INVANDRING. I går eftermiddag larmades polisen till fritidsgården Palatzet i Skiftinge i Eskilstuna. En grupp på sex ungdomar från högstadiet betedde sig hotfullt mot personal och besökare. Enligt fritidsledaren Eric Dahlqvist reagerade ungdomarna på en prideflagga inne på fritidsgården. – De ville inte respektera prideflaggan i vår kafeteria och började härja runt, skrika och kasta saker. De skrek att de skulle åka ner och bomba och förstöra för pridetåget på lördag, säger han, rapporterar Eskilstuna-Kuriren bakom betalvägg.

Fritidsledarna var inte direkt rädda själva. Den största rädslan var för alla andra besökare vi har E, som så klart blev oroliga. Bland annat befann sig en förskola i lokalen för att fira ett jubileum, berättar Eric Dahlqvist.
– Det är ju inte så kul för alla de små barnen, tillägger han.
Dahlqvist säger också att det som skedde inte var första gången. Ungdomar har uttalat sig hotfullt mot den kommande Springpride-festivalen. Men man har tidigare inte känt sig tvungna att tillkalla polis.
-Pettersson läser inte ett ord om att Skiftinge är ett så kallat utanförskapsområde med mängder av invandrare som härjar runt. Eskilstuna är den stad i landet som har flest skjutningar per capita.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
SD vill inte ha prideflaggor i offentliga lokaler så ligisterna får rösta på dem. Fördelen är att de då på sikt blir färre ligister, avsett fritidsgårdsdekoration.
Enda fördel med Pride är väl att det kan få de lättkränkta så kränkta att de faktiskt flyttar tillbaka till det land de kom ifrån.
Nu tror inte jag att det händer så länge fördelarna är större än nackdelarna. Fimpade bidrag + arbetsplikt + Pride kanske kan kanske åstadkomma massutvandring. Fan trot.
Sexuell läggning liksom kön och nationalitet kan du själv inte råda över eller ändra. Så länge du inte skadar andra bryr jag mig inte. Men låt bli att berätta för mig.
Lite kul är det ändå att vänsterns största hjärtefrågor är lika kompatibla som materia och antimateria.
Varför har man en prideflagga i kafeterian på en ungdomsgård?
För det är detta man vill med alltihop, fult, med de lättmanipulerade riktigt unga:
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/F%C3%B6rledande_av_ungdom
Samma med sagotransor och indoktrinering på dagis! Man vill förstöra dem, från vanlig sund heterokärlek helt enkelt, genom att förvrida de smås sinnen till absurdum!
VIDRIGT!!!
Två sjuka kulturer som möts! De kan de gott ha!
Det är ju PRIDE, som fött fram ännu sjukare företeelse som transsagostunder på bibliotek, och könsneutralitet på dagis! OCH VAD KOMMER HÄRNÄST!
Utan PRIDE hade vi inte haft detta avskrädes bottenstriden i samhället!
Bara bra, att de får möta några som inte viker gentemot dem, som vi mesiga svenskar, alltför ofta gör!
Det är nästan humor i det oförstånd kommunen agerar, när de har med islamister att göra! MEN SOM MAN BÄDDAR FÅR MAN LIGGA! 😏
INTE ”bottenstrid”, utan BOTTENSKRAP!
Se bara det här, och hör den eminenta Mira Aksoys ord!
https://riks.se/video/dragduo-guidade-barn-pa-dramaten-flydde-kritiska-fragor/
Så mycket skumt i dessa bizarrheter!!!
Ett envist rykte säger, att på 50-60-70 talen, sysslade ungdomar ofta med så kallad ”bögknackning”. Ryktet säger även, att pga. av detta hölls det ”rent” och människor slapp utsättas för de perversa yttringar, som förekommer idag.
För en gångs skull en positiv nyhet om berikarna. Pride och HBTQ-bögeriet är ett j-a gissel. som bara vrider om hjärnan på folk.
Öskute guschelov läser inte ett ord om att på bloggar förekommer ofta en slags hets mot pride och liknande företeelser.
Att bråka om pride verkar inte vara förnuftigt. Om man inte själv har sådana böjelser, kan man strunta i det och syssla med nått man gillar istället.
Man kan inte strunta i saker, man är starkt emot och som väcker engagemang MOT!!! Det är att ge efter för de onda krafterna i samhället, och tyder på en loj eftergivenhet! Det är viktigt att stå upp för det man tror på, och mot det man avskyr, och tycker är fel och orätt i samhället!
LEVE JOAKIM LAMOTTE!!!
Fredag kl. 16.00!
https://riks.se/video/hot-lamotte-planerar-egen-sagostund-i-olofstrom-i-skyddsvast/
Antingen var det schimpanser eller inavlade muslimer som for runt på fritidsgården. Verkar inte vara så stor skillnad på dessa primater.
Varför ska man respektera en fana för en socialistisk sekt som approprierat en kristen symbol?
Det är förbjudet att nämna invandrare när något negativt rapporteras.
Polischefen vet inte vad det ökade våldet beror på .
Skolministern vet inte vad den sjunkande läskunskapen beror på .
Hur f-n ska de då kunna rätta till problemen .
Om jag går till doktorn och säger att jag har ont i halsen när jag vrickat foten , får jag förmodligen fel medicin .
Kanske hotar det Demokratin att prata sanning .
En liten försmak av vilka ”utmaningar” som väntar för hbtq-rörelsen.