Nya Riks uppmärksammar att en Åklagare i Luleå åtalat en man för att han använt benämningen ”LAPP” , hets mot folkgrupp menar åklagaren. Är det inte dax att Justitsiedepartementet publicerar en lista med ord som det är risk för åtal om man använder dem?
Man undrar hur åklagaren tänker sig med landskapsnamnet Lappland Eller maträtten Lappskojs ?? Lapporten??
Under de 4 år (1950 +1954) i min ungdom, som jag bodde 3 km utanför Kiruna, i ett mindre hus, farmor och farfar bodde på övervåningen, farmor som var lappska, hörde jag aldrig använda ordet samer. När det ”hänt något” sa farmor :”det är säkert en lappdjävel”, fast det kunde ju vart en finndjävel också!
När vi flyttade upp till Kiruna så presentades jag av farmor med, en hemtillverkad, mycket färggrann lappmössa och och dito jacka samt lovikavantar. Vilka ofta användes under skoltiden , årskurs 2 till 5.
Flera av mina klasskamrater och bästa kompisen var av lappsk härkomst och ingen skämdes för att vara lapp, tvärt om.
Ska bl.a. orter/platser/ landskap med ordet ” lapp” försvinna/ändras🤔?💃
Lagstiftningen hets mot folkgrupp, är verkligen ett juridiskt lapptäcke.
För att inte tala om Lapoina:
https://laponia.nu/
Eller måste man säga ”lap” med ett p?
Det går att säga såväl svenne, kines som lapp på ett nedvärderande sätt men det blir ju löjligt att förbjuda alla sätt man kan vra nervärderande mot andra verbalt med. Det finns alltid en möjlighet att förolämpa varandra och vara otrevlig, och tur är väl det. Vi människor är precis som djur både trevliga och otrevliga så länge vi inte lobotomerats.
LapTop för Kebnekaise.
Är det tillåtet att kalla en dalmas för dalmas eller vad säger en tydligen sysslolös åklagare man bara undrar vad vi skattebetalare skall stå för vid nästa galenskap……..
”Svenne” och ”suedi” borde i så fall också falla under allmänt åtal.
antingen har åklagaren inget att göra eller också väljer han sina offer att åtala blande de som inte skjuter tillbaka
”Lappkast” på skida blir väl oxså förbjudet ord då? fattiglapp med kanske?
Sila mygg men svälja kameler, är vad åklagaren gjort.
Åklagaren måste konfiskera Lappmarksdoktorns, Einar Wallquist, utgivna 20 böcker som flera har ”lapp” redan i titeln.
Yrkandet lyder ”… uttryckt missaktning för en folkgrupp, genom att skriva att ”lappar” dödar björnungar och plågar djur.”
Som jag tolkar det är det påstådda brottet inte att använda benämningen ”lappar”, utan att påstå att de dödar björnungar och plågar djur.
Så Nya Riks har tolkat yrkandet helt fel.
Sedan kan man ifrågasätta lagen Hets mot folkgrupp och hur åklagare prioriterar, men det är en annan diskussion.
Malte; du har en poäng men troligen fel. För hade någon skrivit att ”svennar” eller för den delen ”européer” eller ”vita” gör detsamma hade det aldrig någonsin gått till åtal. Hur många gånger har inte vänstertomtar eller immigranter sagt att t.ex. svenskar är kolonialsiter, suger ut tredje världen och liknande. Vita män förstör klimatet o.s.v.Det är ordet ”lapp” som i grunden är avgörande här.
Förbjudet att ha en 100 lapp ?? eller en 50 lapp
Denna åklagare har för lite att göra.
Vilka har bestämt att vi inte får säga *lapp*?
Detta fenomen är härskarklassens terror mot vanliga, hederliga svenskar!
Jag har en gammal singel med Tage Severin som sjunger ”jag är lapp och jag har mina renar” Kan jag spela den?