NATO. Turkiets president Recep Tayyip Erdogan säger i en intervju med CNN att landet ännu inte kan ratificera Sveriges Natoansökan. – Vi är inte redo för Sverige just nu. Varje Natoland bör ha en stark hållning när det kommer till att bekämpa terrorism, säger Erdogan. Erdogan talar också varmt om relationen med Ryssland i intervjun.

Erdogan tillägger att Sverige låter terrorgrupper ”röra sig fritt på Stockholms gator” och att ansökan inte kommer ratificeras förrän det upphör.
Sverige har en överenskommelse med Turkiet där man lovar att motverka terrorism. Riksdagen har därför bland annat antagit en ny terrorlag som kommer börja gälla i början av sommaren.
-Pettersson säger att Sverige och Finland har uppfyllt avtalet som tecknades med Turkiet sommaren 2022. Det räcker, kommer Erdogan med nya krav så är min åsikt att vi avstår Nato, så länge Erdogan står på sig och har krigsförbrytare och terrorister som vänner.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Ja Sverige är inte redo för NATO!!
Det självklara är ju att först måste man ju kasta ut Turkiet .
Man kan ju inte förvänta sig att Sverige skulle gå med i en orgenisation som strider mot Sverige och svenska intressen.
Det är ju ingen tvekan om att Turkiet är en muslimsk stat som är i krig med just USA och dess aligerade?
Det verkar inte lämpligt kasta ut tukarna ur NATO först.
Bra, Sverige har inget i krigshetsarorganisationen NATO att göra. Sveriges ansökan bör genast dras tillbaka. Våra riksdagspolitiker som tycks ha mist fattningen måste genast tillnyktra och återfå sans och förstånd.
NATO är för närvarande i full färd med att under USA:s ledning starta det tredje världskriget, ett krig som startar med två fronter en i Ukraina och en på Formosa (Taiwan). Det kommer helt klart att utkämpas mellan Västvärlden och Euroasien.
Håkan D
Vad säger man:
”Förstörelsen av ammunition med utarmat uran som levererats av väst till Ukraina har orsakat ett radioaktivt moln som driver mot Europa” .
En ökning av strålningsnivåerna har redan registrerats i Polen
Detta vansinne måste stoppas nu.
Gamling, vem och vad citerar du? Är det egna fantasier och lögner som vanligt?
Utarmad uran har lägre radioaktivitet än uran i naturen, men det är troligen inte nyttigt att andas in dammet, på samma sätt som det inte är nyttigt att andas in gaser från bly, kvicksilver och mycket annat. Påståenden om hälsoeffekter saknar grund.
https://www.analys.se/fakta/uran/utarmat-uran/
Utarmat uran en cancerrisk som försvann.
https://lakartidningen.se/wp-content/uploads/OldPdfFiles/2003/26052.pdf
Pettersson
Pettersson du skall hålla dig till sanningen och inte fabulera.
USA:s krigsbrott i Serbien:
https://www.globaltimes.cn/page/202206/1267807.shtml
Håkan, har du klickat på länken jag la i föregående kommentar. Den handlade om utarmat uran och att det inte fanns något samband med cancer efter kriget på Balkan då Nato förhindrade mer folkmord.
Skriven 2003 i svenska Läkartidningen.
Pettersson
Just det, gammal skåpmat från 2003. 2003 kunde man naturligtvis inte se något av uranets långtidsverkan eftersom det då endast gått 4 år sedan USA:s krigsbrott i Serbien.
Egentligen, får svenska etablissemangspolitiker skylla sig själva, med NATO! För de har ju skapat situationen med skjutningar och terrordåd, när de inte tagit itu med våldet och kriminaliteten! Erdogan, har ju därför i viss mån rätt! Och det är bara bra att han kan fungera som blåslampa, för att få detta sega släkte, att äntligen GÖRA NÅT! ATT TA ITU MED KRIMINALITETEN OCH TERRORISTERNA!
Fast Erdogan, ska INTE ideologiskt avgöra vilka vi ska välja vara terrorister! DET ÄR VÅR ENSKILDA SAK DET!
Dessutom, är allt relativt, och i betraktarens öga!
Är te x detta en terrorist eller INTE?
Och när blir denne det, och för vem?
Och, slutligen, när är ett land ockuperat, och när är det ett legitimt förtryck, för att freda ett land mot terror?
Mycket man kan fundera på! Allt är inte så glasklart, och gränsen är ibland hårfin!
https://www.google.se/search?q=partisaner&source=hp&ei=TdtnZOaQMpyrxc8PprCJ2AY&oq=partisaner&gs_lcp=ChFtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1ocBADMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQ6EQguEIAEELEDEIMBEMcBENEDOgsILhCKBRCxAxCDAToICAAQgAQQsQM6CwgAEIAEELEDEIMBOgsIABCKBRCxAxCDAToOCC4QgAQQsQMQxwEQ0QM6CAguEIAEELEDOgsILhCABBCxAxCDAToRCC4QgAQQsQMQgwEQxwEQrwE6DgguEIAEELEDEIMBENQCOgsILhCABBCxAxDUAjoOCC4QgwEQ1AIQsQMQgAQ6BwgAEIAEEApQwBJY7T1gyUxoAHAAeACAAXOIAaUIkgEDMS45mAEAoAEBsAEA&sclient=mobile-gws-wiz-hp
The Truth
PKK är en socialistisk/ kommunist/
Marxist-Leninist organisation……. därav andledningen till varför Sveriges regering har så svårt att utvisa dessa ”skyddsvärda objekt”.
Det Erdogan gör är bara att utnyttja Sveriges korrupta politikers svängdörrar in i landet (all including för islamister).
