Indiska och kinesiska soldater har drabbat samman

UTRIKES. Efter att kinesiska och Indiska soldater drabbat samman längs ländernas gränsområden förra veckan har gränskonflikten mellan Indien och Kina eskalerat, skriver The Economic Times.

Kina och Indien delar världens längsta omarkerade gräns. Den så kallade kontrollinjen (Line of Actual Control) som löper mellan Kina och Indien godtas inte av någon sida och risken för sammanstötningar ökar när ingen riktigt vet var gränsen går i det högt belägna landskapet där snö och is ständigt förändrar topografin om vintern.

Enligt Indiens försvarsminister som i dag talade till parlamentet ska ingen indisk soldat dödats eller fått livshotande skador. Kina har kommenterat händelsen med att situationen längs gränsen är stabil.

Enligt Indien ska kinesiska soldater ha korsat gränsen men motats tillbaka av de indiska soldaterna.

En mer än hundrafemtio år gammal gränskonflikt mellan Kina och Indien har blossat upp igen, som den gör då och då. Kinas och Indiens påverjas eftersom bägge länder gör anspråk på området Aksai Chin som ligger intill Ladakh men som kontrolleras av Kina sedan mer än 50 år tillbaka. Den indiska regeringen anser att Aksai Chin är en del av Ladakh medan Kina hävdar att området är delat mellan de kinesiska autonoma regionerna Tibet och Xinjiang. 

-Pettersson säger att gränsen går mellan Indien och Tibet som Kina har ockuperat.

Lämna tillbaka Tibet till tibetanerna…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Indiska och kinesiska soldater har drabbat samman

  1. Tja, jag antar att en stor del av gränsen egentligen ligger i Tibet så båda länderna borde dra dit pepparn växer och låta tibetanerna vara ifred.

  2. Kinas ledning behöver en yttre konflikt för att ta bort fokus på de inre motsättningarna, covid, byggnadsbubblan, islamism, inflation, ……

    SE UPP MED KINA
    GÅ INTE I SAMMA FÄLLA SOM MED FASCIST RYSSLAND

    6
    4
  3. ”Kina under sin nye ”kejsare” Xi Jinping arbetar systematiskt och långsiktigt på att ta kontroll över västvärlden, och vi låter oss i stor utsträckning luras av deras tjuvknep. Västliga företag blir lurade på sina affärshemligheter, och kineserna bygger/köper infrastruktur över hela västvärlden för att skaffa sig makt över oss. Och mycket mer.
    Att kineserna också beter sig vidrigt mot sina grannar i närområdet gör inte saken bättre” säger Kina-kännaren Lars Hässler i den ”oberoende dissidenten” Pär Ströms YouTubekanal (intervju 34 min.):
    https://m.youtube.com/watch?v=6Mxye5iwyIM

    12
    1
  4. Ja det kan vara USA som sakt åt Indien att hålla kineserna sysselsatta! Det vore ju inte särskilt bra kineserna skulle göra affärer med Putin. Om kineserna är uptagnammed både Tahiwan och Indien då kan man ju inte sälja av hela krigmakten

    3
    4

KommenteraAvbryt svar