NATO. Turkiet kräver att Sveriges tillträdande regering går Erdogan till mötes i Natofrågan för att få ansökan godkänd, rapporterar Reuters.

Enligt utrikesminister Mevlut Cavusoglu har man förståelse för att den förra regeringen inte hann agera före valet, men att det är ”dags att sluta förhala”.
– De vet att turkiska parlamentet inte kommer godkänna avtalet förrän dessa åtgärder vidtas, sa han under onsdagen.
Under Nato-mötet i Madrid i somras gick Turkiet med på att lyfta sitt veto mot löften om att bland annat personer som landet anser är terrorister utlämnas.
-Pettersson säger att det borde inte vara några problem att utlämna några terrorister, frågan är vilka och varför Turkiet kallar folk terrorister.
Finland och Sverige får väl säga att vi struntar i Nato så får vi se vad Natos övriga 29 medlemmar säger.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Varför skulle vi gå med i NATO . Det är tveksamt om Ryssland existerar om ett antal år.
Och att Turkiet är med i NATO är ju ett hån mot den civiliserade värden ? Erogan spelar dessutom ett ful spel med Putin. Dessutom har Turkiet ockuperat Cypern..
Knappast en civilister stat
Varför begränsa oss till att skicka 54 kulturberikare? Vi kan deportera 540 000 kulturberikare till Turkiet.
Kan ju bli så att Finland går med i NATO utan Sverige
Platsar Erdogans Turkiet verkligen i NATO?
Nu uppenbaras en möjlighet att bli av med Kakabave.
Moderaterna styr Sverige på ungefär samma kurs som sozzarna. De ser en framtid där Sverige som nation har mindre betydelse och en uppgång som region i EU är ett delmål i en globalistisk agenda.
M är en av de sju som arbetat för mångkultur, försvarat mångkultur och hjälpt till att dölja mångkulturens fasor.
En röst på m är nästan som en röst på s. Det sa jag till dig redan innan valet!
Kerstin
Ja, och du hade fel.
Jädrans islamiststat!!!
Jag är för Nato men vill inte att vi förhandlar med Turkiet.
Oj, håller fullständigt med 100 %!
Kristersson ärver minst 8 års trassel som sossar och miljöpartister har ställt till. Högt på listan måste vara att etablera en vettig, rak, och ärlig utrikespolitik som respekteras internationellt.
Det behövs en hel del damage control. Riv upp alla skitbeslut där aktivister har lekt världssamvete och ”Sverige ska gå före”. Det gäller allt från Palestina till kurder till invandring. Tala med turken igen. Han är med viss rätt förbannad över svenskt stöd till terroristerna.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Kurdistans_arbetarparti
”…..och den turkiska armen genomförde massiva operationer som inte bara vände sig mot PKK utan mot civila kurdiska aktivister och journalister och mot den kurdiska civilbefolkningen.”
”Ett liknande krav ställdes 2016 då Turkiet begärde att 4.000 PKK-medlemmar skulle utvisas från Tyskland. Ingen av dem har dock utvisats….”
Ska vi tala med folkmordsturken tycker du?
https://sv.wikipedia.org/wiki/Armeniska_folkmordet
BRA !
Ingen utvisning
Inget Nato
Sverige behöver ingen överstatlig krigsmaskin,
det räcker så bra med EU
Å ena sidan så bea att gå med i NATO, å andra sidan…krypa för den förbannade muhammedanen i Istanbul?
Det ska givetvis avgöras domstolsvägen. När vi har en ny regering på plats gäller samma regler som tidigare, här dömer vi inte folk för terrorism och utvisar dem till Turkiet bara för att de påstått att pajasen erdogan är en clown. De får också påstå att Magda är en clown, eller Kristersson för den delen