Dessa politiska pajasar (ministrar) har tydligen hållit presskonference om de problem de ställt till för Cementas produktion.
Mycket intressant i sammanhanget är att läsa vad den tyvärr nyligen avlidne ”Foliehatten i Teckomatorp” tyckte om dessa för Sverige mycket skadliga pajasar. Ett par stycken ur Foliehattens artikel nedan, Hela hittar ni HÄR
” I ett normalt land hade både Bolunds och Baylans huvuden redan rullat!
Cementa affären har utvecklats till att bli sossarnas eget Watergate. I ett normalt land hade ”flera” huvuden redan rullat. Sverige är inget normalt land snarare en demokratur där media/SVT är sosse regimens förlängda arm. De ansvariga sitter kvar och försöker blåljuga så gott de kan och de är dessutom oförskämda när de avslöjas med byxorna neddragna. Foliehatten saknar ord över vilka kompletta stollar/idioter som styr vårt land.”
”Ibrahim Baylan är mannen som varit med länge men aldrig åstadkommit något alls, mer än att han har världens bästa munläder som hela tiden levererar lögner. Han har dubbla medborgarskap ett svenskt och ett turkist! Baylan, ministern som aldrig framträder eller ger intervjuer.
Foliehatten finner det mer än anmärkningsvärt att en minister kan ha dubbla medborgarskap. Var finns lojaliteten? Enligt rykten har Baylan byggt upp en hel del i Turkiet.
Baylan skilde sig i somras och en av anledningarna enligt sladderpressen kan vara den affär han hade med Annika Strandhäll. Ett triangeldrama på högsta ministernivå!”

Vafan är Foliehatten död? Det var sorgligt att höra. Trodde behandlingen gick bra.
Med tanke på andra svensk-turkiska politikers track record är det inte ok med dubbla medborgarskap av det slaget. Det kände jag inte till.
Hela medborgardskapsfrågan behöver sannerligen omprövas och att ha politiker som kan ha lojaliteter till främmande makt borde naturligtvis uteslutas genom enkelt svenskt medborgarskapskrav. Inga dubbla medborgarskap, detta andra medborgarskap säger ju att personen har lika mycket lojalitet (minst) till ett annat land. Då skall man inte få vara minister.
Men som sagt, enklast vore att inte godkänna dubbla medborgarskap alls. I kombination med höga krav för att få svenskt såklart.
Strandhäll verkar vara hugget, efter att hennes lagvigde lämnade in. Kan vara att hon känner att ”bäst före” har passerat och ”sista förbrukningsdag”, närmar sig med stomsteg.
Bra att Cementa får fortsätta då kan vi bygga flera moskeer
att det är något slvarligt fell i denna regeringen är väl känt på norra halvklotet!!?
problemet är väl att det är tveksamt vad som skall göras åt det??
En trekant är ju aldrig fel. En dvärg, en nickedocka och blåsta Annika
Nu är ju Sverige inte något vanligt land så huvudet kommer inte att ”rulla” på varken Baylan eller Bolund. Vi vet ju vad som hände med Dan Eliasson. Med andra ord så de skyddade och de svenska skattebetalarna står för ”fiolerna”!
Å fan har inte Lill Morgan kunnat leverera, så Baylan har fått serva Strandhällskan?? Ha Ha
Ja Mogge det kostar på att bara hålla på att försöka förbjuda alternativmedia?