Regeringen tar avstånd från kurdiska miliser

NATO. Den svenska regeringen tar avstånd från den kurdiska milisen YPG och dess politiska gren PYD som Sverige tidigare stöttat. Det säger utrikesminister Tobias Billström i Ekots lördagsintervju.

Utrikesminister Tobias Billström Foto: Axel Adolfsson

Det sker inför Ulf Kristerssons möte med Turkiets president Erdogan på tisdag.

YPG har varit allierade till Nato och USA i kampen mot IS i Syrien, men klassas av Turkiet som en terrororganisation.

Enligt Billström är det viktigt för Sveriges Natoansökan och förhandlingarna med Turkiet att man har en god relation och därför är det viktigt att man har ett avstånd till organisationerna.

-Pettersson säger att det pågår ett vidrigt politiskt spel. Först tilläts en kurdisk politisk vilde utpressa Sveriges Riksdag och regering. Nu utövar islamisten Erdogan utpressning. Det är kanske bäst att ta paus i Natoansökan tills Erdogan lugnar ned sig…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

11 thoughts on “Regeringen tar avstånd från kurdiska miliser”

  1. Jag håller med Pettersson: det är ett vidrigt politiskt spel som pågår. Först var kurderna NATO-allierade när de behövdes för att bekämpa IS, de verkliga terroristerna, nu stämplades de som terrorister fast i själva verket de kämpar för frihet för sin egen nation.
    Nu, när de står i vägen för en diktatur som står i vägen för demokratier kastas de till vargarna. Vad är det för moral? Ett av villkor att vara med i NATO är att vara demokrati och respektera minoriteternas rättigjeter – Turkiet gör inte det. Varför är den här diktaturen fortfarande medlem?

    4
    1
  2. Äntligen sker det som många Svenskar längtat efter, en utrensning av importerade vänster terrorister, varför har Sverige varit en magnet för dessa personer ? naturligtvis lockar bidragen samt att få en garanterad fristad för att inte kunna ställas inför rätta i landet som dom flytt ifrån.

    13
    1
  3. ”Det är kanske bäst att ta paus i Natoansökan tills Erdogan lugnar ned sig…”.
    Varför då? Ge Turken alla PKK-terrorister-han vill ha, så får vi bättre utrymme i våra fängelser.

    23
    1
  4. Passa på att utvisa lite turkar som är här och tjänar pengar på åka landet runt och försöka vara roliga på åhörarnas bekostnad.
    De har också dessutom utnyttjat en terrorist till att utföra svartjobb, sägs det. .

    32
    1
  5. De senaste 35 årens misslyckande sociakdemokratiska politik har skapat Sveriges problem .
    Rheinfeldt bidrog till eländet .
    Nu får vi se om Moderaterna med stöd av Sverigedemokratisk politik kan få ihop spillrorna till något bra igen .
    Det känns så . Trots att de motarbetas av presstödskorrupt media .

    37
    • Det är märkligt att man inte tar upp den skymf, som muslimska länder utsattes för, när vår gapiga ”feministiska” regering, åkte runt i världen och läxade upp de regimer de inte gillade. Med skrämiga Ann Linde i spetsen, retade man bl.a upp Erdogan, med sina pekpinnar. Kombinerar man detta med att ständigt öppna stora famnen, och ta emot människor, som gjort sig omöjliga i sina hemländer och dessutom skickar stora mängder pengar till obskyra organisationer, med vänsterextremism på schemat, är katastrofen total. Det åtta år långa socialdemokratiska styret är grunden till Sveriges problem, på många sätt idag.
      ”Kärringpower” funkar inte!

      32
      • Alldeles utmärkt att reta diktatorn Erdogan. Varför skall vi fjäska för honom, räcker det inte med den feministiska regeringens sjalar under Iranbesöket? Allt annat än en skymf mot muslimer för övrigt, snarare fjäsk. Igen.

        Det är ingen brådska med Nato, skit i gubbdjäveln, vi kommer nog med tids nog. Vi behöver inte fjäska för diktatorer någonstans. Alla äckliga Putins, Xis, Khamenis och Erdogans bör frysas ut och vara på armlängders avstånd.

        Men naturligtvis skall vi hålla PKK kort också. De är kanske bättre än IS men det säger inte så mycket.

        3
        1

Kommentera

Turn on JavaScript to leave a comment.