USA ingår en säkerhetspakt med Israel

UTRIKES. USA:s president Joe Biden och den israeliska premiärministern Yair Lapid har undertecknat en säkerhetspakt som gör klart att de inte kommer att tillåta att Iran anskaffar kärnvapen.

Joe Biden och Yair Lapid
Foto: Kobi Gideon/
Government Press Office

Avtalet slöts under Bidens första besök i Israel som president. Den amerikanske ledaren säger att USA inte är berett att ”vänta i evighet” på Iran för att återuppliva kärnenergiavtalet från 2015, som USA:s tidigare president Donald Trump upphävde.

På fredagen kommer Biden att resa till det ockuperade Västbanken för att träffa den palestinske presidenten Mahmud Abbas. Biden bekräftade Washingtons policy att trycka på för en tvåstatslösning, men han gjorde klart att han inte har några planer på att ändra Trumps kontroversiella beslut att erkänna Jerusalem som Israels odelade huvudstad.

På fredagen fortsätter Biden sin Mellanösternresa till Saudiarabien, där han ska träffa kronprinsen Mohammed bin Salman.

-Pettersson tycker det räcker med att galningen Putin har kärnvapen…

Iran med kärnvapen är inte bara farliga för Israel och USA utan för alla inklusive sig själva.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

22 thoughts on “USA ingår en säkerhetspakt med Israel

  1. Ryssland, Nordkorea mfl ser kärnvapen som det enda och självklara sättet att säkra sitt territorium mot en yttre fiende trots att de inte lever under direkt hot. I vår närhet finns dock hotande galningar så hur ska vi skydda oss? Vi kanske ska lyssna på dem som vet?

    8
    1
  2. Samtidigt så talas det om att USA/NATO ska ställa upp atomvapen i Sverige

    Sweden’s “nuclear” mistake

    1
    7
    • Vissa gissar. För det första så är inte Sverige med i Nato ännu.

      Nato har inga egna atombomber, men medlemsländerna USA, Storbritannien och Frankrike förfogar över kärnvapen, och USA har dessutom genom Nato placerat ut c:a 100 kärnvapen i Belgien, Italien, Nederländerna, Turkiet och Tyskland

      Sverige vill ha samma villkor som Danmark och Norge – det vill säga inga kärnvapen och inga fasta Natobaser på vårt territorium.

      Den stora faran verkar vara Putin som regelbundet hotar med Rysslands totala antal kärnvapen som är c:a 6000 stycken.

      Synd att Ukraina lämnade ifrån sig sina 1900 kärnvapenstridsspetsar på 176 ICBM:er och 2600 taktiska kärnvapen mot löfte från Ryssland om säkra gränser. Jag tror Putin hade tänkt sig för om Ukraina hade haft ett enda kärnvapen som hade kunnat nå Moskva eller S:t Petersburg.

      10
      2
  3. Man vill gärna tro att alla svenskar vill Sverige gott, att alla värnar vår frihet och våra rättigheter, och att alla tillsammans försvarar vår trygghet som dessvärre nu är under importerad attack från landets insida.

    Men alla vill inte gott!

    Tvärtom så finns det vissa element som kämpar på samma sida som en möjlig yttre fiende. De glädjer sig åt all olycka som kan drabba såväl oss i Sverige som alla i den fria världen. De hoppas att vår ekonomi och vårt samhälle ska rasa samman och ersättas av en världsordning styrd av olika diktaturer – kommunistiska, fascistiska och islamistiska.

    Som cancersvulster kan de spridas om de inte begränsas i tid. Och vi måste välja om vi ska försvara vår frihet eller låta ondska och förtryck ta över! Valet är ditt.

    Väljer vi alla rätt så kan vi välja fler gånger. Väljer vi fel så får vi inga fler val…

    19
    4
    • Anton

      Jobbar du inom säkerhets tjänsten eller har du drabbas av hjärnspöken?
      Det är en farlig utveckling att anklaga människor som fiender.
      År 2022 vill jag varken se Nazismen eller häx bränningen igen.

      7
      14
      • Jag har inte anklagat någon! Men vi alla bör vara vaksamma så ondskan inte sakta smyger på oss… vissa talar illa om vår värld och hyllar totalitära stater…

        13
        5
      • Vi är helt överens om att man inte ska anklaga människor som fiender. Putin har gjort det och använde hatet för att starta ett krig i Ukraina! Fascismens sanna ansikte. Som sagt, vi måste se upp!

        16
        8
      • Anton

        Tycker du att Sverige är ett homogent land?
        Vi är utsatta för ett lågintensivt krig.
        Missnöjet gror i landet med all rätt.
        Det är klart att det skapar interna konflikter.

        13
        4
      • Jag nämnde det i första stycket, interna hot.

        Det finns ännu större externa hot. Vissa hyllar dem!

        17
        7
      • Anton

        Lägg ner Putin.
        Det är maktens fiende nr:1 som vägrar att släppa in globalisterna i landet.
        Han står iallafall upp för nationalismen precis som Ungerns Viktor Orban gör.

        13
        16
      • Putin står inte för nationalism för Azerbajdzjan, Georgien, Moldavien, Tjetjenien, Dagestan, Belarus, Ingusjien, Ukraina med många fler länder. Putin står för förtryck…

        I Ryssland finns runt 20 miljoner muslimer, miljoner asiater, tatarer och mängder med andra folkslag och Putin vill ha fler under sig. Det är imperialism.

        15
        5
      • Nationalism är en sak, fascistisk diktatur en annan sak!

        Jag varnade för element som hyllar onda krafter – totalitära stater.

        Släpper man ett grundläggande krav på demokrati så har man snart gjort sitt sista fria val…

        16
        4
    • Anton

      👍
      Jag håller med dig.
      Men samtidigt så ser jag diktaturen vid min husknut.
      När EU:s första ordförande var Walter Hallstein så förstår man vad det handlar om.

      7
      11
      • Bra att vi är överens! (?)

        Ner med Putins fascistiska diktatur, släng ut idioten ur Ukraina. Hjälp Ukraina på vägen mot demokrati.

        Minska beroendet av alla diktaturer som Ryssland och Kina.

        13
        9
      • Gammaldags svensk:

        Tacka vet jag den Ryska Federationens ordförande, KGB-mannen Vladimir Putin, den grannen är en levande, äkta diktator som du borde titta närmare på i stället för sedan länge döda människor vid din husknut.

        11
        5
      • Du fastnar lätt i det förgångna. Alla system måste byggas så de säkrar demokratin, men det är svårt. EU har ändrat skepnad sedan kol och stålgemenskapen.

        I Ryssland däremot rasade den spirande demokratin när Putin tog över. Ondskan fick fritt spelrum.

        Vissa vill dock inte försvara vår demokrati, de ser hellre att fascism, kommunism, islamism etc får starka ledare som kan slå omvärlden i bojor.

        Varför är de så onda?

        6
        1
  4. teleprompter presidenten har gjort succe i Israel
    (”Förintelsens ära”)

    USA har panik nu när Argentina, Iran, Egypten, Saudiarabien och Turkiet ansökt om medlemskap i BRICS.
    Västvärldens stormaktstid är över.
    Man får rätta in sig i ledet.

    21
    27
      • Jag förstår att du blir lycklig om sunni och shia blir bröder och tillsammans med kommunisterna tar över efter Magda!

        De flesta föredrar dock relativ frihet!

        4
        1
  5. US=Israel!! Klart man inte vill att Iran ska ha kärnvapen! Ett stort hot för ovannämnda!

    14
    5

Kommentera