Med Statsminiministern mot avgrunden


NUMBEO har publicerat sin årliga ranking av sjukvården i världens länder.

Ingen munter läsning för en Svensk!

Men Sverige då ??

När Stefan Löfven tillträdde som Sveriges statsminiminister 2014 rankades Sverige på på plats nummer 14, Nu 2021 rankas Sverige på plats nummer 32

RankCountryHealth Care IndexHealth Care
Exp. Index
1Taiwan86.39158.95
2South Korea82.34150.68
3France80.99148.63
4Japan80.68147.35
5Denmark79.96147.26
6Spain78.80145.11
7Austria78.40143.50
8Thailand78.08142.37
9Australia77.71141.60
10Finland76.40139.22
11Netherlands75.76138.16
12Norway75.50137.92
13Czech Republic75.37138.45
14Belgium75.20136.55
15United Kingdom74.93137.50
16Switzerland74.47139.38
17Germany73.77134.44
18Israel73.76135.17
19New Zealand73.58133.70
20Qatar73.00132.65
21Estonia72.83133.24
22Sri Lanka72.63131.41
23Mexico72.51130.72
24Portugal71.93130.84
25Canada71.80131.90
26Lithuania70.97128.58
27Singapore70.88131.44
28Turkey70.71127.32
29Malaysia69.59125.39
30United States69.03126.90
31Ecuador68.81123.41
32Sweden68.80125.95
33Argentina68.58124.21
34United Arab Emirates68.02125.68
35Uruguay67.66122.21
36Malta67.12119.99
37Philippines67.09119.95
38Italy66.77121.01
39Colombia66.72119.60
40China66.38119.01
41Hong Kong66.34120.37
42India66.25118.68
43Guatemala65.94117.60
44Iceland65.69119.84
45Jordan65.38117.61
46Slovenia65.28120.28
47Croatia64.23117.80
48South Africa63.89115.23
49Chile63.72115.66
50Lebanon63.29118.05
51Costa Rica62.92113.58
52Latvia62.18111.77
53Slovakia60.89110.10
54Saudi Arabia60.71108.14
55Pakistan60.52107.22
56Indonesia60.49107.30
57Panama60.43107.07
58Kazakhstan60.09106.07
59Kuwait58.97105.35
60Russia58.44103.15
61Oman58.42103.84
62Vietnam58.28101.79
63Poland58.25103.88
64Nepal57.94101.78
65Brazil57.33102.04
66Greece56.96101.12
67North Macedonia56.49100.79
68Peru56.3898.73
69Tunisia56.1698.37
70Bulgaria56.1399.54
71Romania56.0998.86
72Kenya55.8398.56
73Puerto Rico55.57101.20
74Algeria55.0199.74
75Dominican Republic54.9795.92
76Georgia53.8393.28
77Trinidad And Tobago53.7699.00
78Bosnia And Herzegovina53.4895.76
79Ukraine53.4393.38
80Ireland52.7896.03
81Cyprus52.7191.34
82Iran52.2590.95
83Hungary51.6492.85
84Serbia51.6292.66
85Albania50.6688.13
86Nigeria48.8984.53
87Egypt46.2179.28
88Morocco45.8178.19
89Iraq44.5775.85
90Belarus44.4478.40
91Azerbaijan44.0276.18
92Bangladesh42.7073.04
93Venezuela39.6769.06

Showing 1 to 93 of 93 entries


17 responses to “Med Statsminiministern mot avgrunden

  • ponnsan62

    Han är nöjd…för 2+2=22

    Gilla

  • Jill

    Världens bästa sjukvård, eller vad var det Strandhäll twittrade. Hon måste genast ta Numbeo i örat för sossarna har aldrig fel. Tror de!

    Gilla

  • Per Molin

    Men alla importerade hjärnkirurger då ???

    Gilla

  • thv

    Irland på plats 52. Kan det verkligen stämma?

    Gilla

  • Anders Nilsson

    Det där måste vara fel. Sverige kan aldrig ligga så högt som på 32:a plats. Ryssland t.ex. har mycket kortare vårdköer än Sverige.

    Gilla

  • Z

    Vad säger regeringen om detta??? Är tabellen fake??
    Annika Strandell (s) verkar ha koll på det mesta. Vad säger hon?

    Gilla

    • Billy Boy

      Fd socialminister / socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) sa så här tidigare …

      Bildkälla: toklandet,files,wordpress,com

      Källa: Annika Strandhäll Twitter

      Jag har varken läst eller hört att Strandhäll har ändrat sig så hennes lögnaktiga åsikt tycks alltså gälla fortfarande.

