevs under efter att dåren upplyst sverige om att vi skall bli mångkulturella. (Vill minnas 1975) som han postymt uppfyllt?
Vill minnas att hans föräldrar var Estländare. Med andra ord, inget hjärta för Sverige. Mussarna samma sak.+ att vi är otrogna.
Tro på mig för en gång skull! Vi är på väg mot våran undergång.
Gud! Det var min moder, som bar mig, och födde mig!
Hon vänder sig nog i sin graven.
Ge dig nu Billström! Det finns inte en enda grej, som lyfter vårt samhälle och som kan härledas till muslimer. Gör inte uttalande som ligger dig i fatet, den dag inbördeskriget börjar. För det kommer, var så säker! Packet ska ut ur landet.
Tobias Billstrom du har mycket att lara hoppa av partiet och ga ut i varlden och lar dig hur det ser ut
IDIOT!!! REINFELDTARAS!!!
KULTURFÖRSTÖRARE!!!
Turkarna är verkligen inte våra vänner.
Hur skall vi någonsin kunna samarbeta med ett sådant folkslag inom Nato eller EU?
Dags att utesluta dom från Nato tycker jag.
Vi kan ha dom i landet, sverige, utan gränser efter köpeskillingen betalats för NATO medlemskapet. Hoppas jag har fel! Men svennar! Fatta föräderiet.i så fall!
3%Turkiet blir 100%Europa! Kartan kan blir omritad, som efter 1 världskriget och Voodrow Wilson.
Rätta mig i framtiden, eller erkänn fakta.
4000 muslimer demonstrerade i Stockholm för avskaffande av yttrandefriheten. SVT kallade det för kärlek. Senast var det 3000 muslimer i Malmö som samlades. Jag har inte läst att de demonstrerade. De kanske bara bad en stilla bön.
Den lille skägglöse skolpojken, har han gått ur sexan än i mellanstadiet?
Ja dom håller j vart fall socialbyrårerna sysselsatta, men om det är till nytta eller skada för landet tål nog att ifrågasättas.
På vilket sätt då???, fram med bevis istället för floskler.
Billström (M) måste fått hjärnblödning
Har han helt missat demokratibegreppet
Vet han inget om kvinnoförtryck
Ondska och hat är byggstenar i islam
Inte min röst en gång till
(M) de Nya Islamisterna
Va fan? Inte en idiot till. Jag trodde verkligen att det var slut med dylika påståenden.
Nu har vi äntligen fått det bekräftat: Billström är helt slut i huvudet!
Om jag möter 10 argsinta killar muckar jag inte med dem.
Nu verkar Billström vara rädd att hamna i samma båt som Anders Lindberg på Aftonbladet tror jag.
Eller så är han uppskrämd av Erdoğan & Co..
Att muslimerna skulle berika Sverige är väl det värsta jag hört på mycket länge.
Muslimerna håller ju på att förgöra Sverige både ekonomiskt och kriminellt.
Sverige skulle vara ett mycket rikare land på alla sätt och vis utan dessa jävla muslimer.
Sen kan Billström säga vad han vill.
Du glömde kulturellt.
Det här uttalandet var inte bra.
Har herr Billström tappat en viktig skruv?
Eller är han hotad på ngt sätt..
Genom att dumöppna käften nu lyckades han sänka hela ämla regeringen.
Förtroendet sjönk som en sten.
– Liksom en stendum minister.
Uttalande? Billström bjuder in muslimer från 57 länder. Har du inte några synpunkter på det?
Nu är väl botten nådd i fjäskandet för Kalkon Hitler.
Blir spännande att se hur många som nu lämnar M för S och SD. Billströms ord kan bli de som sänker regeringen i nästa val…om nu inte alla muslimska väljare i S gör strömhopp till M. Kanske det är syftet förresten?
Vad är för vits med att byta till Sverigedemokraterna? SD stöder de här galenskaperna!
Sluta ljug! Vad har du fått det ifrån?
Är detta krypande bara början på att slicka skosulor och musse-röv ? Låt oss aldrig utpressas så pass att vår återstående lilla spillra av värdighet äventyras. Islamiseringen går läskigt snabbt nu.
Muslimer förstör vårt land är väl något närmare sanningen.
Hur fan kan en moderat säga nåt dylikt..?? Tycker de att de för många procent i sympatimätningarna..?? Nu åker de ner till 12-15%, garanterat. Sånt här vill folk inte höra, fjäska för muslimerna, Fy fan..!!
Billström ger inte ett enda exempel på hur muslimer berikat Sverige, inte ett enda.
Fast det går ju att fråga de poliser som skadades i Korankravallerna, Mona Walter som hade osmaken att konvertera från islam, Lars Vilks som…(nej, visst ja), arbetsgivarna som anmälts till DO när muslimska kvinnor inte vill respektera klädkoder, manliga badvakter som skickas hem när muslimska kvinnor ska ha sina badtider och alla vanliga medborgare som stött på islam och världens mest kränkta människor.
Jag röstade på M i många år, men bytte parti under Reinfeldts-eran. Trodde man vaknat den sista tiden, men herr Tobias Billström visar nu att en röst på M är lika förlorad som en röst på S.
Hur kunde du rösta på dem i många år? Vad var det du gillade i deras politik?
Allt beror naturligtvis på vad Herr Billström nu anser vara en beriknig?
Tycker han att gruppvåldtäkter, upplopp, bilbränder, mord, bedrägerier, misshandel, skolbränder, terror, narkotika mm. är något positivt och bra som vi bör ha i Sverige, då har han helt rätt.
Här har ju muslimerna, plus annat liknande drägg, lyckats till 100%
Men, i så fall har vi också en minister som bör bytas ut mot en som är riktig i skallen så fort det bara går!
Vilka exempel har han på en berikning?
Trodde inte det gick att förnedra Sverige mer än vi redan gjort men nu verkar det närmast bottenlöst.
Va! Hur menar han då?
Krypandet kanske, för att få gå med i NATO
En falsk människa som borde lämna sin stol till någon som fattat vad vi är på väg.