BROTTSLIGHET. Ilyas Noor Ahmed dömdes till 6 år och 10 månaders fängelse för mordförsök. Eftersom han inte dök upp i hovrätten befaras att han inte heller kommer dyka upp på anstalten han ska till – Kumla.

Åklagaren ville få honom häktad direkt efter tingsrättens dom men det avslogs. Skälet som angavs var att han inte skulle ha haft någon central roll i själva brottet och att det inte fanns någon risk för fortsatt brottslighet. Ilyas Noor är brittisk medborgare men det ansågs inte heller föreligga någon flyktfara.
Men när hovrätten meddelade i sin dom att han skulle häktas var han försvunnen. Domen vann laga kraft i förra veckan och han ska därför börja avtjäna straffet.
***
TIDIGARE 2023-01-19 Ilyas och Sharaf dömdes till långa straff men släpptes
BROTTSLIGHET. 22-årige Sharaf Abdirashid Ahmed, och 28-årige Ilyas Noor Ahmed dömdes av Södertörns tingsrätt till fängelse i 8 år och 11 månader respektive 6 år och 10 månader för försök till mord respektive medhjälp till samma brott. Men eftersom det är kö till fängelserna försattes de båda tills vidare på fri fot.
Trots att herrarna har en gedigen kriminell bakgrund tror Södertörns Tingsrätt att risken är låg för att duon ska återfalla i brott om de får vistas i frihet i avvaktan på att straffen ska börja avtjänas och avslår därför åklagarens yrkan på häktning.
Åklagaren i målet, Ida Arnell, uttrycker stor förvåning över domstolens avslag på hennes yrkan om fortsatt häktning och överklagade beslutet om frisläppandet.
I går meddelade Svea Hovrätt att de ändrar tingsrättens beslut. Sharaf och Ilyas ska häktas.
Men det kanske inte blir så lätt eftersom gängmedlemmarna är på fri fot och ingen vet var.
-Pettersson säger att har vi tur har de lämnat Sverige för att aldrig mer återkomma…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Soc är förtvivlade, dom vet inte vart dom skall skicka alla bidrag.
Borde gå att utvisa till Storbritannien ganska så enkelt eller ?
Sedan funderar jag också på varför Frankrike avvecklade sin straffkoloni på ”Djävulsön” utanför Franska Guyanas kust …
Den är kanske ledig för uthyrning ?
Tidningen ”En ding-ding värld” ska enligt obekräftade rykten återuppstå i Sverige.
Kvinnlig åklagare! Är hon kanske ”kär” i den frisläppta? Verkar inte vara ovanligt med kvinnor i rättsväsendet nu för tiden.
Nu var jag i detta fall orättvis. Gäller att läsa ordentligt. Det var tydligen domstolen som släppte honom INTE åklagaren.
Korkad vore ”hen” eljest varför sitta inne då man kan dra ????
Så fungerar Sveriges rättsväsende, inget som förvånar längre.
Det tackar skattebetalarna för, det var förmodligen tanken med att han sprang lös och ledig.
Nulle vill helst inte ha honom eftersökt eller utlämnad.
Men sos-kärringarna skall stänga av bidragen.
Alltså! Jag tror de ta mig fan misslyckas med precis allt
Skulle gissa på att han är tillbaka i Storbritannien.
Va bra då 👍🏼 skulle han hittas syns det vart han ska någonstans.
VAD är det med svenska domstolar OCH människorna verksamma däruti.
Varifrån kommer detta veliga gummiryggandet?!?
Är de smygsocialister många av dem..?!
Eller blir kvinnorna i rättsapparaten sugna när de ser mörkhyade pojkar/män..!?!
DEN klådan hör INTE hemma där.
Moder Svea är döende, vilket uppenbarl många skiter fullt i. ..
”Moder Svea är döende”, skriver Dixon.
Ja, det verkar så…(två bilder av Sven Bobergs skulptur):
https://sav-images.auctionet.com/online/2009/813261-gipsskulptur-sven-boberg-sof-i-ro/2500813261.jpg
https://sav-images.auctionet.com/online/2009/813261-gipsskulptur-sven-boberg-sof-i-ro/2500813261_1.jpg
.. ungefär så .. 👍
Försörjningsstöd?
Enkelt, kolla bara hos sos vart dom skickar hyres o sos bidraget.
Har Ni kollat hos MP i Kil??
😁
Södertörn har Sveriges sämsta högskola och den sämsta hovrätten, sämre kan det inte bli.
Maggan kanske vet !