CP-Jesper klappar till igen! Denna gång Vänsterpartiet!
I veckans video förklarar Jesper Sandström hur vänstern har gjort världen fattigare, och varför vår moderna marknadsekonomi har lyckats så mycket bättre.

CP-Jesper klappar till igen! Denna gång Vänsterpartiet!
I veckans video förklarar Jesper Sandström hur vänstern har gjort världen fattigare, och varför vår moderna marknadsekonomi har lyckats så mycket bättre.
Ja det är vänster som lagt ned energiförsörjning i Sverige ! Och det samma med dom skjutande jihadisterna !!
Samtidigt är det antagligen vänsternia rysslan med Putin i Ryssland som på grund omfördelning av livsmedel och pengar med våld som kommer göra att Ryssland upphör att existera! Vilket i sig inte är fel problemet är väl att det verkar omöjligt att neutralisera vänstern i Sverige!!!!
JA dom ”vänsterextrema” gör alla länder fattiga, det systemet har aldrig fungerat i något
land, utan att alla, förutom ledarna, blivit fattigare, därför är det obegripligt att så många
anammar detta vridna system, journalister, författare,, fast dom senare är ju vana att
hitta på sagor, men journalister borde begripa bättre!
Vänstern ser till de sina.
Thomas Östros, f.d. S-minister och numera vicechef för Europeiska investeringsbanken, har beviljat stöd till sex tidigare S-kollegors bolag.
https://www.msn.com/sv-se/ekonomi/nyheter/%C3%B6stros-har-beviljat-pengar-till-s-topparnas-bolag/ar-AA16kCse?li=BBqxHCs
Jeeppp, Vänstern vill att
fotfolket ska hållas på
plats med höga skatter o
en mängd förordningar.
De själva har andra regler.
De föredrar bo exklusiva
adresser, bland likatänkande, flygresor, dyra
restaurangbesök. Varför?
De är goda, vet fotfolket s
bästa. Dvs, kalla lägenheter
inte besöka släktingar, inte
några flygresor, äta ”godkänd,” mat. Dvs,det som sätter guldkant på tillvaron . Svennebanan
sover vidare..
Arma land.
Alltid lika trevligt att lyssna på Jesper. Sansad och moderat men ändå spikvass.
Bra att klargöra påstådda orättvisor á la socialister och kommunister. Tror att avundsjuka är en faktor som ingår i deras tänkande.
En bra karl – liksom en god sås – reder sig själv!
Vad f*n är vänstern?
Det är dom som gapar högst om orättvisor.
Tony
Aha, du menar skattebetalarnas förening.