UKRAINA.Det finns inget stöd i det nya ryska utspelet om att målet i Ukraina kommer att utvidgas, utan det är mycket osannolikt. Det säger överstelöjtnant Joakim Paasikivi till Dagens Nyheter.

– Det vi ser är ett över tid försvagat Ryssland som fortsätter med krigshetsande retorik som inte motsvaras av prestationer i verkligheten, menar Paasikivi.
I den ryska föreställningsvärlden är det logiskt. Man fortsätter med utspel om att man bara har börjat. Men verkligheten är en annan. Man gör mycket små terrängvinster till högt pris i form av stora förluster av soldater och material, säger Joakim Paasikivi.
Tidigare under onsdagen sa Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov till statliga medier att de geografiska målen för Rysslands ”speciella militära operation” har utökats och gäller fler områden än Donbas i öst, enligt Reuters.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Gammeldans, du fortsätter med den ryska krigshetsen som står i din handbok.
Grunden för din argumentation är att allt började med att Ukraina försvarar sig.
Förklara istället vad Rysslands grannar vinner på att ge upp sin egen nationalism för att istället bli styrda av Putins diktatur?
Eftersom du inte själv förstår hur du ska förklara det så gissar jag att du har frågat din hanterare som inte heller kan svara. Inser du då att du är grundlurad?
Om du inte kan förklara grunden i fria tankar (fantasier) så kanske det blir pinsamt?
1949 bestod Nato av 12 medlemsländer.
Efter sovjets upplösning 1991 består Nato av 30 länder.
Vem är det som krigshetsar?
NATO=Försvarsallians!
Gammeldans – förklara vad som blir bättre i Rysslands grannländer om de lämnar över makten till en rysk diktatur?
Inte ens ryssar vill bo kvar i Ryssland om de besökt den fria världen…
Du har ingenting att komma med förrän du svarat på frågan!
Alla nytillkomna Nato länder efter Sovjetunionens kollaps är länder som var under ryskt förtryck och kvickt som attan sökte sig till Nato:s beskydd så fort de slapp det ryska förtrycket..
Estland, Lettland, Litauen, Polen osv.
Det är inte Nato som krigshetsar genom att bli fler medlemmar. Nato som organisation har varit med i två krig vad jag vet.
Ryssland minst i ett tiotal i närtid varav flera grannländer och inhemska republiker.
Anton
Du har inga argument utan drivs enbart av hat.
Du ska inte vara ledsen för det för du är långtifrån ensam om den egenskapen på bloggen.
Lägg inte så mycket energi på mig för jag är vaccinerad mot dålig stämning.
Sen föredrar jag hjärtat istället för tummen.
😁
Jag har många argument hela tiden och hatar inte fria länder.
Nu är det din tur att förklara varför du drivs av sånt hat mot väst och Rysslands grannländer. Jag begär bara att du svarar på en enkel grundläggande fråga om din filosofi.
Vad blir bättre om Rysslands diktatur får sprida sig till Rysslands fria grannländer???
Anton
Vad du menar med att Rysslands diktatur ska spridas till andra länder?
Du får gärna förklara vad du menar.
Det blir lättare att svara då.
Du argumenterar för att den fria världen ska ge upp! Enkel fråga: vad blir i så fall bättre i de länder som ockuperas av Putin?
Anton
Du förstår varken syftet eller konsekvenserna av det som sker just nu.
https://samnytt.se/forsvaret-kommenterar-inte-uppgifter-om-archer-i-ukraina/
Anton
Du är nöjd med det fria Sverige?
En öppen invandring och en begränsad yttrandefrihet.
Det är roligt att betala skatt?
Håll dig till ämnet och förklara vad som blir bättre i Rysslands grannländer om Putin tar över.
Gör dig inte dummare än du är!
Tycker att farbror Joakims basker hålls uppe av luft.
Vad gör Lavrov när han inte ljuger?
Då e han död…
Det handlar om hotet mot Krim halvön.
Ukrainas nästa mål i kriget som definitivt kommer att utvidgas till ett världskrig.
Västvärlden pumpar in vapen till Ukraina som man lovade att inte skicka till Ukraina för ett par månader sen.
Nu gäller längre räckvidd.
S-500 och Zircon robotarna kommer att visas upp så fort Ryssland anser sig vara i krig.
Hypersoniska RS-28 har redan visat sin överlägsenhet i Ukraina.
Överstelöjtnant Joakim Paasikivi, Försvarshögskolan i Stockholm är en nyttig idiot åt USA:s krigshökar.
Vakna innan det är försent.
🙏
Och du är Lavrovs nyttiga ….t
Du gammeldags svensk/kommunist är verkligen en nyttig idiot som går på Kremls propaganda och basunerar ut folkmördare och fullblodspsykopat Vlademir Putins vrickade världsbild.