BROTTSLIGHET. Något har detonerat vid ett bostadshus i Norrköping. – Vi har inga personskador, men skador på en entrédörr till ett flerfamiljshus, säger Camilla Larsson, vakthavande befäl vid polisen.
Flera personer larmade polisen strax före klockan 01.
– Man har hört en kraftig smäll, sett ett stort rökmoln och något form av blått sken.
Polisen har spärrat av platsen för teknisk undersökning och genomför dörrknackning i området. Ingen är gripen.
– Rättsläget är grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor och allmänfarlig ödeläggelse, säger Larsson.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

Ett nytt RÖVHÅL, Norrköping, presenterar sig.
Men det finns fler RÖVHÅL. Några sitter i regeringen och några stöder densamma.
I gårdagens partiledardebatt sades att kriminella utlänningar skall UTVISAS!
Det sker tyvärr INTE!!!
Ett exempel är pappa RAKI som fört bort 2 döttrar till Syrien
https://www.expressen.se/nyheter/han-forde-dottern-till-syrien-slipper-sjalv-utvisning/
Han blir INTE UTVISAD då Syrien anses för farligt för honom
MEN TYDLIGEN INTE FÖR DE 2 DÖTTRARNA!!
Det verkar som även tingsrätter och hovrätter INTE lyssnar på regeringen när de säger att kriminella utlänningar skall UTVISAS eller är det bara så att RÖVHÅLEN även tagit över rättsväsendet.
JAG BARA UNDRAR!
Tack Kerstin , tror du har helt rätt med det du skriver , tyvärr . En yrkeskår i strypkoppel .
”Rättsläget är grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor och allmänfarlig ödeläggelse” de vet hur de ska rubricera brottet iallafall.
Men den av Dan Eliasson queerifierade polisen kan inte lagföra brottslingar ens om de har namn, registreringsskylt och film på de som begår brotten. Dan Eliasson gjorde om polisen så queernormer är det som styr hur de tänker, resonerar och handlar. Det har jag via mail påpekat för ett par poliser som framträder i media. De bekräftar min tes och säger att de måste för att kunna göra karriär.
Tänk på det nästa gång du ser en polis med en regnbågsflaggan – underkastelse till en ideologi som ska göra livet farligt för vita svenskar!
Pang, bom, bing, bong… Snart sprängs det så mycket så att om Putin skulle skicka en missil eller två åt vårt håll, så skulle vi inte märka något…
Bomberna bevisar att utlänningar krigar om vem som äga de nya landområden som stulits av svenskar!
Norrköping tillhör Polisregion Öst, inom vars område sprängningarna har ökat med 600%, jämfört med förra året.
Sprängningar t.o.m. maj 2023/polisregion Syd, Väst, Öst, Nord, Mitten, Bergslagen, Stockholm:
https://www.incharts.se/sv/sprangningar?year_expr=2023