DEBATT. Expressens reporter Daniel Ingmo träffar Sveriges avgående klimat- och miljöministern Annika Strandhäll (S) som svarar på kritiken efter tweeten om Julia Kronlid: ”SD jagar svenska muslimer med blåslampa”, säger Strandhäll.

-Pettersson hör Annika Strandhäll (S), jag har ingen märklig ton och jag går aldrig till personangrepp…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Det är inte konstigt att ett lands utveckling pekar åt helvete med sådana blåsta personer
som StrandHELL på ledande poster?
Socialdemokraterna samlar på tokiga kärringar,
men vi har ju Maud (C) som ändå toppar listan med sin brakförlust på
89.000.000.000:- för skattebetalarna trots de varningarna hon fick.
Tur att lilla Annika inte fick så mycket ansvar ändå.
Att twittra är ansvarslöst och vem bryr sig vad som sipprar ur politiker som förlorat sin maktställning.
F.d. minister hit och f.d. minister dit. Skit i dom och skit på dom.
Vissa sossar(många) skulle jagas med eldkastare, som är förbjudna för gemene man?
Jag skulle vilja fråga Strandhäll och de andra politikerna som lagt 100 år av kamp för att få döda ofödda barn, vad de aborterande mödrarna säger till sina nästkommande barn varför just de fick leva men inte det äldre aborterade barnet? Jag kan lova er att det kommer att ge de överlevande barnen existentiell ångest resten av livet. Dock kan nog inte vänsterfeminister tänka så långt.
Jag har tyvärr träffat många kvinnor som mår så dåligt efter sina aborter.
Själv tycker det är skönt att jag slipper ta ställning och beslut i en så stor och svår fråga.
Här brukar det komma en harang om, men om de blivit våldtagna? Ja ni vet hur desperata vänsterfeminister argumenterar.
Det tråkiga med de många S ministrar som nu avgår är att vi får fortsätta betala deras fantasilöner i ett år utan att dom även i fortsättningen behöver lyfta ett… vem har sagt att vi är lika inför lagen… en vanlig knegare får gå till A-kassan med mössan i hand på sina bara knän
Inget kan bli sämre än dom skämt till regim som Sverige genomlidit under 8 år,
Det skulle möjligen va ifall Putin försöker sig på att anektera Sverige i sin svär med?
En i raden av bittra sossar. Idag ska vi fira att vi slipper Stranhäll, dvärgen, yxanbar
Chang Frick är släkt med Målle Lindberg och Christina Lindberg och med min ena son. Tattare! Men han är inte släkt med Olle Jönsson. Tack gode gud för det.
Olle Jönsson ska vara med i ’Så mycket bättre’ på fyran! Så huka er gubbar och käringar i tv-sofforna!
Några blodsband är det väl ändå icke.
Inte med Olle Jönsson vad jag vet. Men de andra har blodsband alla fyra. Alla Lindberg inte släkt men många är det.
Christina Lindbergs senaste man är hennes styvbror. Han är född Lindberg och syssling till Christina. Tänk så det kan bli.
Det blir så när de traskar runt i syltburkarna för länge , omgivna av jasägare.
Verklighetskontakten avtrubbas.
Är man dessutom av en elak sort så märker man inte det
Men idag är vi glada. Den viktigaste pressträffen som hållits i Sverige på många år har lyst upp tillvaron .
Att en och annan avsutten Sosse inte respekterar demokratiska beslut har vi sett tidigare , så det är inget nytt .
Var och en , uttalar dig efter sin förmåga!
I Strandhälls fall, mycket avslöjande.
Hon vill normalisera sossarnas arme av näthatare, Expressen ställer upp och får det att låta som kritiska frågor.
Men det är ändå en normalisering!
Den individen tycker jag ska krypa under maggans stenar och stanna där !
”Vaddå jag?!!!???!! Det va dom!!!!”
– valfri sosse som blir ställd mot väggen för sitt kränkande på nätet
Ja,självinsikt om sitt twitterbeteende väl inte Strandhällskans paradgren precis..
En av Sveriges äckligaste människor.usch,jag mår illa som Uggla sjunger.
Drottningen av obetalda räkningar har talat.