      Gilla

  • Nisse

    sosseriet driver Sverige in i total ekonomisk katastrof…….

    Gilla

  • Snart fattigpensionär

    Enligt Human Development Index by 2030 som UN har gjort så kommer Sverige mer att likna ett u-land om ca 8 år. Vi är på god väg dit.
    Titta på länder som Kina, Indien och t.o.m delar av Afrika är på väg att gå förbi västvärldens levnadsstandard. Detta innebär att vi kommer att få leva med U-lands problemen här.
    Detta har ju redan börjat. Korrumperade politiker och statsjänstemän inom olika förvaltningar samt en ökande kriminalitet som inte går att stoppa. Utförsäljningen av statliga och privata företag som köps upp av utländska ägare. För så länge det finns kunder i Sverige så kommer produktionsenheterna att vara kvar, men det kommer en dag när kostnaderna överstiger intäkterna, då flyttar dom utomlands. Detta har ju redan skett inom många branscher idag.
    Dessutom så har vi en statsreglerad pandemi som just nu håller på att slå sönder och krossar de småskaliga företagen som står för en stor del av ekonomin i Sverige. Detta snabbar på nedmonteringen av Sverige som nationalstat.

    Gillad av 1 person

  • Rädd

    Fjärran östern…..
    Skulle vara intressant att veta vad NUMBEO är.
    Skulle tex Mexico ha bättre sjukvård än Sverige, jag vet inte, har aldrig varit i Mexico.
    Men det låter väldigt förvånande.
    Vår sjukvård styrs ju mycket av regionerna och vi röstar ju på deras ledning. Men inte mycket debatt om regionernas politik, så svårt att veta vad man röstar på.

    Gilla

  • Billy Boy

    “Jag tror inte min mamma fick tillräcklig coronavård”

    Sveriges Radio Studio Ett: “Jag tror inte min mamma fick tillräcklig coronavård”. Så säger anhöriga till äldre Covid-19-patienter om den svenska sjukvården som Stefan Löfven (S) och Annika Strandhäll (S) har höjt till skyarna genom att upprepade gånger under lång tid ljugit om en ”Svensk sjukvård i världsklass”

    Läs och lyssna till SR-reportaget nedan som sändes 2020-06-15.

    SR:s reporter Katarina Gunnarsson har träffat Carina Gustavsson och Thomas Hofman som båda menar att deras förälder skulle kunnat överleva om de fått en annan vård.

    Hör också Tomas Lindén, avdelningschef vid kunskapsstyrning för hälso- och sjukvård vid Socialstyrelsen.

    https://sverigesradio.se/artikel/7495654

    I YT-videon nedan intervjuar disriktsläkare Jon Tallinger, Tranås folkrättsforskaren Katinka Svanberg om en tribunal av ansvariga under C19. Regeringens grova försummelser av vården av de äldre sjuka i covid-19 skulle kunna betraktas som ”Brott mot mänskliga rättigheter”. Publicerades 5 juli 2020. Speltid 27:03.

    Gilla

    • Billy Boy

      Tillägg / Rättelse:

      Fel video i min kommentar ovan. Sorry!
      Nedan är den video jag avsåg att posta:

      I YT-videon nedan intervjuar disriktsläkare Jon Tallinger, Tranås folkrättsforskaren Katinka Svanberg om en tribunal av ansvariga under C19.

      Regeringens grova försummelser av vården av de äldre sjuka i covid-19 skulle kunna betraktas som ”Brott mot mänskliga rättigheter”. Publicerades 5 juli 2020. Speltid 27:03.

      Gilla

  • Peter L

    Sossarnas största fiende är sanningen inte SD som de fått för sig.

    Gilla

    • Rädd

      Peter L
      S och SD konkurrerar om samma väljare, partierna är lika i mycket.
      Tex en högavlönade direktör röstar nog varken på SD eller S.

      Gilla

      • Jenny Ek (wadyr)

        Jag tror du missat att kolla SDs medlemmar, ”Rädd”. I den listan finns det en hel hög gamla moderater. Chefer som icke chefer. Testa att leta fakta för att se om dina teorier funkar nästa gång…

        Gilla

  • Peter Skoglund

    Svensk medias ”hatobjekt” USA. Har gått upp 4 placeringar och förbi Sverige. Om man jämför mätningarna.

    Konstigt.

    Gilla

Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft. Tre eller fler länkar innebär att kommentaren ställs i kö och måste vänta på godkännande. Använd bara ett alias, skifta inte.

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggare gillar detta: