INRIKES. En majoritet i riksdagens finansutskott vill sänka skatten på diesel och bensin så att priset sänks med cirka tre kronor. Dessutom vill de förändra reduktionsplikten. Totalt sett ska det enligt moderaternas ekonomiska talesperson Elisabeth Svantesson innebära sänkt kostnad vid macken på cirka fem kronor litern.

Det är en allians bestående av M, SD, KD, L och V som är överens om att sänka drivmedelskostnaderna – och därmed köra över regeringens förslag. Genomförs förslaget innebär det en sänkning av dieselpriset med cirka fem kronor litern samt fyra kronor billigare bensin.
Centern ifrågasätter om ändringen av reduktionsplikten leder till prissänkning.
-Pettersson säger att givetvis är det bättre att sänka skatten än att hålla på med bidrag för att betala en hög skatt. Dessutom borde vi ha samma reduktionsplikt som övriga EU. Vi behöver inte vara först och värst alltid, det är självplågeri till ingen nytta.
Finansminister Mikael är upprörd och menar att EU inte tillåter den stora sänkningen. Jag kan inte EU:s regler men tycker det är konstigt att soppan är dyrare i Sverige än i många EU-länder.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Ska vi ha mat på bordet frän våra bönder jobb att åka till och en normal
tillvaro eller ska vi ha byfånar som styr landet med fantasipriser på bränsle.
Det skylls på Putte och EU,jag föreslår att be dom fara åt h-e tillika den usla
regeringen som är totalt inkompetent i dessa frågor.Det är en regering UPA.
…och slopa allt vad miljöpartister heter. Finns nog inget parti som har förstört ett land under den tid de varit med i en regering. Stenevi, Bolund och Tokvatt, en trippel i stollar.
Varför är det inte valår varje år? Anledningen till att sänka priset på bränsle är naturligtvis att ingen vågar gå emot väljarna.
Minns ni vad som hände när Sossarna vann valet och Löfven blev statsminister? Det första han gjorde var att erkänna Palestina som land. Det var naturligtvis tack för hjälpen till de 75% araber som är Sossarna väljarkår. Glöm aldrig det. Vad kommer efter nästa val om Sossarna vinner? Egna självständiga arabiska/muslimska område i Sverige? Ingen utom Maggan vet. Jag hade dock aldrig vågat chansa med en röst på Sossarna/muslimerna.
Det är valår och då försöker partierna bräcka varandra när det gäller sänkningar.
Men som alltid, notan ska betalas av någon.
Ja, där är det mer ordning och reda i politiken, än hos Socialdemokraterna! De är fast i sina antisänkarskattedogmer! Man måste tänka förnuftigt och fritt och rätt!
ENERGIN, kommer nog att bli den stora valfråga!
Miljpartiets Lovatt har på Twitter skrivit; ”Sänkta bränslepriser gynnar Putins krigskassa”.
Tovatt har inget lärt av varken då eller nuets realiteter. Ut ur Riksdagen! ned miljöpartiet!
Centerns lille pellejöns, Martin Ådahl, som sägs vara efterträdare till
Annie Lööf visade på ett tydligt sätt vilken stor skit han är, när han inte
ville bli intervjuad av Riks Reporter, detta i en direktsändning, han har
tydligen inte lärt sig något om varför politiker har ett uselt rykte, men det
visar i vilken skola han har gått i . GILLAR INTE ARROGANTA SKITSTÖVLAR!
SD förslag var ännu bättre men det är ju ändå mycket bättre än regeringens snåla förslag. Då kommer dieseln under 20 kr iaf
Alldeles för lite, bensinen måste ner till vad den var innan de här senste dumheterna i höstas.
Å Annie bara sitter på sin breda mitt och bryr sig inte ett skit om vad som gynnar Sverige och Svenskar .
Men det blir väl så när man vuxit sig så stor att man inte kan tala med folk från vare höger eller vänster .
Jag tror hon kommer kvävas av sin egen självgodhet.
(C) blir det andra partiet på denna mandatperiod som sossarna ätit upp.
Förra mandatperioden kom kommunisterna undan med blotta förskräckelsen, så fick de skaffa sig en riktig partiledare, som förstår att mandat ska spegla riktningen i partiets politik .
Kom ihåg att moderaterna har drivit på för att öka reduktionsplikten!! Nu försöker de ta billiga poäng o slaskjournalisterna glömmer att fråga svantessonskans om detta
Ja dom blir trovärdiga först när dom bytt ut vingelpettern dom har nu
Mot Sonesson från Staffanstorp.
Inte en dag för tidigt. Skamligt att dessa politruker bara låter saker och ting fortgå.
7-klöverns verk. Visa att ni kan fatta beslut och inte sladdra bort tiden. Ni kanske inte har fattat att varje dag så måste bönder nödslakta sina djur och avsluta sina företag för att vi har politruker som varje månad skall ha sin alldeles för feta lön som vi betalar in till statskassan utan att de behöver prestera ett uns av arbete. SKÄMS
Det enkla är alltid det bästa, slopa momsen.