BROTTSLIGHET. Polisforskaren Johannes Knutsson är inte ”ett dugg förvånad” över Riksrevisionens kritik mot polisens arbete med särskilda händelser vid grova brott. Det säger han i en intervju med Svenska Dagbladet.

Knutsson, som bland annat granskat polisoperationen Rimfrost, sågar polisens arbete vid fötterna. Att skicka massor av poliser för att lösa grova brott fixar ingenting, säger han. – Jag tror inte att folk inser hur illa ställt det är med polisen.
-Pettersson undrar över Knutssons påstående ”folk inser hur illa ställt det är med polisen”? Jag och andra har varnat i många år och exempelvis Sverigedemokraterna har velat byta ut både dåvarande justitieminister och polisledningen en längre tid.
Riksrevisionen: Särskilda händelser mot grova brott kan göra mer skada än nytta
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Vad bryr jag mig om polisen?
När jag gjort något dumt så är ni snabba, men när jag behöver hjälp så heter det ”Vi ser mycket allvarligt på de inträffade, men tyvärr är utredningen nedlagd på grund av bristande spaningsuppslag”
Annars är det mest frågan om att visa sin makt och trampa på dom som opponerar sig.
Respekt går åt bägge hållen.
Så håll er i er värld, jag blandar mig inte i polisens arbete.
Klart det finns! Dagens domstolar är korrupta, liksom kulturen, besudlade av vänstern!
Eller, varför tror ni de vill att politikerna ska hålla sig borta från dem? För att de vill bevara dem kommunistiska, som de har gjort dem till, så klart!
Polisen är idag som gamla SA!
Ett skämt, som gullar med buset, och ger sig på oliktänkande, och hederliga svenskar, och som har orgier i polishuset!
”Cabaret”, kunde vara gjort på dagens svenska polis, som grund!
Hade fiktiva Dirty Harry funnits, så hade de jagat honom till månen för att sätta fast honom innan buset, vänd nu andra kinden till och var nöjd med det skräpet vi har som bara ser upp till att lönespecen tickar in?
Råkar du(pursvensk) fläta till en musse i försvar så är det du som straffas hårt.
En uppercut ifrån marken skulle passa bäst för dessa herrar, men vaknar nog inte ens av detta tror jag?
Ställ krav, om ledningen misslyckas så ska den sparkas. Fortsätt tills kompetent folk (dvs inte politiskt tillsatta idioter) är på plats. Om politiker behöver reträttposter kan de tillsättas som generaldirektör över Riksdagens café, alternativt diskare vid samma inrättning.
När man anställt höga Polischefer efter partiboken ( S ) som i bästa fall haft en Polisutbildning med i bagaget så blir det som det blir.Kompetens och gedigen Poliserfarenhet har inte räknats som en merit vid Chefstillsättningar. Dan Eliassons härjningar på Polismyndigheten år 2015 var spiken i kistan…..
Folk har ingen aning om har SOSSARNA kört ner Sverige.
Titta på Bup läkarna . Mindre än ett barn om dagen hinner de med . Och hyrläkarna 3 till fyra gånger fler .
Så fungerar den norm och kravlösa sossepolitiken .
Och Jag slår vad om att det är samma läkare som är anställda och träffar ett barn om dagen , som har ett eget företag som får betalt per inbokad unge .
Så fungerar sossepolitiken i praktiken .
Å så snackas det om folktandvården kris
Det är ingen kris för dem som betalar 50 kronor
Det är bara fullbetalande Svenskar som får vänta i 5 År.
Så fungerar och diskriminerar SOSSARNA oss Svenskar.
Och nu ska de göra en översyn av sin politik.
Milde himmel . Vilket gäng
Vanligt normalt, fritt tänkande ”folk” har insett både gällande faktum och vad som komma skall. Den konsekvensanalys som saknas bland politiker, media och inblandade myndigheter, har ”folket” genomskådat för länge sen. Vi har ”sett det komma” långt innan det ens ägt rum. Men som vanligt slipper de ansvariga kritik fastän det bara är dom som inte insett…
Se Kling o Klang gå på knä och höja en knuten näve, göra hand hjärtan , bjuda buset på Pizza, gå klädda i burka, jaga pensionärer som skriver nxger, eller demonstrerar mot Covid. Illa är en mild omskrivning, det är KATASTROF.
Jag har ingen som helst tilltro till varken polisen eller domstolssystemet.
Helt horribelt när någon döms till långt fängelsestraff och utvisning och sedan efter omprövning i hovrätten blir frikänd.
HUR ÄR DET MÖJLIGT?????
Finns det en gräddfil för ”rätt sorts” människor???