Zelenskyjs rådgivare avgår

UKRAINA. I helgen dog 41 personer efter att en missil träffade ett flerfamiljshus i Dnipro i Ukraina.

Oleksy Arestovych ber om ursäkt för misstaget till offren och deras anhöriga.

Oleksy Arestovych, rådgivare till Ukrainas president Volodymyr Zelensky, sa då att det berodde på att Ukraina sköt ner en missil som i sin tur träffade huset.

Ryssland skjuter inte mot bostadshus, sa han då.

Nu avgår han som rådgivare, rapporterar Reuters.

Under gårdagen frånsade sig den ryska regeringen helt ansvar för händelsen.

-Pettersson säger att om Ryssland lämnade Ukraina så skulle inget bombas så ansvarat är den ryska regeringens.

Dnipro

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

15 thoughts on “Zelenskyjs rådgivare avgår

  1. Skulle inte förvåna mig ett dugg om tiggaren i Kiev (den korrupta Zliskey) orsakar tredje världskriget på grund av korkade ledare i västvärldens försök att trycka ner Ryssland, allt detta drabbar Europa men inte Ryssland, fattigdomen i EU kommer att öka på grund av de europeiska ledarna som inbillar sig att de kan sätta Ryssland på plats, ren inbillning och idioti.

    19
    39
    • Nja… de flesta är nog överens om att en ”seger” för Putin skulle leda till tredje världskriget. Alla terrorstater skulle lära sig att man kan ”vinna” om man hotar med kärnvapen, och de har sina egna agendor. Vi skulle få ett helvete helt enkelt, på riktigt. Om vi vill ha någon framtid för mänskligheten måste vi stoppa Putin nu oavsett vad det kostar, och det är vad som kommer att ske! Ryssland har inte kapacitet att ”vinna” detta men Putin kan förstöra en hel del. Det ser vi exempel på nu. Därför kommer Putin att stoppas innan alla andra terrorstater uppmuntras att följa Putins exempel.

      29
      15
      • Ukraina har klarat sitt försvar väldigt bra och lyckats stoppa ryssen med gammal sovjetisk utrustning kompletterad med lite väl beprövade små handhållna vapen från väst.

        För att avsluta detta får nu Ukraina lite mer avancerade väl beprövade vapen som Ukraina snabbt kan lära sig använda.

        De bästa, de nyaste, de mest avancerade och framförallt de oprövade vapnen skickas tyvärr aldrig till Ukraina eftersom det skulle vara för stor risk att de kommer i ”orätta händer” Så tyvärr får Ukraina kämpa vidare med standardvapen. NATO-standardvapen – vida överlägsna det bästa Ryssland har…

        26
        13
    • Krister:
      Ja så fungerar den moderna kapitalismen…. England o USA knuggar händerna när man i helt realistiska krig prövar sina nya vapensystem….långt hemifrån !!
      De Ukrainska oligarkerna blir dagligen allt rikare p.g.a, alla gåvor,som strömmar in..,,

      19
      35
      • Och Putinfacisterna fungerar som så att de gärna vill bo i västerländska samhällen men tar inte det minsta avstånd när Putin invaderar andra europeiska länder.

        16
        6
  2. I Rysslands diktatur blir man i bästa fall inlåst 15 år för en sån grej, eller mördad med nervgift från något av Putins biolab. I Ukraina fick han sparken. Precis samma sak hade hänt i vilket annat civiliserat land som helst.

    Frågan kvarstår. Vad var sanningen? Har Ukraina ett nytt toppvapen som kan nå ballistiska och hypersoniska robotar? Eller var det ryska terrordådet riktat mot de civila i husen?

    Hur som helst så har Ryssland ingen rätt att skjuta på några hus i Ukraina oavsett vad som finns i dem. Ryssland ansvarar naturligtvis för allt som händer så länge de fortsätter terrorn mot Ukraina. Däremot har Ukraina självklart rätt att skjuta på militärinstallationer i Ryssland, men EU/NATO/USA som aldrig har varit, och inte vill vara ett hot mot Ryssland, godkänner inga sådana vapen av humanitära skäl. Ryssland försöker dock med alla medel provocera väst att slå till hårdare för att stärka Putin på hemmaplan. Vi får hoppas att ryssarna slänger ut Putin innan han ställer till med riktigt elände för Ryssland…

    43
    21
    • Puttes terrorister avlossade en Kh-22/ AS-4 ”Kitchen” mot Dnipro som är en sjömålsrobot gjord för att slå ut hangarfartyg och dess understödsfartyg. Det är den kryssningsrobot som har störst laddning av terroristernas arsenal med en 960 kg sprängladdning och är totalt värdelös mot markmål då de inte kan specificera annat är ”det här området” sedan dimper roboten ner och spränger det den träffar. Att skicka den mot en stad är ett krigsbrott.

      41
      18
    • Håkan D.
      Ja i ett maffios-land som Ukraina,är det inte tillåtet att säga sanningen…,
      Så länge enbart inhemska civila o tvångsinkallade dödas,lider ju inte hellre högdjuren i Kiew någon skada,i sina bombsäkra tillhåll!

      21
      41
      • Och du tackar Putin antar jag, eftersom det är han som skickar sina soldater att döda Ukrainska kvinnor och barn.

        De ryska soldater som vägrar döda civila Ukrainare blir avrättade direkt på platsen av sina ”kompisar”.

        Detta hyllas av några riktiga dårar här på bloggen.

        27
        12
    • Anders
      Det är naturligtvis förskräckligt att ryssarna bombar Ukraina.
      De har ingen orsak att överhuvudtaget korsa gränsen.
      När det gäller Ukrainas ledarskap har jag ingen åsikt, det är ukrainarna sak.

      39
      7

KommenteraAvbryt svar