Ryssland skickar ”allt de har” till striderna

UKRAINA. Ryssland har skickat ”allt de har” till striderna kring den ukrainska staden Sievjerodonetsk i syfte att ta full kontroll över staden, eller en närliggande motorväg. Det uppger chefen för den militära administrationen i regionen.

Enligt honom har en rysk general fått i uppdrag att nå de två ryska målen före den 10 juni. Det uppges vara skälet till att en ”enorm mängd styrkor”, reserver inkluderade, skickats dit.

Enligt den ukrainska militären går Ryssland på offensiven för att omringa ukrainska trupper och blockera väga7r som är logistiskt viktiga.

CNN

-Pettersson undrar vad Putin skulle tycka om ett eller flera uppror i några av Rysslands muslimska republiker , Karachayevo-Cherkessia, Kabardino-Balkaria, Ingushetia, Tjetjenien, Dagestan eller Tatarstan. Finns det resurser för ett krig till i en annan del av landet.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

31 thoughts on “Ryssland skickar ”allt de har” till striderna”

  1. Kina har alltid velat ha en del av Sibirien. Undrar om de nu inte funderar lite mer på detta då Rysslands armé i stort sett fallit sönder och Kina vid en specialoperation i Sibirien knappast behöver frukta att bli drabbade av sanktioner.

    15
    8
    • Ryssland har närmare 6000 kärnvapen. Kina 350. Det är typ 40 kärnvapen för varje miljonstad i Kina. Skulle mongolerna försöka sig på landvinningar så kommer många solar att stiga upp i öster.

      9
      8
      • Kina är inte som väst. Kina skulle inte tveka ett ögonblick på att släppa en vätebomb över Moskva.

        11
        5
  2. Svar! Ja det har de.
    Nästa årsklass värnpliktiga i färdiga förband kan nu sällas till befintliga trupper när som helst. Ryssland har INTE mobiliserat. Som USA skulle behövt i liknande situation. De brukar skicka nationalgardets förband.
    Källan till påståendena är bl a Ukrainsk och förmedlas via UK resp US und.tjänster. Säger inte detta något om sanningsenligheten?

    11
    18
      • Till vilken nytta?
        Ryssland kommer att fortsätta att försvara Donbass området.
        De är totalt militärt överlägsna.
        Verkligheten måste få stå till grund för freds besluten.

        11
        21
      • Ukraina börjar få kraftigare vapen nu. Det är ingen tvekan om att Ukraina kommer att få vad dom behöver. Ingen låter tyranner diktera villkoren.

        17
        8
    • Ser ut som diktator Putins ”speciell militär operation” inte går sådär speciellt lysande om diktatorn måste kalla in värnpliktiga som fullgör sin militärtjänstgöring.

      Ryska mammorna blir säkert glada över att se sina söner dödas i en galnings påfund.

      17
      6
  3. Vill Poo tin ha fred är det bara att lämna Ukraina och ersätta allt materiellt som ni förstört.
    De mördade Ukrainarna går ju inte att återuppliva, med €1 miljon per person vore ju en början innan Rysslan blir accepterat i omvärlden igen.

    18
    6
    • Är Ryssland ansvariga för 8 år av krig i Ukraina?
      Ge mig bevis för det?

      12
      22
      • Du är en patetisk mini-Poo tin, ”gammeldags svensk” som du kallar dig.

        20
        10
      • Per Molin.
        Svara på min fråga istället för att spä på hatet.
        Är det så svårt att fatta?

        12
        21
      • Självklart är de ansvariga. De skickade gubbar över gränsen utan visum!

        18
        7
      • Ryssland är utan ansvariga för åtta år av krig i Ukraina. Ingen tvingade dem att invadera Krim och Donbass.

        16
        7
  4. Helt rätt gammeldags putinist, de skickar inte ”allt”. Big bang tror jag varken Putte eller hans generaler vågar använda eftersom svaret i så fall blir förödande. För Ryssland.

    De flesta här fokuserar på freden. Eftersom det finns en diktator som lovat att attackera många länder runt honom så får vi hjälpas åt att stoppa honom. Annars kommer du tyvärr dö som en nyttig IDIOT!

    22
    11
    • Ditt hat mot Putin gör dig med definition till en nyttig idiot.
      Du har hela västvärldens socialistiska politiker och MSM bakom dig.
      Du kommer att hamna på fel sida i historieböckerna.

      12
      25
    • Nej gammelputinist. Det hela är enkelt. En diktators sida är ALLTID fel sida. Det har historien konsekvent visat. Som putinist är du helt fel, oavsett om du har rätt i småsaker. Diktatur, förtryck och tyranni kommer aldrig att segra hur gärna du än vill! Försök hitta en smartare lösning på de problem du upplever. Du är bara en fis i Putins värld!

      22
      10
      • Du använder begreppet diktator som legitimt skäl till ditt hat.
        Det är inte första gången i världs historien.

        9
        17
      • Mitt hat beror på att en dåre i Ryssland riggat val och stulit makten för att stjäla folkets tillgångar och sen trakasserar alla länder i sin omgivning för att kunna råna även dem. En typisk diktator, eller tyrann helt enkelt. Lätt som en plätt!

        18
        9
      • Hoppas det, du har inte mycket råg i ryggen! Jag föredrar att ha i stort sett alla i ryggen!

        17
        10
    • Petterssons.
      Har Ryssland invaderat Krim och Donbass?
      Har du kött på benen för dina anklagelser?
      Blir det CNN igen?

      6
      12
      • Pettersson.
        Jag försöker igen eftersom en bokstav i mitt namn blev fel.
        Har Ryssland invaderat Krim och Donbass?
        Har du kött på benen för dina anklagelser?
        Blir det CNN igen?

        5
        13
      • Om du inte vet att ryska trupper i omärkta kläder gick in i Krim och Donbass som stöd till separatisterna 2014 så är det inte bara skolan du missat.

        Du kan välja att läsa om det i CNN, RT, Sputnik eller valfri media eller lyssna på Putin. T.o.m. Han erkände det några veckor efter det började.

        12
        5
  5. Ryssland skickar ”allt de har” till striderna?
    Verkligheten säger något helt annat.
    Nu lägger vi ner propagandan och lägger fokus på freden istället.
    Jag tänker inte dö som nyttig idiot.

    18
    32
    • Pettersson.
      Var har du läst att ryska trupper i omärkta kläder gick in i Krim och Donbass som stöd till separatisterna 2014?
      Jag vill veta sanningen och har inga problem med att ändra åsikt i frågan.

      4
      10

Kommentera