UKRAINA. Ryssland försökte i förra veckan slå mot ett USA-donerat luftvärnssystem av typen Patriot i Ukraina, uppger amerikanska källor för CNN. Attackförsöket ska ha utförts med en hypersonisk Kinzhal-robot som dock sköts ner med just Patriot.

Ryssland tros ha upptäckt systemet tack vare radarsignaler som det skickar ut, och som syftar till att spåra inkommande robotar eller liknande mål. Andra system, med kortare räckvidd, är ofta mobila vilket gör dem svåra att rikta in sig på. Patriot är däremot stationärt.
När Ukraina gick ut med att man skjutit ner den hypersoniska roboten passade man samtidigt på att håna Ryssland vars försvar hävdat att den är omöjlig att upptäckta och skjuta ned.
Filmen: MiG-31BM supersonisk interceptor beväpnad med en Kh-47M2 Kinzhal hypersonisk kryssningsmissil under sig. Ryska försvarsministeriet.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Mikael, bra att du länkade. Det hör till när man påstår något och är smidigare än att många ska leta och kanske hamna fel.
Om det är rätt bomb och det är hela som visas verkar den liten.
En Kinzhal-robot är 8 meter i total längd och jag kan tänka mig att den kan laddas med olika stridsspetsar som atombomber och annat. Jag tror inte den gamle tungviktsmästaren visar upp något som är lätt att avslöja, men jag är amatör.
Kievs borgmästare den f.d tungviktsvärodsmästaren Vitali Klitshko visade upp vad Ukraina påstår är resterna av missilen.
Finns bilder på nätet och klipp på bl.a youtube.
Resterna ser inte direkt ut som en Khinsal som är 7,2 meter lång och 1,2 meter bred.
Många menar att det som visas är resterna av en bunkerbomb.
Hur som hellst är bomben/missilen som visas upp klart smalare än Klitshko, max 40 cm i diameter långt mindre än en Khinsal.
Mikael, det finns det mesta på nätet, från att jorden är platt till rysstroll.
Du har inte funderat på att länka till ditt expertutlåtande?
Om inte Pettersson vill söka själv, så varsågod.
https://youtu.be/LQTCMh82Gh0
Enligt uppgift skall Khinsal ha en stridsspets om drygt 500 kilo sprängmedel.
Hur stor kan volymen vara i den kapsel Klitshko visar upp?
Verkar ha yttre mått omkring 1,2 meter hög med en diameter omkring 40 cm med tanke på Klitshkos egna kroppsmått.
Dessutom ser det ut i klippet som att manteltjockleken på kapseln är ganska kraftigt (förmodligen lämpligt i en bukerbomb)
Hur mycket trotyl rymmer den missilen?
Eftersom kinzhal är en luftburen variant av iskanderroboten så innebär detta att även iskanderroboten kan slås ut av patriot-systemet.
Verkar som om Puttebrigadens dissande av patriot kom på skam nästan med en gång efter att det gick i skarp drift i Ukraina.
Samtidigt som putteterroristernas egna luftvärnssystem underpresterar gång efter gång och misslyckas slå ut enkla mål och långsamma robotar.
Från svensk sida har det visat sig att både svenskutvecklade Rbs 70 och Rbs 98 har varit väldigt effektiva i Ukraina.