Rekordblodigt – En skjutning om dagen i år

VÅLDSVÅGEN. I genomsnitt har det inträffat en skjutning varje dag under inledningen av 2022, dessutom har rekordmånga dödats.

Statsministern vänder på stenar medan mångkulturen fortsätter mördandet.

Totalt 89 bekräftade skjutningar har registrerats i polisens preliminära statistik över årets tre första månader. Det kan jämföras med 56 skjutningar under samma period förra året.

De tre första månaderna i år de mest dödliga när det kommer till skjutvapenvåld. 18 personer har skjutits ihjäl, 17 av dem är gängrelaterade. Tidigare bottennoteringen är från 2020 när tolv människor dödades med handeldvapen under årets inledande kvartal. 

-Pettersson säger att mångkulturen ligger två månader före förra året. Dessutom är det ännu värre än det ser ut. Alla har mobiltelefon och kan larma omedelbart. Akutsjukvården blir bättre så fler skadeskjutna överlever än de skulle ha gjort för några år sedan och

Justitieminister Morgan Johansson (S) har bekämpat brottsligheten sedan den 3 oktober 2014. När ska han inse att han gör ett dåligt jobb och avgå?

Antal skjutna till döds nedan, från 2014 är min privata statistik, där endast gängrelaterade mord med skjutvapen är med, det har varit några fler skjutvapenmord som inte är kopplade till gängkriminalitet, dom är inte medräknade. Minst 90 procent sedan 2015 är invandrare. 2014 och tidigare är alla skjutna enligt officiell statistik.

  • 2022: 17 st hittills, det är rekordfart. Utöver dessa har en ”svensk” skjutits i Köpenhamn och en man i Borås som inte var gängrelaterat.
  • 2021: 45 st tangerat rekord.
  • 2020: 43 st
  • 2019: 41 st
  • 2018: 45 st
  • 2017: 43 st
  • 2016: 28 st
  • 2015: 28 st
  • 2014: Stefan Löfven (S) vinner valet och lovar bekämpa den grova brottsligheten med hjälp av justitieminister Morgan Johansson (S).
  • 2010–14: 14 st sammanlagt
  • 2005–09: 9 st sammanlagt
  • 2000–04: 8 st sammanlagt
  • 1995–99: 7 st sammanlagt
  • 1990–94: 4 st sammanlagt

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

12 thoughts on “Rekordblodigt – En skjutning om dagen i år”

  1. Magdalena Andersson: – ”Jag kommer att vända på varje sten för att bryta segregationen och knäcka gängen”. Morgan Johansson: -”Som justitie- och inrikesminister vill jag arbeta för att knäcka den organiserade kriminaliteten och förstärka kampen mot terrorismen”. Håhåjaja, det går inte fort.

  2. 89 bekräftade skjutningar. Sen har vi dessutom ett otal ”övningsskjutningar” i garage och skog.
    Börjar bli märkligt att inte fler oskyldiga träffas av förlupna kulor.
    Och Morgan ? Har han inte lyckats på snart 8 år så kommer han inte heller göra det de nästa 4 åren.
    Tror att det största problemet är att man från Justitiedepartementet inte vågar göra något utan EU’s godkännande och nere i Europa har man inga större problem med skjutningar på allmän plats så dessa skjutningar låter man Sverige ta hand om själva.
    Och så har allt blivit ett moment 22. Inget görs därför att man inte får några direktiv från en annan som inte ser problemen.

  3. Det är tur att vi inte har amerikansk vapenlagstiftning där skjuter de varann ibland, det är skönt att vi slipper sådant.

    2
    8
  4. Putinova och hennes regering är en enda stor styggelse som är totalt
    handlingsförlamade när det gäller brottsligheten, skulle säga skotträdda.

    20
    1
  5. Nu får sossarna slå liv i Zarnecki och Paskalido så de kan förklara varför alla etniska Svenskar har regrederat och blivit skjugalna .
    Vi har på ganska kort tid gått från ett av världens mest utvecklade och civiliserade länder till ett av de farligaste.
    Tack vara våra politikers naivitet. Tror inte på den förklaringen.
    I detta är nog socialismens och feminismen mer insyltade än man först tror.
    Och den köpta Svenska rikspressen .
    Aj det var en öm tå jag kom åt .

    29
    1
  6. Jaa du Magda… Att fuska till sig statsminister-posten genom att muta kurd-kärringen och skicka fakturan till skattebetalarna, var nog en av de enklare uppgifterna. Likaså att rapa upp metaforen om de vändbara stenarna, föreföll ju käckt och smidigt.

    Men att kliva ner på gatunivå, att öppna de förbundna ögonen och inse att verkligheten icke stämmer med den blåögda och förljugna naiviteten, kräver mer ledarskap än du mäktar med. Det är denna verklighet de sovande såssarna medvetet har skapat.

    Magda… Varför hatar du Sverige och svenskarna ?

    59
    1
  7. Det är det här som är meningen!
    Sverige ska bli sämre och farligare, precis som många andra länder. När vi inte är bättre än andra är vi lika, då har vi inget att värna eller skydda och kan likaväl lösa upp nationen.
    Mångkultur-agendans mål, krossa Sverige!
    Det vi byggde upp ska krossas med alla medel, även om det innebär mord eller krig!
    Alla partier talar väl om mångkultur och har velat gynna den, media massbombar medborgarna om hur fantastiskt mångkulturen är, det är löjligt uppenbart hur lurade vita svenskar är!
    Ändå kommer det fortsätta tills nationen är krossad. Vem och vilka håller i taktpinnen och varför hatar de oss vita så mycket?

    53
    1
  8. Sverige är mycket illa ute men ingen bryr sig.
    Skjutningarna kostar miljoner per dag.
    Statsministern struntar väl i det, makten framför allt.
    Magdalena Putinova bryr sig tydligen inte något om dagliga skjutningar.
    Hon låter stenarna ligga utan att vända på dom som hon skröt med.
    Känslokall är hon verkligen.
    Möjligen ser hon skjutningarna som ett sätt att lösa invandrarkriget.
    Typ: låt dom skjuta bort problemen med invandringen.

    41
    1

Kommentera