Sverige och Finland hjälps åt om öarna attackeras

FÖRSVARET. Det finns en operativ beredskap för Sverige om Ryssland skulle attackera Åland, säger den svenska marinchefen Ewa Skoog Haslum. För första gången någonsin bekräftas det officiellt att marinen har en gemensam operativ beredskap för öarna, enligt Illtalehti. – Självklart hjälper vi Finland försvara Åland. Det är ingen fråga om saken. Vi åker dit vi kommenderas, säger marinchefen.

Ukrainas sak är vår. Faller Ukraina fortsätter Putins Ryssland med något annat land.

Enligt Skoog Haslum, som berättar generellt om planen, skulle Sverige kunna försvara Åland genom att transportera ut kustrobotar till skärgården med hjälp av båtar. Granatkastargrupper, med träffsäkerhet på 200 meter till fem kilometers avstånd skulle kunna åka med båtarna och kustjägare skulle kunna understödjas av attackdykare vid ett anfall.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Sverige och Finland hjälps åt om öarna attackeras”

  1. När Nationernas Förbund på 1920-talet lämnade Ålands förvaltning till Finland, trots att ålänningarna ville tillhöra Sverige, så stipulerades det, om jag inte minns fel, att Åland skulle vara neutralt.
    Detta måste väl innebära att Åland INTE går med i NATO när Finland går med.

    7
    4

KommenteraAvbryt svar