INRIKES. Runt 12 000 kunder är drabbade av ett större strömavbrott i södra Stockholm, uppger elnätsföretaget Ellevio.

Leverantören meddelar att de undersöker problemet samt att strömmen kan komma och gå. I nuläget finns det ingen prognos för när felet kan vara åtgärdat.
En drabbad person uppger att 11 personer sitter fast i turistattraktionen Skyview på Globen till följd av strömavbrottet och att det blir väldigt varmt i ”gondolen” på taket.

Den 19 Maj 2021 döptes Globen om och arenan fick namnet Avicii Arena efter Tim ”Avicii” Bergling, en svensk discjockey, musiker, remixare, låtskrivare, sångare och musikproducent.

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Ynkedom att inte ha redundant elförsörjning med hjälp av en dieselgenerator.
Ingen backup med el till globen/gondolen, Sverige i ett nötskal…
Stäm skiten ur dom.
1000 kr minuten då det inte fungerar att komma ner.
Åka i mobila eldrivna attraktioner i Sthlm nuförtiden – är inte att rekommendera..
Blir lite hett om öronen i den kuben då