BROTTSLIGHET. Klimatexstremister stoppar trafiken till och från Göteborgs hamn, rapporterar GP.

Polisen är på platsen för att prata med demonstranterna.
– Vi jobbar med dialog och har en kommunikativ inriktning och säkerställer att de får genomföra sin manifestation men försöker minimera påverkan på trafik, säger Fredrik Svedemyr till tidningen.
Enligt tidningen är det tredje dagen i rad som tio, femton personer sitter vid infarten till hamnen för att blockera trafiken.
-Pettersson säger att demonstranterna tillhör rörelsen ”Ta tillbaka framtiden”. Jag tycker det ser ut som om dom har framtiden bakom sig…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Jag tycker de ser ut som precis de idioter de är.
”Töntar” är en komplimang.
Men herregud vad de ser ut! Nä! Skaffa ett jobb och bete wr som folk
När blev dom där 3 utskrivna ??? , nått är galet med samtliga 3.
Eller har dom rymt från kyrkogården i samband med halloween??
Hur som helst måste dessa galningar spärras in, dom är en samhällsfara.
Nej, dom bör snarast återföras till psykvården.
Pepparspray + Batong… 5 min. insats för 3 man. Klart !!!!!!!!
Varför måste man se så eländig ut?
Undra hur många timmar de står framför spegeln och fixar “the Green Recycling Look”
Veganmat i för små portioner, samt en dålig klädsmak.
Näringsbrist påverkar hjärnans funktion.
Jaha , dialogpoliserna rycker ut för att fråga vad dom jävla samhällsförstörarna önskar
Så typiskt Svenskt, att metoder som inte har fungerat någonsin fortsätter dom med..?
Bura in vantrövlingarna släpp ut dem efter påsken.
Ar det inte olagligt att bara sig at sa pa sjon????? (sorry har inte lart min nya data Aa Aa Oo )
Diagonalblad på en lastmaskin rekomenderas,det är ju vinter.
De ska givetvis dömas att betala ersättning till chaufförer som missar sitt ackord och transportföretag som missar tidtabellen.
Jag hörde inte mycket om extremister i min ungdom.
Nu har jag själv blivit extremist åt det globalistiska hållet.
Men vädret intresserar mig, lite för kallt idag är min åsikt.
Lugn Öskute, det blir varmare. Mycket varmare. Om 80 år påstår dom vilseledda.
Integrationspoliser borde omgående befrias från sitt jobb. Varför ska vi skattebetalare försörja en aktivist som tydligen anser sig ha rätt att motarbeta grundlagen. Agera Jomshof!
Som klimataktivist är man väl helt fel på det om man blockerar en hamn. Sjöfarten anses, vad jag förstår, fortfarande vara ett av de ”renare” transportslagen.
Göteborgs-Posten 2023-04-05 :
Ulf Boström: ”Åtala Rasmus Paludan för koranbränningarna. Vi har väldigt lite förståelse för människor som är starka i sin religiösa övertygelse. Integrationspolisen Ulf Boström är kritisk mot att åklagare efter åklagare lägger ner anmälningar riktade mot Rasmus Paludans koranbränningar.”
Såväl polismyndigheten som enskilda poliser ska följa lagen och inte sätta sig över lagstiftningen. Att ens försöka övergripa grundlagen är synnerligen allvarligt. Det är riksdagen som stiftar lagar och det är rättsväsendet som ser till att de följs. Som
polispersonen ska Ulf Boström hålla käften. Kan han inte knipa igen är det tjänstefel.
Jag har ingen förståelse förståelse för människor som är starka i sin religiösa övertygelser. Särskilt inte om de inkräktar på civilsamhället och förnekar mig mina lagliga rättigheter och min religiösa övertygelse.
Förr i tiden virkade och broderade unga kvinnor till sin hemgift, nu förgiftar de samhället och köper sina nylondukar på Coop.
Prata har polisen gjort i massor med år, inget som har gjort någon skillnad än?
Cykellysen och reflexer/ringklocka är mycket viktigare att syssla med, ger ju pinnar…..
Gummikulor löser detta ofog, sen kan de ägna sig över andra viktigare saker på fritiden.
Det tas alldeles för mycket hänsyn till såna förvirrade stollar. Ta in dom direkt och bötesbelägg med tex. 10.000 kr/ person att betala inom 30 dagar. Ju mer fjant desto värre blir det. Glöm dialogen.
Vilka töntar ! Dom ska vara väldigt tacksamma att Polisen är där och ”lullar ”med dom.Det kan ju annars hända att proppen går för någon av lastbilschaufförerna som har ständig tidspress på sig för att få iväg sina laster.F.ö.har dom inga jobb att sköta själva eftersom dom har tid att sitta där och ”häcka” ?
Dialogpolisen är utkommenderad!
Att demonstrera är OK. Att störa samhällssystemet är inte okej! Polisen skall helt enkelt nypa till dessa oroselement. Att ”tjôta” med dessa typer är improduktivt.
Med lite smart agerande från myndigheterna så har sådana ”terrorister” ingen framtid att se fram emot.