Saab inviger Gripen-produktion i Brasilien

FÖRSVARSMATERIAL. Försvarskoncernen Saab har invigt en produktionslinje i Brasilien tillsammans med den brasilianska flygplanstillverkaren Embraer. Där ska ett antal exemplar av stridsflygplanet Gripen tillverkas, meddelar SAAB i ett pressmeddelande.

Gripen E tillverkad i Linköping för Brasiliens flygvapen Bild: Saab/Linus Svensson

Den nya slutmonteringslinjen, vid Embraers fabrik i Gavião Peixoto i delstaten São Paulo, är den enda för Gripen E – den ensitsiga modellen – utanför Sverige.

Den kommer att producera 15 av de 36 flygplan som är avsedda för brasilianska flygvapnet. Gripenplan som tillverkas i landet kommer att levereras från 2025.

”Målet är också att vi här ska producera eventuella framtida Gripenbeställningar från Brasilien och även andra länder”, uppger Micael Johansson, vd och koncernchef för Saab, i ett pressmeddelande.

Brasiliens president Lula da Silva deltog vid öppningsceremonin på tisdagen.

2014 undertecknade Saab och Embraer ett kontrakt för att leverera 36 Gripenplan – 28 Gripen E och åtta av tvåsitsiga Gripen F – till det brasilianska flygvapnet.

”Tack vare ett gediget samarbete mellan flygvapnet, Saab och Embraer är vi nu en del av den begränsade gruppen av länder som har kapacitet att bygga överljudsflygplan”, säger general Marcelo Kanitz Damasceno, Brasiliens flygvapenchef.

-Pettersson tror Brasilien kommer att beställa fler Gripen. Brasilien är ett jätteland. Sedan undrar jag varför brassarna inte köper ryska, indiska eller kinesiska plan. Enligt rysstrollen på bloggen är ju BRICS framtiden.

Brasiliens flygvapen har beställt 36 Gripen-plan av Saab. Kontraktet är värt 39,3 miljarder kronor. Avtalet blev helt klart i september 2015.

I samband med affären överförs en del av tekniken till Brasilien och en stor del av tillverkningen ska ske där. Saab samarbetar i den delen med den brasilianska flygplanstillverkaren Embraer.

Brasilien är knappt 20 gånger större än Sverige till ytan och har runt 220 miljoner invånare. Ekonomin är ungefär i storlek som Rysslands. Wikipedia

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Saab inviger Gripen-produktion i Brasilien”

  1. Det går inte längre att producera varor i Sverige. Skatten är för hög och förståndet borta.
    Sandvik, Scania, Husqvarna flyttade till Polen, en stigande stjärna på himlen.

    4
    1
    • Nulle, ”Det går inte längre att producera varor i Sverige”

      Har du glömt Volvo lastbilar, bussar, anläggningsmaskiner och Volvo Cars, Scania, Sandvik, Atlas Copco, SKF och Astra Zeneca med många fler. En udda är Synsam som nyligen flyttade tillverkningen av glasögonbågar från Kina till Sverige.

      1
      1
  2. Brassarna är smarta, dom köper svensk teknik och får tillverka planen i Brasilien och får tillverka JAS som ska exporteras till andra länder.
    All kostsam teknikutveckling bekostas av Sverige ( Fmv och Saab) och brassarna plockar vinsten.

    7
    8
    • Blabla ba!
      Om man inte begriper hur en dylika affär går til, bör man inte avslöja sin okunskap!

      5
      2
      • När väl flygplanen är i Brasilien så är ju tekniken blottad. Inga dolda hemligheter återstår.
        Hade förresten inte Brasilien ett ganska nära samarbete med Ryssland

        4
        1

Kommentera