Men det finns tydligen människor som vill ingå ett partnerskap (Nato) med ett islamistiskt Turkiet.
Är det konstigt att västvärlden ser ut som den gör med alla dessa vilsna själar som ger och tar med samma hand.
Jag hoppas att Sveriges befolkning börjar inser faran med ett aggressivt oligark Nato.
Skulle tro att USA inte är redo för att leverera militära flygstridskrafter till Turkiet
Skulle tro att Eu inte är redo för mera bidrag till Turkiet
Skulle tro att inga civiliserade länder är redo för något som har med Turkiet att göra
Skulle tro att Erdogan är Putin trogen den falska jävla turk mesen.
Skulle tro att Erdogan är hälsomässigt i samma dåliga skick som Putin och den feta vitryssen.
Bästa för världen vore vore om dessa tre diktatorer iklädde sig träfracken snarast.
Och nu Sverige !! Inte en krona till Turkiet mer, det räcker med fjäsk för idot landet Turkiet så länge Erdogan är president.
Och säg det rakt ut bara svenska regeringen och visa turkjävlarna lite jävlar anamma.
Du tycker så mycket ….
Har Sverige verkligen uppfyllt ”avtalet” med Turkiet? Har Sverige skickat ner en enda terrorist än?
Någon här skrev frågande vem som i hans namn ratificerat inträde till Sverige för diverse tveksamma flyktingar/människor, med alla problem det skapat. Samma fråga om folkets vilja kan ställas om Sverige och NATO. NATO-beslutet togs helt utan diskussion. Från att en dag vara NATO-motståndare vände Sverige 180 grader över en natt. Vem vet hur beslutet påverkar Sverige? Hur mycket ska Sverige böja sej för Turkiet för att ens komma med? Vart tog kärnvapen-diskussionen vägen? Vilka vapen kommer jänkarna stationera i Sverige? Vilka konflikter kommer Sverige riskera att dras in i? Hur mycket kommer NATO att kosta Sverige? Osv. osv.
I Sverige tjatas det i månader om elpris, kärnkraft, skolor, skjutningar, osv. Men om NATO är det knäpptyst.
Varför kräver inte Sverige öppet att Erdogan utlämnar den Kurdiska Räven och andra skurkar som lever gott i Turkiet?
Att tala varmt om Ryssland borde ge utmanaren tillgång till presidentposten i nästa val.
Men samtidigt är det bra att Sverige får en knäpp på näsan för sin slappa inställning
till intaget av all jordens krimminella individer!
Joo, fatta avsiktligt Erdogan fel, och skicka ut alla muslimer!
Erdogan: ”Näee, det var inte sååå jag menade!” 😏 Ha ha ha!
Märkligt att denne kalkon Hitler kan hindra vad de andra 30 länderna vill. Är dock bara en tidsfråga. USA kommer att tvinga Turk på Burk. Vore det inte för att kasta Turk i famnen på Ryssland skulle de varit uteslutna för länge sen.
Erdogan kan dra åt helvete. Men vi kan tacka sossarna för att vi sitter i denna sits som vi gör idag. Det är deras jävla revolutionsromantik för socialistiska terrorgrupper runt om i världen som de gett både frihamn och pengar som gör att hela landet vägras medlemskap i NATO av kalkonkalifen.
Inte för att han bryr sig men det är den ursäkt han kan använda och den är sann, vilket är det jävligaste av allt.
Det där jävla packet till socialister har bara skapat elände och jävelskap för Sverige sedan de började få makt på 1930-talet. De slickade armhålorna på Berlin under 30-talet och smekte arslet på Moskva från 40-talet fram till 90-talet.
Sveriges agerande under kalla kriget var en skam. Så fort Moskva startade någon terrorkampanj i ett land i form av ”revolution” eller liknande var Sverige direkt på plats med bistånd och sjukvård för att hjälpa terroristerna.
Jag säger bara en sak: Kakabavhe!
Svär över Arga Andersson och hennes partikamrater .
Det är de som skapat problemet.
Du har så rätt Niklas. Pinsamt att ett land i det demokratiska Väst har betett sig så förrädiskt mot den fria världen sedan Palmes dagar. Västvärldens femtekolonnare är vad vi har blivit, vilket tydligt visar sig med NATO-haveriet.
Det började långt innan Palme. Partiet har inte ändrat sig på 100 år utan kör på i samma spår hela tiden.
Erdogans sorts terrorfolk, som Sverige måste bekämpa, innan vårt medlemskap i NATO godkänns av honom?
ELLER…?
https://riks.se/video/jattemoske-planeras-i-kalmar-kopplingar-till-terrororganisationer/
Och vem fan var det som i mitt namn ratificerade alla muslimer, negrer, chilenare och allt annat mänskligt avskräde, när dom ville komma in i Sverige?
Terror organisationen invandrarverket förstås!
Jag håller med Erdogan. Släng ut alla kriminella muslimjävlar från Sverige. Bästa sättet att bekämpa terrorism.
Det kryllar av ”persona non grata muhammedaner” i vårt fosterland. Muhammedanen Erdogan kan ta emot dem. Erdogan kan fråga sig varför EU inte behöver Turkiet.
Men det är ju sant, som Erdogan säger: ”att Sverige låter terrorgrupper röra sig fritt på Stockholms gator”!
Det är bara det, att det är hans egen sorts människor, SOM GÖR DET! D v s ISLAMISTER, och annat löst folk åt samma håll!
SÅ DÄR HAR JU ERDOGAN HELT RÄTT! Om det nu var så han menade???
Vem av dessa tre herrar skulle du välja, som regent, om du var tvungen, Pettersson?
🙂
The…..
Det finns alltid en mur som passar de tre…..smack.