Hur omfattande är korruptionen i EU-parlamentet?

EU. Josep Borrell, EU:s utrikeschef kommenterade på måndagen den misstänkta muthärvan som bloggen skrivit om i Socialdemokratisk korruptionshärva och Hög EU-politiker gripen i korruptionsräd. – Det är sannerligen väldigt, väldigt oroande nyheter […] det rör sig om mycket, mycket, mycket allvarliga anklagelser.

Irlands utrikesminister Simon Coveney kallade uppgifterna ”skadliga” och hans tyska motsvarighet Annalena Baerbock varnade för att de kan äventyra Europas trovärdighet. EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen kallar anklagelserna ”ytterst oroväckande”.

EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen är ytterst oroad

Den belgiska polisen beslagtog över 6,5 miljoner kronor i en razzia på 16 olika platser i fredags, enligt BBC. Fyra personer greps. En av dem, EU-parlamentets vice talman Eva Kaili, har stängts av från sina uppdrag och fick på måndagen sina tillgångar frysta i hemlandet Grekland.

Av de 29 viktigaste personerna i unionen – (kommissionärer med president von der Leyen, chef för Europeiska rådet, chef för Europaparlamentet, ordförande för EU-domstolen, ordförande för Europeiska centralbanken), är mer än en tredjedel direkt eller indirekt inblandad i korruptionsskandaler, finansiella intriger och misstänkta olagliga handlingar, rapporterar polska Politicy.pl

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

15 thoughts on “Hur omfattande är korruptionen i EU-parlamentet?

  1. Överallt där det finns politiker inblandade finns korruption, så naturligtvis i EU parlamentet också!

    12
  2. Lyssna bara på dom…
    “skadlig uppgifter som äventyrar trovärdigheten”.
    De inser inte att de borde ta tag i all sin korruption, utan väljer att förakta visselblåsaren.
    Sådana är makthavare

    14
  3. Är INTE förvånad, eliten förser sig på medborgarnas bekostnad, ytterligare ett gott skäl till att lägga ner denna koloss på lerfötter som INGEN vill ha.

    30
  4. Vad säger Magdalena Andersson (S)?
    Finns det “svenska” socialdemokrater i härvan?

    Vad tycker Malin Björk (V)?
    Hon har ju trixat tidigare.

    42
  5. Citat: “Det är nog därför Nooshi kallar Magda och hennes partikamrater för
    ”JÄVLA F—OR”.”
    .- Det är stake in henne, Nooshi, för att använda omklädningsspråket

    19
    1
    • Lyckligtvis blir det förbjudet att skriva om detta efter 31dec.
      Kan skada Sveriges relation till EU.
      Utlandsspionage heter det

      21
      3
  6. Konstigt att det är Socialdemokratiska politiker som är inblandade i korruptionen i EU.
    Hur ska de nu uttrycka sig för att alla ska förstå att det egentligen är SD,s fel
    Efter gårdagens partiledardebatt så inser jag att problemen med invandringen beror på Regeringsskiftet .
    Jag vet inte riktigt hur hon (Magda) fick till det . Men hon och partiet hade vidtagit alla åtgärder som SD har krävt långt innan valet .
    Och att allt det Regeringen nu gör är fel iallafall .
    Det är nog därför Nooshi kallar Magda och hennes partikamrater för
    “JÄVLA F—OR”.
    För de agerar ju som sådana .

    41

Kommentera